| PsyhoChild a întrebat:

Vreau si eu o metoda rapida de a sparge pamant uscat pentru a impamanta o conducta de apa.
Santul trebuie sa aiba 0, 5-1m adancime pe o distanta de 30 de metri.
Cu lopata este foarte greu si mi-ar lua vreo 3-4 zile.

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Http://resita.anunturi.orasultau.ro/......ANT112297/

Cine e nebun, in ziua de azi, sa sape un sant de 30m si un metru adancime manual?!

| PsyhoChild explică (pentru Holiday):

Multumesc. O sa inchiriez un miniexcavator.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Santul trebuie sa aiba minim 75-80 de centimetri (Functie de zona unde locuiesti. In zonele de munte trebuie facut si mai adanc). Este adancimea maxima de inghet in Romania. Pe fundul santului si deasupra conductei trebuie pus un strat de nisip fin de minim 5 cm. Santul se poate face cu tarnacopul, picamerul sau miniexcavatorul. Pamantul rezultat de la tarnacop si picamer (nu "pikamer") se scoate cu lopata. Si, da! Norma este de circa 6 metri liniari (in pamant cu rezistenta medie) pe zi. Deci ti-ar lua 5 zile cu tarnacopul. Cu picamerul, cred, ca poate fi facut in 2-3 zile si cu excavatorul maxim 3-4 ore.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu buldozerul sau cu Pikamerul.

| Bizon95 a răspuns:

S-au anuntat ploi, cica, ca vine toamna
nu ca nu vad de ce nu uzi tu pamantul singur
si apoi sa bagi lopata in el