| Sonia822 a întrebat:

Vreau sa prind in perete o galerie pentru perdele, care a venit fara sistem de prindere. Ce lungime trebuie sa aiba cuiele? Sau cu ce se prinde? Mentionez ca galeria e simpla (nu e dubla) adica are doar o singura teava, si la capete are doua elemente decorative sub forma de bila, destul de grele. E vreo formula pentru a calcula lungimea cuielor, care sa aiba legatura cu lungimea si greutatea galeriei, astfel incat sa nu se lase atunci cand pun perdelele si draperiile pe ea? Se prinde mai bine cu dibluri cu holsurub? Cum calculez ce lungime trebuie sa aiba acestea?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Galeria se poate prinde cu cuie DOAR daca peretii sunt de lemn. In acest caz, folosesti cuie lungi, de cel putin 10cm, sau suruburi de lemn de cel putin 8cm sigrosime minima de 3mm.
Daca peretele este din caramida arsa, beton sau piatra, atunci folosesti dibluri de plastic, astfel:
- la perete din beton: lungime diblu minim 5cm, grosime 10mm
- la perete din caramida sau piatra: lungime diblu minim 8cm, grosime 10mm, date in plin in caramida sau piatra (nu inmortarul de legatura dintre ele! )
In toate cazurile folosesti suruburi de lungimea diblurilor, preferabil cu cap hexagonal.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"sa prind in perete o galerie...cu dibluri cu holsurub? Cum calculez ce lungime trebuie sa aiba acestea?"

nu calculezi: bunul simț (tehnic) îți dictează. Intâi ar trebui să-ți "dicteze" materialul in care bagi diblul

| Brizbriz a răspuns:

Trebuie sa ne spui din ce e facut peretele
in beton de ex. nu poti sa bagi cuie, ci trebuie sa dai gauri in care sa bagi dibluri, iar in ele sa bagi auto-filetante
daca e lemn atunci numai autofiletante (sunt MULT mai bune decat cuiele) daca e rigips atunci autofiletante mici, dar multe, etc.
in plus ar trebui sa ne spui si care e greutatea galeriei+perdele, poate galeria e din metal si perdele sunt groase si grele sau nu, etc.

daca nu vrei sa angajezi pe cineva, te sfatuiesc sincer sa te duci la Dedeman si sa vorbesti cu ei, in mod ABSOLUT SIGUR gasesti pe cineva care se pricepe si care iti v-a spune ce ai nevoie exact

eu personal am avut surpriza sa ma duc si sa cer un starter de neon si sa imi arate un inlocuitor de neon circular, pe leduri, care consuma foarte putin, e mai ieftin decat neonul (neoane circulare nu se mai fac decat de Phillips si sunt scumpe in rautate) nu mai are nevoie de transformator, si e si mult mai putin periculos (orice neon, daca se sparge o sa ai mercur in casa)... si mai are si garantie 2 ani, iti dai seama ca dupa asta, cum am o problema de gen, la ei ma duc, si ii si recomand pe unde apuc

| Strwberrs a răspuns:

De obicei galeria se prinde daca ai niste pereti de lemn din cate am auzit de la niste prieteni...