| cristiandaraban a întrebat:

Vreau si eu sa cresc un pom fructifer in casa, ceva mai exotic. (nu mar, par sau allti pomi care se intilnesc destul de des pe la noi) Ma gandeam la un lamai dar el da roada foarte greu(cred ca vreo 10 ani. Stiti voi niste pomi fructiferi care dau roada mai repede?

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Incearca un smochin. Bunicii mei aveau in gradina, la Timisoara (acolo e mai cald ca in restul tarii), doi smochini si uneori pana toamna tirziu, apucau smochinele sa se coace. Plus ca ornamental arata deosebit.

| relian a răspuns:

Daca folosesti un citric altoit face fructe in 2-3 ani, ce spui tu de 10 ani aia sunt lamai crescuti din samanta.Deci orice pomi folositi sa fie altoiti nu facuti de voi din seminte.Cumpara un lamai de la magazin dar altoit si o sa fie cu flori pe el o sa fie micut ceva la 2-3 ani si cu fructe deja. Pomi de la noi nu cresc in casa,si mai ales sa dea si fructe,ma refer la mar par cires etc, acesti pomi au nevoie sa stea in ger o anumita periaoada de timp pentru a fructifica, altfel nu face fructe doara frunze si aia e tot. Daca ar fi asa am fi mancati, ma refer sa mearga maru, parul ciresu etc in zonele calde pai near lua aia mau, ar mai face livezi bunica in zonele astea reci.Fiecare pom care face fructe le face in zona unde a aparut in decursul a zeci de mii de ani sau sute de mii, milioane de ani de evolutie.

| Daniel9988 a răspuns:

Frateee chestiile astea tropicale au roade si dupa 15 ani....De la 5 anisori am la bunica-mea un curmal si abia acum, anul asta, a facut curmale. Dupa 21 de ani...wtf? Ia unul care a crescut un pic.

| cristi202 a răspuns (pentru Daniel9988):

Ei, fi fericit ca maninci roadele curmalului, nu te uita la cit timp a trecut. happy

| Vlach a răspuns:

Ceva de interior,tropical,oricum pomii tipici,de afara, nu rezista fara o perioada dormanta, adica iarna, cand le cad frunzele, macar 6 saptamanj, incercati litchi, avocado, kumquat, portocal sau alte citrice

| Andreea87978787 a răspuns:

Buna! Din familie detin un bananier, este ceva sentimental pentru mine. Pe langa ca mananc anual "roadele" mele sunt si mandra ca am putut creste o planta superba. Este superb, dar dupa ce va creste nu-l vei mai putea tine in casa in ghiveci. Incepe cam de la 2-3 ani sa fructifice.

| Allexander07 a răspuns:

Pomi de casa numai de lămâi ştiu, încearcă un cireş din al 3 lea an ar trebui să dea roade.

| AKH404 a răspuns:

Nu dă roade greu. Eu am lămâ. E pom laughing) are undeva la 2m si e ramificat. Face destul de multe lamai si sunt mari. Incearcă!