| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani, sunt la o varsta la care majoritatea fetelor viseaza la clipa intalniri mari iubiri insa eu am alte planuri si anume realizarea pe plan profesional. E visul meu si tot o data si al parintilor mei care nu au avut posibilitati materiale sa-si continue studiile, ramanand simpli oameni d la tara...acum insa eu termin liceul iar ei nu au suficienti bani pentru a ma tine la facultate...acest lucru m-a facut sa fiu nehotarata in privinta viitoarei mele cariere... ce sa fac pentru a le fi si lor bine dar si mie?! ma simt ca o povara pe umerii lor si mi-e teama d ziua cand imi voi traii cosmarul...la ce facultate, cu bursa as putea sa merg tinand cont ca-mi place f mult mate si chimia?! cateva sfaturi mi-ar fi d mare ajutor

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Sincer ma bucur ca mai exista si persoane de astea.Seriosbig grin
Pregateste-te bine pentru admiterea la facultate, ocupa un loc la fara plata, invata bine, ia bursa, ia-ti un job si astfel ii poti ajuta si pe ai taihappy

188 răspunsuri:
| sickparade a răspuns:

Si eu vreau sa ma realizez pe plan profesional...insa parintii mei ar avea bani sa ma trimita la facultate. Visul meu este sa merg sa studiez in strainatate deoarece sunt constienta ca in tara nu am foarte multe sanse. Daca esti o eleva buna, cu medii mari si stii ca poti invata vorbeste cu profesorii, cauta pe net burse si oferte de studii in strainatate. Se fac imprumuturi, bani pe care ii platesti dupa ce ai un servici stabil. Intereseaza-te, daca vrei reusesti. Cat despre parintii tai, nu trebuie sa te simti ca o povara. Ei ar face totul sa te vada fericita si te iubesc. Se zbat pentru ca tu sa ai o viata mai buna decat au avut-o ei. Mereu urmeaza-ti visele, pentru ca mai tarziu ai putea regreta...sad

| plinDviata a răspuns (pentru sickparade):

In tara nu ai foarte multe sanse dupa ce termini facultatea. Daca vrei sa iti demonstrezi ceva tie, alege o facultate buna la noi in tara si faci master afara si nu o sa fie o pierdere ca te mai tin ai tai putin pe langa ei.

| Zambet a răspuns:

Deci sincer acum.mai rar gasesti fete dinastea.Ma bucur nespus ca vrei sa iti continui studiile in loc sa stai noapteaa prin baruri cu baietii si cu ceilalti.in fine.

Parerea mea este sa nu iti planifici viitorul in Romania.Acum,vezi si tu cum se duce totul de rapa.Greve,proteste peste proteste.

Dupa cate ai zis, parintii tai nu te pot ajuta foarte mult din punct de vedere financiar. De aceea poti face imprumuturi, platindu-le cand iti vei gasi un loc de munca stabil.

Si stai linistita, nu esti deloc o povara pentru parintii tai. Nici un copil nu e o povara pentru parintii lui. Dumnezeu te-a inzestrat cu calitati bune, de aceea parintii te pretuiesc si te iubesc mai mult ca orice. Ei se bucura ca au o fata asa ca tine.In ziua de azi nu mai vezi asa ceva prea des. Ma bucur pentru tine si tine-o tot asa! Vei reusi sa iti indeplinesti obiectivul! O seara minunata! :*.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te neaparat la o facultate de stat, pe profilul care iti place, o sa poti primi bursa.
De asemenea, pe timpul facultatii, poti lucra cu timp partial, se mai gasesc asemenea slujbe.
De altfel mai exista si studiile la fara frecventa, precum si invatamantul la distanta.
Succes!

| emulas a răspuns:

De obicei la 5-8 daca ai 10 pe linie iti da statul bursa de merit...blablabla
daca ai peste 16 i-ati un job si strange bani...
Te felicit pentru alegerea ta!
Ma bucur ca nu ti-e gandul la prostii!

| UNfriendLY a răspuns:

Si care-i problema? realizeaza`te profesional, ai timp de iubiri!

Alte răspunsuri
| perla a răspuns:

Draga mea. si eu am o cumnata care este la facultate si se mentine cu bursa. invata tare bine si asa un pic o ajuta si soacra mea.cu ce are daca poti gaeste. ti un servici si cu bursa si cu cat castigi poate o scoti la capat! un pic si parintii...si asa cu DOAMNE -DOAME inainte se poate totul nu deznadajdui.eu am vrut sa termin macar liceul si nu l-am mai terminat. asta e cine vrea cu adevarat poate!

| 31957319 a răspuns:

In primul rand tu trebuie sa fi fericita, nu parintii tai.
Vrei sa te realizezi pe plan profesional! inteleg, mate -chimie, ajungi un inginer bun ( ma rog la Dumnezeu sa se intample asa) ai deja 24 - 25 de ani, jobul care il vei avea te v-a solicita 100%, mai pierzi 3-5 ani da? ( asta daca te implici asa mult cum mi-ai dat de inteles ) iaca ai 28 -30 de ani, esti tanara zic unii, ai un job excelent te vei incalzi tu. Dar sacrifici tu primul sarut, prima relatie, prima iesire la o cofetarie, la un film?
Crezi ca vei ajunge un savant fa-o te inteleg, dar si ei au trait in adolescenta o iubire.
Si mai o chestie fara suparare, mi-am dat seama ca esti de la o comuna mai mica, sat. Stai sa dai de un oras mai mare, cluburi, discoteci, sa vad atunci tot asa esti?
Iti doresc bafta, dar sfatul meu ii; combina-le un pic, nu te lua dupa altii sa mergi in extreme, ei vorbesc usor cand nu ii vorba de ei insusi. Nu trebuie sa fie marea iubire, dar iubirea unui baiat iti lipseste asta stiu sigur, esti la varsta la care parintii nu mai au ce sa se bage, ei intr-adevar iti vor binele dar in felul lor.
Si nu iti mai face probleme de viitor, nu sti ce se poate intampla, trecutul a trecut, dar prezentul traieste-l.
Cred ca asta ar vrea si Dumnezeu. Ai grija de tine si fa ce iti zice inima, nu alti oameni. Iar daca vreodata crezi ca nu iti mai vorbeste, inseamna ca nu o asculti.

| Un NiMeNi CeLeBrU a răspuns:

Angajeaza-te pentru a strange baniwinking

| zeenath a răspuns:

happy Buna! Cu incredere in D-zeu si in tine poti! Eu am incercat asta multi ani si am reusit, cu ajutorul lui D-zeu, de la familie putinul cat s-a putut si de la mine multa munca! Acuma imi dau ultima sesiune la medicina happy au fost intr-adevar ani lungi si plini de sacrificii! Am lucrat foarte mult ( ziar, designer, barmana, vanzatoare )! In urma unui accidenta acum 2 ani, nu am mai putut sa lucrez. eram in prag de a nu-mi permite sa termin faculta ( mentionez ca ianinte am termin un colegiu medical, si eram pe punctul sa termin si faculta de arta. acum termin stomatologia ). Mi-a venit ideea de a lucra acasa pe contul meu si cu abilitatile mele! Am inceput s afac obiecte de arta si decoratiuni inclusiv bijuterii handmade, invitatii de nunta, marturii nunta /botez. si asa am reusit ca sa imi platesc si chiria si taxa pe ultimul an de faculta cat si materialele dentare de care aveam nevoie ca sa lucrez in clinica pe perioada studentie. Eu iti urez muuuuulta bafta si nu te lasa! Se poate!

| mariamarybu a răspuns:

Cauta pe internet facultati de chimie! Dar mai bine te-ai interesa de facultati in strainatate! In romania nu sunt asa bune facultatile! Poate in timisoara, bucuresti sau cluj ai putea gasi facultatea dorita! Chiar ma inpresionat povestea ta si cred ca oamenii ca tine pot ajunge oriunde cu putina vointa si curaj! Poti avea o relatie si la varsta de peste 20 de ani!

| ikram a răspuns:

Poti sa mergi la Facultatea de chimie sau facultatea de matematica, sau poti sa mergi chiar la Facultatea de Chimie din cadrul Politehnici si devii inginer chimist.

Daca mergi la o universitate de stat, ai sansa sa intri la un loc la buget (adica sa nu platesti taxa de scolarizare) iar daca inveti f bine poti sa iei bursa de merrit, sau oricum ai putea sa incerci sa iti depui dosarul pentru o bursa sociala daca parintii se incadreaza in conditile universitatii pentru acordarea de burse sociale. Oricum trebuie sa te tii de treaba si sa inveti, poti prinde si cazare la camin (in Iasi la UNiv. Al. I Cuza locul in cam cu 5 e 100 lei pe luna, si este si mai scump in camere cu mai putine pers) si bineinteles si a univ tehnica din iasi poti prinde inca si mai usor camin, poti merge la politehnic ala facultatea de chimie, si daca o sa inveti nu o sa-ti fie foarte greu nu este o concurenta foarte mare.

Pe timpul facultatii de asemenea poti lucra si mai castigi niste bani.

| alonet a răspuns:

Hei, daca iti place mate si chimia, la facultatea de mate fizica din cluj sau, si facultatea de chimie se intra usor la buget (fara taxa), si iti dau si bursa ca la aceste facultati nu se prea inghesuie lumea happy asa ca ai toate sansele sa devi o "stea"

| dyddyyyx18 a răspuns:

Bv, te felicit pentru alegerea ta se a pune planul profesional inaintea celui sentimental... oricum o sa ai timp si pentru cel sentimentalwinking
daca zici ca iti place chimia si matematica ai putea sa te duci la automatica, politehnica, la o facultate de chimie sau la una de mate. happy
Si te asigur eu, ca nu esti o povara pe umerii alor tai... Cred ca sunt chiar foarte mandrii de tine ca ai astfel de preocupari, si nu te preocupa dragostea, sexul, etc.

| shtephie a răspuns:

Mai intai realizeaza-te pe plan profesional, apoi pe cel sentimental happy
Poti sa dai la medicina daca iti place chimia happy
Succes in viata!

| vladix a răspuns:

Te hotorasti bine ce vrei sa faci in viata si te axezi si studiezi numai aspectul ala. Nu poti sa inveti mai multe meserii in acelasi timp. Deocamdata nu trebuie decat sa inveti, ca sa fi cel mai bun in cee ce faci.

| emma_6707 a răspuns:

Pai ai putea dupa ce termini licul sa stai un an sa te angajezi undeva, sa-ti castigi niste bani, apoi te inscrii la facultate si iti iei si un job poate part-time daca nu vei avea timp de unul cu norma intreaga

| anaoi a răspuns:

Nu am timp sa citesc comentariile si sfaturile pe care le-ai mai primit. dar daca tot crezi ca esti o povara, desi ai tai sigur nu spun asta, de ce nu faci ceva in sensul asta?
munceste mai mult, lucreaza mai mult, ca sa poti obtine o bursa, sa nu ai nevoie sa investeasca ei prea mult in tine.
conteaza daca te ambitionezi si iti propui cu adevarat sa reusesti.sunt oameni care nu au avut nimic si s-au descurcat. tu ii ai pe ai tai, chiar daca nu intr-o mare masura ca pe un sprijin material, ii langa tine, sa iti vorbeasca, sa iti dea un sfat...
eventual, poti alege o facultate aproape de tine, ca sa nu fii nevoita sa stai la camin, sa platesti destul de mult si alte chestiibig grin

| atianin a răspuns:

Tu sa le spui parintilor tai ca esti foarte mandra de ei chiar daca sunt simpli oamini de la tara iar in ce priveste facultatea alege ce iti place tie sa inveti pentru ca altfel vei avea regrete daca faci ceva doar pentru ai multumi pe ai tai si vei ajunge sa fii o rebela. Daca doresti atat de mult sa faci o facultate vei gasi o solutie cu ajutorul parintilor si a celor apropiati sa stii ca nu esti singura conteaza cat de mult iti doresti asta.
Daca parintii tai te iubesc atat de mult te vor intelege si vor face tot ce le sta in putere sa te ajute.Mul succes si noroc.
P. S. In ce priveste mitul ca la pe la 19 ani iti gasesti marea dragoste sa stii ca nu e adevarat.

| OanaOana9 a răspuns:

Si eu am 18 ani si ma gandesc prima data la facultate, deci nu esti singura. Deci pregateste-te bine bine de tot, sa fie si parinti tai si tu mandra de tine, mergi unde iti place. Bafta!

| Ervin a răspuns:

Mă bucur că mai există în ţara asta oameni ca tine. dacă ai avut note foarte bune (sunt aproape sigur că da) poţi lua o bursă la o facultate de mate-chimie! îţi urez succes, sunt sigur că o să ai!

| aqswdefrgthyjukilo a răspuns:

Un sfat. Nu ramane in Romania. Du-te peste hotare si fa-te cunoscuta. Toata lumea o sa fie mandra de tine

| coolgirld a răspuns:

Si eu sunt de la tara dar fratemiu a facut zece clase ear soramea 12 Dupa aceia au plecat la timisoara, sau calificat pe domeniu de macelari si au plecat in germania. Acolo sunt salarii foarte mari si poti trimite si parintilor tai o parte din bani. Pe deasupra este varianta a doua sa strangi banii, iar cand ai destui sa te inscrii la facultate.

| EUSIATIT a răspuns:

Nafta si multe felicitari felul cum gindesti si ce ambitioasa esti Bravo /ar fi bine sa citeasca mai multi tineri intrebarea ta [mai alesca sunt ff multi care fac facultate pe spinarea parintilor

| ioandreii a răspuns:

Dureros, ca toti stim ce e bine si toti avem pareri frumoase, dar cand sa facem nimic, invocand motive ca avem copii familie servici si altele...
draga fata i-ati gandu de la strainatate primul lucru.
al doilea daca vrei sa faci ceva in viata nu reusesti de una singura iti trebuie o echipa, prietenii, frati... tara aceasta are multi oameni valorosi dar nu sunt uniti si nu se pun in valoare, nu se sprijina ci din invidie isi pun piedici.
apoi cauta un domeniu la care nu se ingramadesc toti ceva la care sa te pricepi in mod special tu.
nu te gandi la relati ca nu ai nevoie fiindca orice functionar care ocupa un post bun si nu stie nica sa faca are in spate oamen valorosi care sa faca si treaba lui aceasta e un mod de a te lansa pentru inceput... sunt o mie de aspecte de care trebuie sa tii cont in viiata dfar nu am chef sa le listez aici
in schimb daca ai avut rabdarea sa citesti pana aici am o oferta pentru tine eu sunt din iasi sunt insurat si am o casa cu 4 camere te pot primi la mine pe perioada facultati sau cel putin pentru inceput si te pot ajutta sa gasesti un loc de munca din care sa te intretii din greu si sa mai trimiti si un ban acasa...
va fi greu dar daca un drum in viata nu e greu inseamna ca nu duce nicaieri...
succes si astept sa ma contactezii vezi ca deja au inceput inscrierile la facultatile din iasi

| bombonica_1146 a răspuns:

Eu una sunt de parere ca ar trebui sa incepi sa muncesti, sa iti pui cate un banut deoparte pentru mai tarziu. Incearca sa te ambitionezi sa fii u insasi si sa arati celorlalti ca singura te-ai putut ridica. Pentru varsta ta e normal sa te indragostesti, dar cred eu ca ar trebui mai intai sa te realizezi pe plan profesional, sa treci peste problema cu banii si uite incearca sa apelezi la ce e mai bun din tine pentru a putea invata bine ca sa obtii o bursa. Asta e parerea mea.

| Andrrei a răspuns:

Iti recomand cu cea mai mare caldura faculatea de asistenta medicala odata terminata poti pleca in strainatate ( aici nu se plataste bine ) iar un salariu incepe de undeva de la 2500 EURO
din bani astia cred ca vei putea trimite si parintilor 200 de euro si poti economisi si tu
Odata cu trecerea timpului salariu tau creste in 6 ani deja iti ajunge la 4800 de euro si te vei putea intoarce in Romania peste alti 6 ani.
Deci sa facem un calcul primii 6 ani salariu incepe sa creasca de la 2500 cam pana pe la 4500 apoi daca mai faci un studiu acolo o faculta pac sare cu inca 300-400 de euro iar urmatorii 6 ani vei continua cu 4800-4900 de euro si astfel vei avea bani sa-ti iei o casa in Romania o masina o posibila afacere sa-ti deschizi si sa-ti intemeiezi si tu o familiebig grin

Cel putin eu asa voi face... cine stie din coincidenta vei vedea mesajul meu te vei gandii mai mult si poate peste ani ne vom vedea pe acolo happy

| grinch a răspuns:

Fa si de aia si de aia. e un ex bun de la soramea, care e la fac de psihologie

| ghinionistul112 a răspuns:

Du-te la medicina sa dai la facultate. Sau la medicina la sectiunea asistenta pediatrica sau la unde te pricepi mai bine.

| Afinutza a răspuns:

Hello...
hey chiar imi place ca mai exista si astfel de fete care se mai gandesc si la parintii lor care au muncit atat de mult pentru a le oferi un trai decent...happywinking
eu zic sa iti gasesti un job,chiar si de week-end,strange bani, gaseste o facultate care sa dea si bursa, dar sa aiba si materiile care iti plac tie la profil...realizeaza'te pe plan profesional, dar cred ca mai bine dincolo nu la noi in tara ca aici nu cred ca o sa gasesti ceva care sa te multumeasca in totalitate si apoi iti ajuti si parintii
si ce sa zic altceva...sa te ajute D-zeu sa reusesti!happy