| GeorgeOG19 a întrebat:

Vreau sa torn piatra decorativa.As dori sa obtin un maroniu deschis, amestecat cu galben.Sunt buni oxizii din dedeman in compozitie cu cimentul gri?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Oxizii sunt buni, dar cand faci materialul, trebuie sa ti cont de accentul de gri pe care il are cimentul. Pentru maroniu deschis, care are in el putin negru (maro e format din negru, rosu si galben), nu e nici o problema. Pui rosu si galben, si vezi rezultatul, si daca mai e necesar, mai pui si ceva negru.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu magazinul conteaza, ci materialul folosit.

Pentru colorarea betonului gri va trebui sa folosesti cantitate mare de oxizi.
Nuanta va fi mai inchisa decat ceea a betonului folosit.
Va trebui sa faci mai multe incercari, in cantitati mici, cantarind la gramaj cantitatile din materialele folosite, iar raportul (reteta convenabila) va trebui aplicat riguros pe intregul lot de pietre decorative turnate.