| Stropdeploaie a întrebat:

Vreau sa-mi montez centrala termica...și vreau să-mi păstrez caloriferele din fonta cele vechi! Ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Mare greșeală!
Poți să le speli cât vrei - de rugina din ele nu scapi. Iar rugina distruge centrala. Te zgârcești la calorifere crezi că faci economie dar mai mult vei cheltui cu reparațiile.
Ai mare grijă! Pe instalatie nouă se pun întotdeauna calorifere noi. Cele mai bune sunt Purmo. La fel de bune dar un pic mai ieftine sunt Dunafer. În baie pune scãriță sau calorifer de aluminiu.
Succes!
happy

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde de tipul de centrala.
Caloriferele de fonta au volum mare de apa si inerție termica mare.
Acesta e un avantaj pentru centralele pe lemne si un dezavantaj in cazul centralelor electrice si pe gaz.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca sunt in stare buna atunci este o solutie buna, caloriferele de fonta pastreaza mai bine caldura.

Bula
| Bula a răspuns:

Circula (si aici) fel si fel de povesti desper caloriferele de fonta.
Povesti de adormit copiii si prostii.

Mituri:
1. "Caloriferul de fonta tine mai mult caldura", "Caloriferele de fonta se incalzesc mai incet... "
Adevarul: daca un corp se incalzeste mai incet, atunci si cedeaza mai incet caldura. Cantitatea de energie calorica radiata de calorifer va fi identica cu ceea radiata de caloriferele de aluminiu. Este valabil atat la caloriferele cu fonta, cat si la sobele de teracota. Dar na, vanzatorul vrea sa-si vanda marfa noua (si scumpa), iar instalatorului ii trebuie manopera cat mai multa, sa aiba pentru ce sa-si ceara banii.

2. "Rugina din calorifere ajunge in centrala si-l strica"
Adevarul:
Rugina este OXIDarea fierului. Oxidare se intampla doar in prezenta oxigenului (din aer).
Deoarece in instalatie circula apa si aerul este eliminat (la aerisire), fonta nu prea va avea ocazie sa se oxideze. Eventuala rugina aparuta se poate spala chiar si cu simpla apa, iar daca dorim, exista solutie de blocare al ruginei, cum sunt acidul fosforic si acidul boric. In contact cu rugina, ambele transforma rugina intr-un STRAT PROTECTOR impotriva ruginirii.
Ca urmare, daca spalam interiorul caloriferului cu asemenea solutie (se gaseste in magazine de vopsele), atunci caloriferul nu se va mai rugini, nici in prezenta arului.

Un calorifer nou din aluminiu costa pana la 1000 lei, iar 3 litrii solutie de fosfatare (reutilizabila) costa pana la 50 lei.

| darrio2007 a răspuns:

Sunt bune dar trebuie sa le speli „la sange". Adica foarte bine. Ceea ce este cam greu de realizat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pastreaza-le linistit! Eu le-am aruncat ca fraierul. Are unvecin din alea de fonta si sunt minunate. Le cureti cu detergent pentru instalatii ( http://bit.ly/2Sy9zWC ). Il diluezi cat scrie pe bidon si-l bagi in ele. Le lasi o zi si apoi bagi apa sub presiune. Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Alea sunt cele mai bune oricum

| sierra1 a răspuns:

Pui centrală? Excelent, e un moment al înnoirilor, caz in care ți-ar sta bine cu așa ceva:
https://www.emag.ro/......-1451608/c

| ibaal a răspuns:

Eu asa am!
Caloriferele sunt in stare foarte buna,desi sunt de ceva ani,vreau sa spun ca nu am avut deloc probleme. Se incing de nu poti sa stai langa ele laughing si degaja foarte multa caldura!
Am schimbat toate tevile,dar, caloriferele le-am pastrat.
Doar in balcon am mai pus unul (inainte nu aveam) si este de-ala nou, se incinge, nimic de zis, insa se raceste mai repede decat celelalte!

| Stropdeploaie explică (pentru ibaal):

De ce ți ai instalat și pe balcon?

| ibaal a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Am balconul mare si desi am izolatie, facea condens, si ca sa nu faca igrasie, am zis sa bag caldura si in balconlaughing nu mai am probleme!

| alex15ccc a răspuns:

Nu sunt bune, pentru centrala trebuie folosit un material care se incalzeste rapid, prcum aluminiul sau otelul, altfel astepti 30 minute sa se incalzeasca caloriferul de fonta