| cami89 a întrebat:

Buna seara.Stiu ca multi ma vor acuza ca cersesc, ca aici este un site de intrebari nu de milogit, dar cand ai un copil cu probleme de sanatate si vezi ca nu ai posibilitati nimic nu este jignitor.Ai face orice sa vezi ca e fericit si sanatos.Am o fetita de 1 an si jumatate careia i s-au descoperit unele probleme de nutritie, mai concret nu asimileaza alimentele si de aceea nu a mai luat in greutate de jumatate de an, are 10 kg acum de la 10, 5 cat avea la 1 an.acum urmeaza tratament cu calciu, fier si unele enzime.Problema noastra e ca in timpul tratamentului(2 luni)si dupa inca 2 luni trebui s-o cantaresc saptamanal sa vedem progresul si raspunsul la tratament, iar noi nu ne permitem sa luam un cantar de bebelusi. Daca are cineva un cantar si nu ii e de folos va multumim din suflet. orice e binevenit, hainute jucari.

75 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Folosesc propiul meu PC ce l-am cumpărat. Pe curând!

| FemeiaPisică a răspuns:

Nu am nimic pentru copii, dar îți doresc succes.

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Urat ca i s-a intamplat asa ceva, ma rog pentru ea si nu te acuz

| TheStory a răspuns:

Imi pare rau pentru ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu va pot ajuta dar vreau sa spun doar ca sa nu crezi ca multi te vor jigni pentru ca aceasta este o problema si nu este nimic de jignit
acum imi pare foarte rau ca nu te pot ajuta doar cu speranta si rugi
succes si multa sanatate

| Doctorfishadi a răspuns:

Mult Noroc!

| mola a răspuns:

Saracuta sad Ce trist sad sad sad sad crying(((((

| mola a răspuns:

Buna!

Dont worry! Nu te ingrijora! Doamna profesoara ne-a anuntat de acest concurs si am adus juma'te clase cativa saci cu jucarii si cu hainute. Poate si cu dulciuri si mancare. Tot ce trebuie pentru un copil.

UNICEF sickSalvati copii!

| cami89 explică (pentru mola):

Despre ce concurs e vorba? nu cred ca pentru noi ati strans lucrurile, ca nu am luat legatura cu nici-o profesoara.

| victorandrei a răspuns:

Problema de nutritie de care spui este cumva celiachia?

| cami89 explică (pentru victorandrei):

Nu nu este vb de intoleranta la gluten(boala celiaca)Este sindromul de malabsorbtie, unde intestinul nu absoarbe nutrientii din alimente. Netratata duce la malnutritie, rahitism pentru ca odata ce corpul nu isi ia nutrientii el isi consuma toate depozitele iar cand nu mai sunt...Deja fetita mea slabise 1 kg. acum e un pic mai bine, a inceput sa ia in greutate putin dar e ceva.cu ajutorul lui Dumnezeu si al unor persoane cu suflet vom reusii

| victorandrei a răspuns (pentru cami89):

Da, dar sindromul acesta este provocat de o anumita substanta care trebuie eliminata din alimentatie. Nu cred ca are intoleranta la la toate alimentele. Stiu o persoana care la 2 ani a fost diagnosticata cu sindromul de malabsorbtie si pana la urma s-a dovedit a fi intoleranta la gluten, in rest putea manca orice. Exista un test de compatibilitate cu cea mai mare parte din alimente, englezesc (sper sa nu gresesc). Din pacate costa undeva undeva spre 2500 ron. I s-a facut biopsie intestinala?

| cami89 explică (pentru victorandrei):

Da e posibil sa fie si ce spui tu dr noastra asa ne-a zis ca este vorba de malabsorbtie.si iti dai seama ca testul acesta nu l-as putea face niciodata la ce pret are, noi cu banii acestia traim 3-4 luni.si nu i-am facut nici biopsie intestinala.asta e sper sa nu fie intoleranta la gluten ca totusi nu mi-as permite sa cumpar alimente fara gluten, e scumpa o astfel de dieta.Doamne ajuta si mersi pentru sfaturi

| deeadeea111 a răspuns:

Saraca fetita

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, eu sunt de doua zile noua aici pe TPU, abia acum descopar mesajele de aici. Poate ca a trecut ceva timp de cand ati pus aici mesajul. Eu am sa va rog sa imi lasati aici adresa dumneavoastra daca se poate, si sper sa va trimit si eu ceva. Mereu ma voi ruga pentru dumneavoastra in rugaciunile mele speciale! Doamne ai mila de famila aceasta si fa minunea Ta Dumnezeiasca, Tu care esti Medicul Suprem, vindeca pe toti si binecuvanteaza-le familia! Amin!

| pisicutzamik a răspuns:

Nimeni nu merita asemena boala,mai ales un ingeras,dumnezeu sa va ajute si sa va aiba in paza lui, daca as putea sa va ajut, cu cea mai mare placere, dar nici eu nu am posibilitate, ma voi ruga pentru voi si copilul vostru! multa sanatate!

| doc69 a răspuns:

Du-te la un ong si te va ajuta ..cu siguranta..sau ia legatura cu alte familii care au copii un pic mai mari si iti pot imprumuta. succes

| Almássy a răspuns:

Ai putea cere de la autoritatile localehappy daca tot ai afirmat ca nu e rusine

| RainboyDash a răspuns:

Intr-o lume in care nimenui nu ii pasa de nimenui te astepti ca cineva sa ii dea pomana cuiva pe care nici nu il cunoaste?

| Andreiii45 a răspuns (pentru RainboyDash):

Uite citi oameni au raspuns la intrebare si mie si lor le-a pasat si... esti un...

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Ma voi ruga pentru ea

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Ce pret are un astfel de cantar?

| kiv1990 a răspuns:

Poti sa spui adresa pentru a trimite?

| Antoniacopiluța a răspuns:

Off ce rau imi pare.Sincer o sa ma rog pentru ea.Saracutasad

| SolitarHacker a răspuns:

Trist sad

| d3javw a răspuns:

Pai stam in felul urmator:daca ai noroc sa te ajute cineva cu inima buna financiar asta e daca nu-incearca sa faci multe eforturi sa se afle cazul sau sa obti banii de care ai nevoie...

| Andutsaa a răspuns:

Sper ca fetita ta sa fie bine. Nimeni nu merita asa ceva, mai ales un ingeras. Nu stiu cu ce as putea sa te ajut, dar vad ca sunt atatea persoane care au facut-o. Ma bucur mult sa aud ca e mai bine acum si sper sa fie asa si in continuare. Multa sanatate si voua si ingerasului vostru!

Răspuns utilizator avertizat
| DiamondShine a răspuns:

Doamna,eu nu inteleg de ce daca aveti problema asta nu mergeti la medicul care v-a prescris acele medicamente.este normal sa va cheme periodic si sa va faca Gratuit aceasta cantarire pentru a vedea daca copilul dumitale a luat sau nu in greutate.Numai ea ca si doctor poate sa verifice si sa supravegheze acest lucru si, fiind minor are consultatie gratuita.

| Andyᵗᵐ a răspuns:

E 150 de lei la cora.

| Mădălllinna a răspuns:

Multa sanatate! happy

| AnaRadu a răspuns:

Imi pare rau pentru fetita ta. Sper sa va rezolvati problemele!

| 1dintrevoi a răspuns:

Ati rezolvat problema? Cam la ce pret ajunge un astfel de cantar?

| cami89 explică (pentru 1dintrevoi):

Nu stiu nou eu m-am uitat pe tocmai.ro sau mercador si erau 250 parca sau 300 lei. enorm pentru noi.o luna de chirie.nu am rezulvat nimic.era un cantar pe lucruri gratis dar expirase oferta cand am vazut eu.Si inca un domn a vrut sa imi dea un cantar dar din acela normal si cred ca nu pot cantarii corect, ca acesta arata cel putin suta de grame, pe cand cel de bebe si 10 grame arata.nu stiu ce voi face, nu imi ramane decat sa merg cu ea saptamanal la cabinet daca nu gasesc

| 1dintrevoi a răspuns (pentru cami89):

Am o prietena care va poate ajuta. Imi puteti lasa un numar de telefon pe privat? Sau o adresa de e-mail? Sa va contacteze ea.

| cami89 explică (pentru 1dintrevoi):

dianailie20@yahoo.com.multumesc