| Nadyyyyy a întrebat:

Ziceti-mi si mie flori care infloresc primavara...

13 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Curtea si gradina mea este inundata de ghiocei, angligei de toate culorile, zambile de toate culorile, vreo 400 lalele rosii, narcise in 5 soiuri si trandafiri care infloresc in luna mai
iar cand ajung acasa si deschid usa si intru in urte parca intru in rai

| mami a răspuns:

toate pe care le-am pomenit in msg anterior se regasesc si in ghivece la florarii si pietze

| june_9596 a răspuns:

Pai primavara infloresc o multime de flori. Iata cateva pentru ghivece: narcise, zambile, branduse, lalele, toporasi, panselute etc.
Iata si un link cu alte plante: http://www.infogradina.ro/......vara/1385/
http://www.infogradina.ro/......averii/92/

| Bybanu a răspuns:

Unele dintre plantele salbatice, care infloresc primavara devreme (martie-aprilie), sunt amintite (in ordine alfabetica), sub forma unor link-uri, mai jos: imaginebioterapi
- Brebenelul şi speciile înrudite (Corydalis sp.),
- Cornul (Cornus mas),
- Crucea voinicului (Hepatica sp.)
- Dediteii (Pulsatilla sp.)
- Frasinul (Fraxinus excelsior) şi speciile înrudite,
- Ghiocelul (Galanthus nivalis), ghiocelul cu frunze îndoite (Galnthus plicatus) şi ghiocelul bogat (Leucojum vernum),
- Măseaua ciutei (Erythronium dens-canis),
- Ploaia de aur [forsiţia] (Forsythia suspensa),
- Ppalnicul iepuresc (Hepatica nobilis)
- Ruscuţa de primăvară (Adonis vernalis)
- Spânzul (Helleborus purpurascens, H. odorus),
- Toporaşii (Viola odorata),
- Traista ciobanului (Capsella bursa-pastoris),
- Usturoiţa (Alliaria petiolata),
- Vioreaua (Scilla bifolia).

| LaySsa27 a răspuns:

Ghiocelul, Vioreaua, Lacrimioara, Laleaua, Stanjenelul, Zambila, Ciucusoara, Cineraria, Brebenocul,

Cam atat stiu!
Sper sa te ajute!

| darielle a răspuns:

Ghiocelul, Vioreaua, Lacrimioara, Laleaua, Stanjenelul, Zambila, Ciucusoara, Cineraria, Brebenocul
- Brebenelul şi speciile înrudite (Corydalis sp.),

- Cornul (Cornus mas),

- Crucea voinicului (Hepatica sp.)

- Dediteii (Pulsatilla sp.)

- Frasinul (Fraxinus excelsior) şi speciile înrudite,

- Ghiocelul (Galanthus nivalis), ghiocelul cu frunze îndoite (Galnthus plicatus) şi ghiocelul bogat (Leucojum vernum),

- Măseaua ciutei (Erythronium dens-canis),

- Ploaia de aur [forsiţia] (Forsythia suspensa),

- Ppalnicul iepuresc (Hepatica nobilis)

- Ruscuţa de primăvară (Adonis vernalis)

- Spânzul (Helleborus purpurascens, H. odorus),

- Toporaşii (Viola odorata),

- Traista ciobanului (Capsella bursa-pastoris),

- Usturoiţa (Alliaria petiolata),

- Vioreaua (Scilla bifolia)

Funda?

| bLoOd_8500 a răspuns:

Ghiocel-ul

| GeorgyPingu12 a răspuns:

Ghiocelul, laleaua, zambila, lacramioara, liliacul, laleaua, vioreaua, narcisa, brandusa, iasomia, toporasul, magnolia

| zadarlacanul a răspuns:

Eu iubesc mult magnolia. înfloreşte primăvara, însă este un arbor.liliacul este la fel deosebit, însă e tot un arbust.

| Nadyyyyy explică:

Da, multumesc dar vreauu sa-mi ziceti si dinalea puse in vaza...

| Nadyyyyy explică:

Adica puse in ghiveci.cu flori.

| doru53 a răspuns:

Vezi popescutraian.sunphoto.ro, albumul flori de primavara.