| here a întrebat:

Vreau sa stiu daca cumpar apartament cu 7000 de euro sau mai mult in province si il inchiriez cat pot sa iau adica din chirie pot sa traiesc sa platesc alta chirie la alt apartament si imi ajung pentru mancare curent electric sa u nu?
Eu traiesc intro tara araba si sunt probleme si vreau sa traiesc in Romania.
SI daca am pamant in province fara acte si vreau sa dovedesc ca este al meu cat imi ia avocatul?

3 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Cu 7k de oiroi cumperi termopanele unui app.rolling on the floor

| mixxjim a răspuns:

Nu gasesti de cumparat ceva de 7000 de euro, si chiar daca ai vazut pe net ca ar fi sunt in niste conditii ingrozitoare, probabil prin zone sau blocuri locuite de persoane de la marginea societatii, in conditii fara apa calda si caldura, ca nu au bani sa plateasca nimic. Nu poti nici sa-l inchiriezi, si daca il inchiriezi nu iei mare lucru pe el, deci nici gand sa-ti ajunga sa traiesti tu din banii aia. Nu stiu cine ti-a spus sau unde ai vazut ca in Romania totul ar fi asa de ieftin, probabil ail niste informatii vechi de vreo 15-20 de ani, acum lucrurile s-au schimbat foarte mult - si nu in bine. Chestia cu pamantul poate dura foarte mult, timp in care ai nevoie sa ai din ce trai, si totul este foarte scump. Dureaza sa se adune documentele necesare, trebuie vazut daca nu cumva exista alte persoane care au dreptul la acel pamant, daca exista persoane care il folosesc acum e posibil sa fie foarte greu sa-i alungi de pe acel pamant sau e chiar posibil sa-si fi facut deja acte pe acel pamant altcineva. Pentru avocat difera mult pretul cerut sa se ocupe, depinde si cat de complicata este situatia dar daca aud ca esti strain si de prin vreo tara araba or sa-si inchipuie sa ai petrolul in curte si ca esti putred de bogat si vor cere foarte mult. Eu iti sugerez sa nu lasi totul acolo unde esti sa pleci sa vii in Romania fara nimic. Ia-ti ceva concediu, vii aici si gasesti avocat cu care te intelegi clar dinainte cat vrea si-l pui sa-ti faca actele pentru pamant. De-abia dupa ce ai toate acetele clare si pamantul pe numele tau vezi cu cat poti sa-l vinzi si de-abia atunci iti faci o socoteala cum sa faci daca vrei sa vii aici. Ca sa poti trai aici iti trebuie cam 500 de euro pe luna. Deci rezolva mai intai toate problemele aici si pe urma inchide ce ai acolo si pleaca. Numai bine!

| valentino52 a răspuns:

In primul rand o garsoniera pleaca de la 20 000 euro si un apartament de la vreo 40 000. Un apartament care valoreaza 40 000 euro il vei inchiria cu maxim 200 euro pe luna. Tu crezi ca iti ajung banii astia pentru mancare si curent electric intr-o luna 800 lei? Sa nu mai zic de unde alta chirie la alt apartament. Si daca gasesti mai ieftin cu 150 sau 100 dar tot iti raman prea putin si cu 100 euro nu inchiriezi nici o garsoniera.