| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu cam de cati litri de lavabil am nevoie pentru a zugravii o incapere de 16 m patrati. Si cum trebuie tratat peretele de mucegai? Inainte sa cureti zugraveala veche sau cum? Daca s-ar putea sa recomandati si niste materiale de calitate pentru renovare. De preferat din dedeman.

10 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns:

După ce cureţi pereţii de veche ( dacă se ţine rău ) s-ar putea să ai nevoie de un glet pentru finisare, amorsă.
Pentru mucegai vezi ce-ţi pot propune magazinele de specialitate din regiune, dar e important şi să înţelegi de ce a apărut şi cum se poate remedia problema.

| KenNine a răspuns:

Sunt multe varuri lavabile.Trebuie sa cureti cu un spaclu (razi)stratul de la suprafata. Apoi dai o amorsa.Am nevoie de lungime, latime si inaltime.Dar poti calcula si tu.Asa iti spun igineri constructori ca iti trebuie 300 de grame de var pe metru patrat.Iti recomand pentru mucegai si dezifectare sau ceva de genu Vopsea lavabila interior Zertifikat Plus 15 L alba.Merita.Lam folosit si eu.

| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Pentru igrasie/mucegai, cel mai bun antidot e slamul dupa sudura autogen / pasta + zeama care se stinge in butoiul cu carbid, tine vreo 15 ani, arde toata ciuperca indiferent ce fel de mucegai este!
Cureti bine peretii de lavabila veche, smirghel, spaclu perie sirma, imbibi peretii cu apa si cureti bine, dupa care, faci o zeama lunga pentru igrasie sa fie mai subtire decat lavabila, dai 2 maini, inclusiv pe tavan, amorsa glet, dupa care repari ce ai de reparat, iar in materialul de ipsos mai bagi niste pasta -slam sudura - cam 2-3 pumni la o galeata de ipsos, amorsa inainte de a repara si gletui, gletul e alegerea ta, fin superfin sau glet gen MG, si cu 10 litri de lavabila dai 2-3 maini ( 3 maini unde e nevoie), amorsa si inainte de a da vopseaua, recomand SPOR DE LA POLICOLOR, face toti banii, in 2 maini iese opera de arta, diluezi prima mina cu 10%, iar a II a mina cu 5%, trafalet bun si iese belea!

| cristi202 a răspuns (pentru Ilie_Razvan_Adrian_1968):

O fi bun acel slam, insa sudura autogena nu se mai foloseste decat rar de generatoarele de acetilena, acum acetilena se livreaza la tub, ca si oxigenul (daca vezi vreun tub rosu, acela sa stii ca e acetilena), asa ca e greu de procurat acel slam in ziua de azi, acum 20 de ani era altceva. O zic ca sudor de meserie. Poate doar daca isi face rost de carbid, si il stinge el in apa, obtinind acel slam. Pacat insa de acetilena pierduta happy.

| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns (pentru cristi202):

Du-te pe la taranoaia sa vezi ca sudura in autogen e cea mai sfinta pentru ei, sunt mai saracuti, n au bani de curent si aparate bune, si la marginea Bucurestiului sunt o gramada, asta daca vrei sa cauti!

| cristi202 a răspuns (pentru Ilie_Razvan_Adrian_1968):

Crezi ce spui? Eu sunt chiar la taranoaia, la 20 de km de Bucuresti, deci marginea Bucurestiului, si sunt de 10 ani aici, si inca nu am vazut niciunul. Plus ca creearea unui generator e pretentioasa. te joci cu gazul, si cu unul dintre cele mai inflamabile, si trebuie sa ai cunostinte tehnice in acest sens. Eu as stii sa ma folosesc de unul, dar nu sa creez unul, daca chiar ar fi vorba de asa ceva, iar de cumparat, daca e sa faci asta, doar pe unul facut deja aproape praf, dar functionabil dai 50-100 de lei, altfel, unul acceptabil porneste de la 500 de lei, uita-te pe net, eu asta am facut, ca sa mai vad care ar mai fi preturile, plus 100 furtunurile, plus lampa cu setul de becuri, care e 1500 de lei, fara sa mai pun tubul de oxigen, pe care le inchiriezi de la cei care iti ofera gazul, asta pare a nu fi o treeba ieftina, 2000 de lei. Nu pare mai rentabil sa ai o "gentuta" de la Telwin, care porneste de la 700 de lei, si la 1500 iei ceva acceptabil, si mergi oriunde cu ea sa sudezi? Sa nu mai vorbesc de cel mai ieftin transformator, de la 350. E adevarat ca nu faci cu gentuta ce faci cu generatorul, dar citi au azi nevoie de ce iti ofera sudura autogena? Poate doar la atelierele auto, dar si acolo e acetilena venita la tub, nu se mai complica ca chestii de astea (nu iti convine sa ajungi mai degraba la job, doar ca sa pui carbidul in generator, ca sa ai in mai bine de juma de ora presiunea necesara la acetilena la inceperea lucrului). Eu am un transformator amarit de la Einhell, amarit zic, dar sudeaza extrem de bine, pot da oricind teste cu el, dar nu e considerat performant, insa totusi ce am nevoie, mi-am facut in casa, doar daca ma gindesc la accesoriile pentru motocultor, e ceva. La taranoaia nu iti trebuie mai mult decat un transformator de sudura.
Nu inteleg cum de esti inginer si nu stii acest lucru. Dar poate ar trebui sa stii si ca pasta obtinuta din carbid si apa, slamul de care zici, nu e altceva decat lapte de var (asta e compozitia chimica). Eu personal nu stiu cit de bun e impotriva mucegaiului si igraisei, o fii, daca tu zici, dar nu e altceva decat lapte de var.

| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns (pentru cristi202):

Impingi discutia intr-un mercantilism tipic romanesc! Eu ti am spus sa ti cauti slam dupa sudura si nu sa ti faci un generator, scuza-ma ca ti spun, locuiesc in Bucuresti, daca vreau ceva in maxim 1- 2 ore il procur, ok, nu mai cauta motive, ca lenea e mare in Romania, muti discutia in alt plan! Atunci am sa te intreb, e bine sa respiri cancer de minim 6 luni? Care 6 luni pot fi 9-12 luni, pentru ca igrasia e de mult in pereti, la inceput nu miroase, apar doar niste puncte gri-negre, atunci ai deja 3-4 luni de cand respiri cancer, cand miroase deja e ....treaba serioasa de cca 1 an, asa ca, nu te mai da lovit, nu fac pe lupul moralist, dar inconstienta ta vis a vis de ceea ce respiri este imensa, mai ales ca vobim de un produs ieftin, probabil ca in cazul tau costa mai mult sa te deplasezi sa l cumperi. " Varul acela " este foarte acid, recomand sa lucrezi cu manusi ca arde al dracu de tare, daca ai indoieli despre ceea ce sopun, probeazal pe pielea ta, o sa ti aduci aminte de aceste randuri. Spor la treaba si scutestema de replici venite din "putul gandirii", eu vreau sa ajut nu sa mi bat joc de cineva, probabil, daca ai tu alte solutii mai eficiente, de ce mai intrebi pe aici? Eu l am folosit in peste 30 de lucrari in Italia, Germania si Romania, si a demonstrat eficienta, si tu vii sa mi spui de aparate de sudura TELL WIN, ma iei la misto sau peste picior! Scoateti cancerul din casa, ca din asta se moare incet si sigur, recomand sa dai si pe pardoseala si la exterior pe fundatie, fatada samd, "varul acela" arde tot in profunzime - nu ia foc nimic ok!

| cristi202 a răspuns (pentru Ilie_Razvan_Adrian_1968):

Esti simpatic. Daca slamul ala e produs de un generator, si nu mai gasesti un generator, nu e logic ca trebuie sa iti faci unul? happy
Ai vorbit atitea rinduri pe degeaba. Nu am facut pe lupul moralist. Doar ti-am adus argumente ca nu e cum zici, ca sudura autogena e mai ieftina decat cea electrica. Si tu vii acum cu bla-bla, in loc sa imi aduci argumente la ce ai zis tu.
Desigur ca slamul poti sa tii-l procuri, carbid se gaseste pe piata, si trebuie doar stins in apa, si ramane slamul. Dar nu eu am adus discutia pe tarimul sudurii, unde sunt meserias, ci tu, cand ziceai omului sa isi procure slamul de la sudorii autogeni, ori, eu ti-am demonstrat ca nu mai poate apela la sudori de la care sa isi procure.
Si, da, stiu ca laptele de var e acid, si de aceea micorogranismele nu supravietuiesc in el, si varul e un bun dezinfectant. Nu degeaba la gropile comune, pe perioada epidemiilor de ciuma, peste cadavre se arunca cu lapte de var.

| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Pasta care se strange in butoi... gasesti pe Prelungirea Ghencea sunt 3-4 tinichigii in zona, au butoaie cu bulgari, daca te vaiti si nu cauti, e treaba ta, sa spui ca nu gasesti, este ca si cum ai spune, poate mi l aduce cineva acasa, in cazul tau ca mai esti si sudor de meserie, daca nu alergi dupa ce ai nevoie, nu intrebi amici, prieteni, rude, nu o sa gasesti nimic niciodata! Eu sunt inginer pe executie -santiere mari nu abureli, ramin mereu fara materiale din cauza unor putori de furnizori, iar daca as astepta dupa ei -care au obligatia prin contract sa mi aduca materialele la timp si cantitativ- atunci Arena Nationala era inca in lucru, pricepi ce spun, am cumparat materiale pe banii mei ca sa nu stea santierul, cred ca in vreo 15 cazuri, asta inseamna profesionism absolut! Cind e vorba de casa ta si de sanatatea ta (igrasie = cancer la plamani) ar trebui sa dormi cu mari griji si emotii, sa respiri tu si familia ta aerul acela imbicsit de otrava - chiar daca nu l percepi / simti, tu tot cancer respiri -atunci scuza-ma ca ti spun, esti inconstient de pericolul pe care l suporti, o vizita la sectia de Pneumoftiziologie a unui spital, te ar aduce cu picioarele pe pamint orice doctor cu experienta! Sfatul meu, chiar daca suna mai dur, este sa urgentezi problema cu igrasia, nu e de gluma, urnesteti fizicul comod si gaseste slam dupa sudura, e tratamentul cel mai eficient, eficace si fara revenire 10 ani minim, si ieftin, cu cit dai mai bine si mai mult, cu atit mai bine! URGENT, Razvan

| DanielaAncuta a răspuns:

Pai daca peretele este cu mucegai desigur ca trebuie mai intai curatat si apoi aplicata lavabila. Daca nu este mucegai in tencuiala atunci trebuie sters foarte bine si lasat sa se usuce. Daca este afectata si tencuiala, atunci trebuie indepartata si aplicat un nou strat, eventual o tencuiala antimucegai. Pentru 16 mp trebuie cred ca pana in 2 l de lavabila. In Dedeman ca tot ziceai ca te intereseaza este oferta amorsa cu lavabila Aeria Gold, are acoperire foarte buna si permeabilitate la vapori