| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi iau o pompa de udat gradina cu apa dintr-un iaz foarte putin adanc. Am inteles ca hidrofoarele sunt mai degraba folosite pentru apa din fantani, ca au inaltimea maxima mare dar debitul mic. Pe cand pompele submersibile sunt folosite la golit balti dar cu un debit foarte mare. Daca eu folosesc apa din iaz e mai recomandata pompa nu?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sa faci ce tu urmaresti cel mai bine este sa folosesti o pompa normala.Hidrofoarele au alte utilizari.Economic pentru tine si rapid si cum vrei sa-i spui este sa folosesti o pompa de apa normala.Deci indiferent de unde ai vrea sa tragi apa si sa uzi foloseste o pompa nu hidrofor.

| LIN2010 a răspuns:

Poti uda gradinacu un sistem simplu de furtune si aspersoare, iar pentru a extrage apa din iaz se foloseste o pompa, nicidecum un hidrofor.Succes

| robroy a răspuns:

O pompa normala sau hidrofor aspira apa de la maxim 8m adancime si in functie de putere sau pompa refuleaza la o anumita inaltime, iar o pompa submersibila are nevoie ca fantana sa fie peste 15 m, submersibila trebuie lansata in apa si sa aiba sub ea min 2 m de apa si peste ea la fel.

| PyKaciu a răspuns:

Exact! Pentru apa din iaz ia`ţi o pompa. Dar si pentru fantani pompa e buna.

| Si_Atat_Sel_1996 a răspuns:

O pompa care impinge apa din fantana, dar te costa... cca. 10 milioane daca vrei sa iti iei unu bun pe benzina
dar la 7 milioane gasesti unu pe curent,
recomand unu pe benzina la 10-11 miliaone care are debit foarte mare arunca apa la 10 metrii laughing