| anonim_4396 a întrebat:

Am o propunere...
Multe operatii se amana din cauza lipsei de sange din spitale. Ce-ar fi sa ne mobilizam, sa alegem o zi pentru fiecare oras si sa donam sange? Ne intalnim mai multi in fiecare oras, mergem impreuna la spital si ajutam lumea cu un gest foarte simplu. Putem organiza asta? Cine se baga?
Inainte de a raspunde acestei intrebari, va rog sa cautati pe internet informatii despre cat de importanta e donarea. happy

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Nu te-ai lasat Adina mmm? happy Eu ma bag, dar precum ti-am spus-o si-n privat este foarte greu. In Bucuresti se dau si bani pentru. acest lucru, si tot nu se duce lumea.
Eu insa ma bag si as strange si ceva lume de pe aici, dar e greu, ar trebui ceva afisat mare pe site de catre admini.
Iti salut initiativa. happy

68 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Esti in mine Adina? thinking, scuza-ma dar imi place cum suna rolling on the floor
Bineinteles, Galatiul e prezent la orice fel de manifestatie ce are ca scop ganduri nobile, si ma ofer sa strang oameni si sa-i mobilizez.

| Dan a răspuns:

Frumoasa initiativa Adina, as fi bucuros sa te am in Clubul Prietenilor Adevarati.

| emy a răspuns:

Stiu cat de importanta este donarea de sange, insa eu nu pot sa donez, deoarece nu sunt o persoana sanatoasa.As vrea sa pot face ceva, dar eu nu prea am prieteni(sanatosi) care sa poate face asta.Nu stiu ce as putea face. Oricum, sper ca macar tu sa reusesti sa convingi cat mai multi oameni sa faca acest lucru.Ar fi minunat.

| emy a răspuns:

Esti un om minunat daca te-ai gandit la asa ceva.Slava Domnului ca, in zilele noastre, mai exista oameni ca tine.

| pepe a răspuns:

Propunerea este bună, dar nu cred că din cei peste 16.000 de utilizatori se găsesc măcar jumătate care să aibă peste 18 ani, să nu fi avut boli contagioase, plus că sunt mai puţin de 5 % care să fie din acelaşi oraş.

| pepe a răspuns:

Eu am peste 30 de donări la activ şi acum la peste 40 de ani mă simt mai sănătos ca orice tânăr de 20.

prfml
| prfml a răspuns:

Este o idee extraordinara, eu chiar vineri am donat la centrul de transfuzie, am o grupa mai rara de sange A2 cu RH negativ. Asa ca daca cineva are probleme si are aceiasi grupa ca mine sunt pe aici.

prfml
| prfml a răspuns:

@eu_o_mare_enigma frica da putere si bratelor slabe cand exista telul sau necesitatea, asa ca stai linistit, numai gandul ca cineva iti va multumi ca datorita tie va trai te face sa nu te mai gandesti la nimeni si la nimic.

prfml
| prfml a răspuns:

@ely de la a gandi pana a face este un mare lung drum de parcurs, fara intentia de a irita pe @adina, asa ca daca cineva nu ia initiativa vor ramane vorbe in vant.

| cristi27 a răspuns:

Voi dona si eu, imi place f mult intrebarea asta, ai mobilizat destul de multa lume, sa speram ca vom fi multi care vom merge sa donam, putem ajuta multe vieti si in plus este si sanatos sa donezi sange

| shishilik a răspuns:

Si eu am 50 de Kg. Am strans cativa prieteni si mai asteptam utilizatorii din Vaslui. O sa vad la centru daca pot dona sau nu, dar sa speram ca nu e o problema nail biting

Stefan
| Stefan a răspuns:

Astept un mic semn si sunt gata sa ma implic in aceasta problema umanitara. Apreciez intrebarea si propunerea ta, inseamna ca ai un suflet bun daca te gandesti la binele celorlalti care au nevoie de noi.

| CrucifiedCountess a răspuns:

Dap.io cu bucuresti!

| CrucifiedCountess a răspuns:

Am 60 si ceva de kg laughing
am 20ani(aproape)
n-am avut nicio boala in viata mea in afara de banala gripa...

| kuka a răspuns:

Eu am fost sa donez acum cateva luni, dar am lesinat pe scaun acolo, si nu de frica, ci din cauza tensiunii straight face

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Eu nu pot. Nu am greutatea necesara.

| Ruxy a răspuns:

Buna!
Eu sunt de acord, chiar imi propusesem sa donez sange. Si am o grupa destul de rara AB Rh negativ...problema e ca am doar 50 de kg sad pe unele site-uri am vazut ca trebuie sa am minim 60, pe altele minim 50. Cine stie exact? Sunt din Curtea de Arges, dar din oct. o sa vin din nou in Bucuresti la facultate, asa ca sunt de acord.winking Daca stiti pe cineva care are nevoie urgent de sange din grupa mea, contactati-ma!

| Shery a răspuns:

Buh, nu-i corect... ce treaba are miopia cu donatu'? sad

| rosepassion a răspuns:

Este o idee superba dar din pacate eu nu pot sa donez sange deaorece sunt minora si mi si frica de ace, adica le urasc, niciodata nu mi-or placut injectiile si vaccinele.

| dianka_4861 a răspuns:

Eu as dona cu cea mai mare placere...sunt sanatoasa insa am auzit ca trebuie sa ai 18 ani... daca stiti unde pot dona daca sunt mai mica sa spuneti

| laara a răspuns:

E o idee minunata... Eu din pacate sunt minora si n-am greutatea necesara sad. Multa bafta! :*

| Walkirya a răspuns:

Ce treaba are tiroida cu donatul.eu am tiroida, dar de foarte mult timp ma tot gandesc sa ma duc sa donez sange

| Mihaela_2782 a răspuns:

Adina am 14 ani si vreau sa donez sange. Pot face acest lucru?

| Mihai300_6475 a răspuns:

Sau am putea sa facem impreuna un poster reprezentativ gen "Doneaza sange.toate informatiile." si putem sa il lipim din banii nostri in toate orasele!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc, Flav.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu as fi donat de mult timp sange, insa... mi-e frica.am o frica de doctori, de stomatologi...sincer acum.nici bani nu as fi vrut, era pentru o cauza nobila, insa mi-e frica, mai ales cand vad acul acela...parca se face din ce in ce mai mare cand se apropie de mine. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma bucur ca ne putem baza pe tine, stefan. Putem convinge si cativa prieteni apropiati, eu cred ca chiar putem face asta. Dupa ce isi arata fiecare disponibilitatea, ne putem muta pe messenger pentru detalii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Enigma, nu vei fi singur. Daca mergem mai multi ne sustinem...happy