| Dumitru_Doru_1953 a întrebat:

Vreau sa-mi fac o soba cu serpentina pe lemne. Poate cineva sa-mi spuna cu aprox. cat costa serpentina de inox, soba, instalatia, caloriferele de inox 6 buc, daca se poate detaliat. Manopera pentru soba, pentru instalatie. Casa are 3 cam, baie, bucatarie si un hol mic.
Iarna pot folosi apa incalzita in serpentina pentru baie, vase, rufe? Vara trebuie boiler, asa-i? nu cred ca pot folosi tot serpentina pentru ca trebuie sa incalzesc toata soba. Cam care e randamentul termic al serpentinei in comparatie cu o centrala termica?
Multumesc.

2 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

Cel mai bine cumperi o centrala termica. Ai incalzirea+boiler de apa calda. In serpentina din soba nu poti pune mult agent termic, deci ai caldura in calorifere cat tinp e facut focul in soba. In centrala intra de mai multe ori volumul de apa din instalatie, astfel incat ai autonomie mai mare. Daca nu esti atent iti poate exploda soba daca trece apa de 100-110 grade si face presiune. Cea mai sigura si rentabila solutie e centrala termica. Ca recomandare, VIADRUS este printre cele mai bune. E facuta din elementi(ca vechile calorifere de fonta). Ai o problema la un element, il scoti, il inlocuiesti si gata, nu trebuie schimbata toata centrala, ci doar partea avariata. Poti baga si lemne verzi, si orice combustibil. Nu face figuri. O centala pe gazeificare e mai vuna doar daca ai lemn uscat si numai uscat

| AlexAlexeu a răspuns:

Cea mai buna si sigura solutie este centrala termica cu gazeificare dupa parerea mea. Eu am o casa ceva mai mare si am un cazan Vitoligno cu gazeificare si pufer de 1200 litri instalate cam de 7 ani. Am investit ceva, dar sunt f. multumit. Intre timp am inteles ca Vissmann au scos un model mai nou cu sonda Lambda, la care nu mai trebuie sa bagi doar lemne f bine uscate, ca la al meu.