| Dany_Dan_1983 a întrebat:

Vreau sa vind din gradina 13m pe 13 m, cit inseamna in metri patrati,si daca se poate,am intees ca este un barem, si care este?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In metri patrati sunt 169 mp.
Si la ce barem te referi? Nu exista o limita minima sau maxima in privinta suprafetei pe care o poti vinde, totul este cum te intelegi tu cu cumparatorul.

| Dany_Dan_1983 explică (pentru Ioandelasal):

Baremul e pentru sa-si faca casa cunparatorul

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dany_Dan_1983):

Pentru a sti daca exista o suprafata minima pentru casa va trebui sa vezi Regulamentul de urbanism din localitatea ta.

| relian a răspuns:

Cred ca e ste o limita undeva la 250 mp, asta daca e sa fie legal.Pe o suprafata de o suta de metri nu prea ai ce face, dar in RO nu vine nimeni sa te intrebe de sanatate, doara daca mergi sa iei autorizatie atunci poate sa fie ceva problema sa ti se spuna ca trebuie sa ai 250 mp.Multi romani isi faca casa fara autorizatie, bine in anumite zone vorbesc.Eu asa stiam ca iti trebuie min 250mp dar nu-s sigur, stiu ca asa dadea si primarie celor casatoriti pana in nu stiu ce varsta.Cel mai bine este sa mergi la primarie si sa intrebi acolo, aia o sa iti spuna exact cum sta treaba.