Întrebare recomandată | nico05 a întrebat:

in speranta ca mai exista oameni cu suflet bun si care stiu ce inseamna durerea unui parinte neputincios,fac apel la dumneavoastra in a ma ajuta cu orice lucrusor pentru copii:alimente, jucarii, produse de igiena pentru copii sau chiar alimente.sotul a ramas fara servici acum in prag de iarna, si singurul venit momentan e alocatia celor 2 fetite ale noastre.eu cred ca nu e rusine a cere ajutor, e rusine a fura si a face alte lucruri mai urate.si poate daca maine ati fi in situatia mea probabil ati proceda la fel fiind intro situatie disperata.daca aveti lucrusoare care nu va mai sunt de folos sau aveti posibilitatea in a ne ajuta cu orice va rog nu ramaneti indiferenti, mai ales ca acum se apropie sarbatorile de iarna. ajutati-ne sa le facem fetitelor niste sarbatori frumoase. Dumnezeu sa va dea sanatate, fericire si sarbatori fericite!

Răspuns Câştigător
| paul55 a răspuns:

Am citit mai tot si unii care au raspuns au judecat degeaba. Nico05 eu cred ca ai dreptate. Si soni... aia, daca japonia este tara ta de suflet, CE MAI CAUTI IN ROMANIA? Un japonez sau ce? Daca esti copil, inteleg dar mai lasa tupeuu. Si nico05 nu este o greaseala ca ai facut copii, si ai dreptate! Copii sunt bogatia unor parinti! Nu, 20 kg aur sau chiar tone, bun sa zicem ai 20 tone aur, si nai copii, sotie, rude, are vreun folos?
Nico05 eu iti urez sanatate si fericire la toate familia.

| nico05 explică (pentru paul55):

Multumesc frumos pentru incurajare.si eu practic sunt un copil.am 23 de ani, dar am avut multe greutati si am invatat.multumesc frumos.Sa dea Dumnezeu sa fie bine

53 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

In primul rand, apelati la directia de munca, cei care cauta de lucru primesc ceva ajutoare de la, hmm, guvern?, apoi puteti incerca si la DGASPC, la primarie, la asociatii nonguvernamentale precum Provita, la biserica (depinde de biserica?). Si oamenii pot sa va ajute, uneori mai mult strainii decat cei apropiati (nu-i o regula), insa mai mare sansa este daca gasiti pe cineva de la dvs. din localitate, apropo, de unde sunteti?

| neluL a răspuns (pentru Zenithf):

Din Bistrita. judetul Bistrita-Nasaud

| nico05 explică (pentru Zenithf):

Da.am avut aceste ajutoare cand am stat in oras. buletinul meu este facut pe oras.noi acum stam in casa mamei soacrei, cum ar veni bunica sotului meu.casa nu este a noastra.este a soacrei si a fratelui sau, bunica lui fiind decedata.neavand un flotant aici la tara, pentru ca de mult timp i zic soacrei sa-mi faca sa pot sa-mi fac acest ajutor nu se poate face de la bistrita aici la sat.pentru ca dupa dosarul depus se face o ancheta acasa.deci in concluzie:la primaria orasului nu pot face pentru ca nu stau la adresa care o am in buletin, iar aici la sat la primarie fara un flotant sau ceva nu imi aproba avand buletinul pe bistrita.am fost m-am interesat.

neluL
| neluL a răspuns:

@nico05 aici la intrebare te rog sa dai detalii eventual foto sa vedem situatia per ansamblu.
Stiu ca fetitele au 2 si 5 anisori.

| nico05 explică (pentru neluL):

Si cum pun pozele? unde trebuie sa dau?

| neluL a răspuns (pentru nico05):

Intra aici http://imgur.com/ da click pe Upload Image (stanga sus), ti se va deschide o fereastra prin care te duci la locatia poze-i si dublu click pe ea, apoi click pe ->Start Upload, astepti sa se incarce si apoi copiezi al doilea link de sub ''Direct Link (email & IM)'' si il postezi aici.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Lasă-mi adresa ta →mesaj privat!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Poti deschide un cont si se pot vira niste banuti

| nico05 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Buna ziua si imi cer scuze pentru deranj. avem un cont la banca BCR, fiind in celalalt sat si posta si tot, am deschis la banca BCR pentru alocatiile fetitelor.
nu am vrut sa scriu numarul de cont, desi sincer am avea mare nevoie. avem multe datorii.laptele la cea mica nu e platit de 2 luni, este 150 lei, gradinita fetitei mai mare a ramas neplatita e iarasi 120lei, la curent avem 115 lei, si cablu 28 de lei.dar daca adun toti banutii sunt destui.nu mai vorbesc de mancare.nu as vrea sa se mai faca comentarii rautacioase si de aceea am specificat in alimente hainite detergenti lapte etc.dar mi-ar fi mai usor sa le cumpar eu.un kilogram de carne de exemplu pentru masa de craiun nu se poate trimite prin posta.noi ne multumim cu orice.ne este de mare ajutor orice.am avut multe probleme in trecut, pana acum 2 luni nea mers bine, dar printr-o reducere de personal, oamenii neangajati au fost dati afara, printre care a ramas si sotu fara servici.doamna mihaela care a comentat aici mi-a trimis ceva hainite.2 cutii si jucarii i multumesc din suflet.cu dansa am vorbit si la telefon si i-am povestit in mare parte viata mea. puteti sa vorbiti si cu ea.una e la telefon pentru ca poti vorbi mai bine si altae sa scri.eu oricum va multumesc din suflet ca ati citit cazul nostru si cu ajutorul lui dumnezeu pana la craciun speram sa putem plati datoriile si de craciun sa le pot face si eu o masa calda fetelor.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru nico05):

Pai eu sunt din Bucuresti, daca trimit 3 plusuri prin posta sau curier costa 70 de ron transportul, asa 30-40 ron e mai bine intr-un cont

| nico05 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Pardon.3 cutii, printre care si jucarii.am facut o greseala.i multumesc din suflet aici in public, nu mi-e rusine, doamnei mihaela care mi-a trimis numai lucrusoare frumoase, am vorbit si la telefon, este o femeie intelegatoare si o femeie buna la suflet.chiar si moral daca ma sprijina mie imi face bine si imi face bine sa vorbesc cu o femeie, ma atasez ca de mama mea, din cauza ca am dus enorm de mult, lipsa mamei mele. Dumnezeu sa i dea multa sanatate doamnei mihaela si sa aiba o viata plina de bucurii si reusite.o femeie extraordinara.

| nico05 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Da asa e ai dreptate.o sa las si numarul meu de cont atunci pentru cine doreste sa ne ajute financiar.cu acesti banuti mai bine fac o mancarica sau achit o factura. deci numarul este la banca BCR RO13RNCB0714072208520001 este in lei.multumesc pentru sugestie.asa ma ajuta si pe mine mai mult.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru nico05):

Eu ma bucur ca v-am putut ajuta si ca lucrusoarele v-au bucurat, v-au placut si v-au fost de folos. Imi pare rau ca nu am putut face mai mult.
Ai grija de tine si de familia ta frumoasa!

| nico05 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Multumesc din suflet mihaela.iti multumesc aici in public si eu m-am bucurat de ele, dar fetitele.....pfooo nici nu vreau sa-ti povestesc.cand au vazut atatea lucrusoare doamne.nu mai stiau la care cutie sa mearga.iti multumesc mult pentru ce mi-ai trimis si iti multumesc si ca m-ai sunat si asa mi-am mai descarcat si eu sufletul.multumesc mult.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Vai, ce scumpe sunt! Sa-ti traiasca! happy
Contacteaza-ma in mesaj privat. Am lucrusoare si jucarii pentru fetite.

| nico05 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Multumesc.da avem 2 ingerasi superbi si multumim la dumnezeu ca sunt sanatoase.

| bilopart a răspuns (pentru nico05):

Lasati-mi adresa dv in mesaj privat, vreau si eu sa ajut!

| nico05 explică (pentru bilopart):

Multumesc din tot sufletul pentru intentia dumneavoastra si imi cer scuze pentru intarziere.
moldovan dora nicoleta
adresa strada principala nr 21 sat susenii bargaului, comuna prundu bargaului, localitatea bistrita, judet bistrita-nasaud.

| bilopart a răspuns (pentru nico05):

Cati ani au fetele acum?

| nico05 explică (pentru bilopart):

Cea micuta are 1 an si 8 luni, cea mare are 5 ani si 8 luni.

| nico05 explică (pentru bilopart):

Cea micuta 1 an si 9 luni.cea mare 5 ani si 9 luni.

| Jardelin a răspuns:

Ti-am trimis un mesaj privat.

| Doctorfishadi a răspuns:

Imi pare rau pentru dumneavoastra, dar aici nu cred ca veti gasi o rezolvare!

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, abia ce acum am dat de mesajul de aici. In caz de mai aveti nevoie de cate ceva pentru copii, ati putea sa-mi lasati aici adresa dumneavoastra sa va trimit prin colet postal? Si eu sunt o femeie in cazul dumneavoastra, dar din putinul ce il am, ofer si altora. Dar di dar se face Rai! Va rog frumos sa imi raspundeti!

| Mădălllinna a răspuns:

Foarte frumos gandint happy
Multa sanatate!

| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

De ce ati facut copii daca stiati ca nu vor avea conditii de trai decent... Acum ca sunt pe lume sper sa aiba o viata buna evident...

| nico05 explică (pentru Sonnayasashikushinaide):

Buna ziua doamna sau domnisoara.altceva mai bun nu ai de facut decat sa stai sa urmaresti care ce face si sa judeci? te rog nu judeca daca nu esti in cunostinta de cauza, da? in loc sa stai sa judeci si sa comentezi care ce a facut in viata lui mai bine ai da o mana de ajutor, nu mie, ca sunt alti oameni care imi cunosc situatia si m-au ajutat fara sa ma judece, altora.crezi ca vorbele ajuta la ceva? daca nu ai copii, esti om sarac.asta sa o sti de la mine.si eu sunt saraca dar bogatia mea sunt copiii, am un scop de a lupta in viata.si acestia sunt copiii mei.pe mine o sa ma judece Dumnezeu nu tu un simplu om.asa ca te rog frumos abtine-te de la comentarii rautacioase daca nu ai stat vreodata de vorba cu mine sa vezi prin cate am trecut si cum gandesc.o zi frumoasa si Sarbatori fericite!

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru nico05):

Am mai auzit vrajeala asta ca bogatiia parintilor sunt copii, pai d-aia ii faceti sa fie bogatia voastra, nu sa aiba ei o copilarie buna si sa aiba o sansa sa ajuga cineva in viata.

Acum ca sunt pe lume sper sa fie sanatosi, fericiti, sa faca ceva in viata.
Dar n-am cum sa nu invinovatesc parintii care condamna suflete la suferinta, voi oameni incapabili!
E o tara plina de mamicute si bebelusi care se asteapta ca societatea sa le creasca copiii de parca societatea i-a obligat sa faca copii.
Donez doar pentru japonia, acolo este tara mea de suflet, oamenii acolo se gandesc la soarta copiilor, le planifica toata viata inainte sa aiba o sansa in viata, altfel nu ii mai fac decat sa sufere.

| nico05 explică (pentru Sonnayasashikushinaide):

Stai linistita ca fetitele mele merg la gradinita ca orice copil, au o educatie buna, incerc sa le asigur totul si sa le fac un trai frumos, chiar daca eu imi trag de la gura.copiii mei sunt fericiti, poate mai fericiti ca ale unui ''milionar''.
dragostea unui parinte nu consta in lucruri materiale, aur si averi si alte bogatii.sunt copii care au o situatie materiala foarte buna dar nu au dragostea parintilor care pleaca peste hotare si i doare in cot de copiii lor.
trebuie sa aiba o casa cu doua zeci de mii de camere ca sa fie fericiti?
pana acum a fost bine cand sotul avea servici, dar am trecut printrun impas si trecem si asta e.si sunt oameni care inteleg lucrul acesta.
in Africa nu donezi? tu de ce esti capabila? sa judeci? tu bag seama faci donatii in occident, unde nu stie nimeni? cand in tara noastra sunt atatia oameni necajiti? hai sa fim seriosi.cine vrea sa ajute si are suflet si are posibilitati ajuta pe oricine cu ce poate.nu am venit aici sa ma laud, dar si eu din saracia mea sa stii ca am ajutat multi oameni cu ce mi-a stat in putinta. daca am avut o jucarie care fetele mele nu s-au mai jucat cu ea, am daruit-o altui copil, daca am avut haine care au ramas mici de fetele mele le-am daruit alte persoane.in trecut, cand fetele mele erau atat de fericite ca avea de toate la orice ora, atunci am fost iesita in occident, am fost si in strainatate acum un an jumate cand fetita mai mica avea 6 luni.si cea mare plangea la telefon sa vin acasa.si m-am intors de dragul copiilor.asa ca nu imi spune mie ca copiii sunt fericiti cand au multe lucruri materiale.
da ce frumos.le planifica soarta copiilor fara sa stie ce isi doresc de fapt saracii copii cu adevarat! foarte frumos.vai de "tara ta de suflet"si de copiii aia saracii.asta-i o tampenie.planifici viata copilululi de cum iese de la mama lui.auz draguta, du-te cizeleaza-te un pic ca nu sti ce i viata.eu am muncit de la 13 14 ani si am facut ce mi-a placut.nu am trait pe picior inalt dar sunt fericita si impacata si curata in fata lui dumnezeu ca am doi copii sanatosi si fac orice pentru ei ca sa le fie bine.altii angajeaza bone si platesc femei pentru ei? pentru ce? ca lacomesc la bani? copilul cand creste stie de dragostea parintilor? ii infunda de lapte praf ca sa nu stea langa ei sa le dea piept, sa mearga sa isi traiasca viata bine mersi si copii saracii raman pe maini straine, vine si i mai vede din cand in cand ca "nu le permite timpu, ca muncesc pentru copii". asta-i trai? hai sa fim seriosi.cand este un copil fericit?
cand are parintii alaturi nu? are nevoie de sfaturi care un strain nu i le poate da.eu am crescut fara mama de la varsta de 14 ani.cand aveam 17 ani am mai vazut-o 6 zile si a murit, ca a mers in strainatate sa munceasca pentru noi. unde e copilaria mea? unde sunt anii cand eu aveam nevoie ca cineva sa ma intrebe ce-am facut la scoala? daca am mancat, daca n-am mancat, unde sunt duminicile in care mancam toti la masa si radeam si ieseam in parc sau undeva in familie? unde sunt clipele alea fericite? au ramas in mintea mea si o parte le-a dus mama mea sus in cer.si pentru ce? imi vand familia si copiii si toata viata mea pentru bani si un trai decent? auz sti ceva? mie nu imi povesti.sunt prea trecuta prin viata ca sa stiu ce inseamna viata.am avut momente foarte bune in viata cand aveam bani si nu stiam ce sa fac cu ei, si m-am imbolnavit de dorul mamei mele, ca copil la 14 ani, si am avut momente de saracie in care poate un strain m-a ajutat mai mult decat familia mea, dar am avut copiii langa mine si am fost impacati cu totii.asa ca oricat de bogat ai fi, daca nu ai pe cine ti-e drag langa tine, si paine e amara.mie nu-mi spune.mentalitatea asta o avea bunica.la ce-mi trebuie bogatii? le duc cu mine in pamant? hai sa fim seriosi.asta-i parerea mea.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru nico05):

In primul rand, ca sa va arat ca sunteti ignoranta si v-a pripiti in judecata. Ati asumat de la inceput sa sunt fata si am lasat sa vad cat timp continuati, sunt un barbat de 24 de ani, asa asumati si ca exista "dumnezeu", asumati ca sunt "necizelata", dar ca si in cazul asta, s-ar putea sa gresiti, asta nu v-ati intrebat nicidoata?

Si nu-mi spuneti mie sa ma cizelez va rog, nu ma cunoasteti.
Vorbesc 4 limbi straine, sciu software, sunt inginer, scriu poezii, pictez, scriu articole stintiifice etc.

Ce ati facut dumneavoastra e sa v-a distrati cu sotul si a rezultat un copil in mod natural, orice idiot poate face asta, nu trebuie nici o indeletnicire speciala, asa ca nu vreau sa mai aud inganfarea cu faptul ca aveti copii, nu e nici o realizare asta, ia stati o saptamana scriind software, sa vedem cum va descurcati, atunci as fi impresionant cu adevarat.

Cat despre africa, acei oameni isi fac probleme cu mana lor, in loc sa munceasca sa isi construiasca o economie, toarna copii, ce empatie sa simt fata de ei daca si-o fac cu mana lor, singura emotie pe care o simt fata de ei e apatie. In schimb o tara ca japonia unde oamenilor le pasa de sentimentele altora si nu exista hotie ca la noi si in loc sa se inpuieze ca noi stau si invata, isi fac cariera, ajuta planeta, societatea, mediul, e singura tara care are natalitate negativa, pentru ca ei inteleg ca nu e bine sa torni copii aiurea. Iar cand dezastrul a venit, nu a fost din vina lor, ci din cauze naturale sau rautatea altora, cum sa nu-mi para rau cand nu a fost vina lor, am donat si o sa mai donez, vreau sa ma mut acolo chiar, pentru ca Romania nu are acelasi nivel de dezvoltare sociala, avem o cultura degenerata, manelistica, plina de hoti, mamici si bebelusi cu drama si sentimente false.
Nu stiti decat sa va plangeti, nu stiti ce e aia sa suferiti in interior, ce inseamna anduranta, onoare, altruism. In Japonia samuraii daca faceau ceva dezonorabil se sinucideau, isi bagau sabia in burta si sufereau in liniste pana mureau, samuraii numai exista, dar acel spirit de suferinta in liniste exista, pentru ca tu ai probleme, nu inseamna ca trebuie sa deranjezi viata altora, ti-ai facut-o cu mana ta. Pai prin cate am trecut eu in viata daca eram ca voi trebuia sa ajung cersetor sau sa fur, dar m-am tinut de scoala, de munca si am tinut capul sus, onorabil. Nu mi-e frica de nimeni si nimic, chiar de mor maine am sa mor cu onoare si curaj.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru nico05):

Si inca ceva, tatal meu m-a parasit de mic, dar niciodata nu m-am plans, cand era sedinta cu parintii, doar atunci isi dadeau seama ca eu nu am decat mama. Deci se poate si sa suferim in interior, nu trebuie sa ne plangem si sa ne injosim, Romania nu stie ce inseamna onoare.

| nico05 explică (pentru Sonnayasashikushinaide):

Pai scuza-ma la ce nume ti-ai pus...tu intri so vorbesti cu nume de fata? si atunci esti drept si cinstit.din momentul in care altceva mai bun de facut decat sa judeci viata altora, care ce face si de ce a ajuns in situatia, nu poti spune ca esti un om bun.da ce iti dau dreptate ca in Romania nu sunt conditii, iar ce tine de softwore si scrii poezii si vorbesti 1000 de limbi asta nu arata omenia.omenia se castiga din respectul reciproc.in loc sa oferi o vorba buna stai si judeci oamenii? asta e realizare.mie mi-au murit 3 persoane in fata mea, dragi mie si am mers mai departe.no sa ma apuc sa ma plang aici de toata viata mea, dar sunt oameni care ajuta si aceia sunt in adevaratul sens al cuvantului "oameni".si eu am neamuri, inclusiv sora mea care a terminat o facultate si se lauda la toata lumea cat de desteapta este.si mie imi place sa compun cantece poezii, dar nu ma laud.stiu sa cant frumos, am avut ocazia sa cant si la nunti dar nu mi-a permis situatia financiara.am avut multe oportunitati in viata si am multe talente dar nu mi-a permis situatia finaciara.doar ca voi astia de "rang inalt"care ati avut posibilitatea de a face o scoala stati si judecati pe altii.nu te-ai gandit vreodata ca roata vietii se intoarce? imi pare rau pentru tine ca ai ramas fara tata, dar una e sa te paraseasca si alta e sa vezi ca nu poti face nimic murindu-ti in brate.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru nico05):

Nu e nume de fata, e o fraza dintr-un cantec Japonez, in fine nu conteaza, ideea e ca nu trebuie sa judecam pripit, daca ceva pare intr-un fel poate sa nu fie chiar asa, si e valabil si in cazul meu, cu totii avem problema asta, judecam prea repede, asa suntem noi oamenii. Era o vreme cand toti credeau ca pamantul e drept si ca gandim cu inima nu creierul.

Imi pare rau pentru mama dvs. dar eu as fi avut mintea impacata sa stiu ca tata e mort decat sa stiu ca e nepasator, uneori imi vine sa-l omor eu cu mana mea, dar nu merita nici macar asta.

Iar despre Romania, problema e una culturala, valorile morale stricate se transmit din generatie in generatie, de cate ori n-am auzit proverbe romanesti gen "facerea de bine e... de mama", "fi mai hot ca hotul" si tot felul de concepte de genul asta, am ajuns sa numai am incredere in nimeni decat in mama. Daca toti am fi iesit in strada cand trebuie sa luptam pentru ce e al nostru nu ar mai trebuii sa existe oamenii saraci si sa ne impartim saracia. Acum cateva zile chiar, am fost la un protest si erau mai multi jandarmi decat oamenii, jandarmii erau foarte agresivi stiind ca sunt mai multi ca noi, niste mercenari ordinari, iar de vorbesc cu oamenii de rand zic ca trebuie sa facem, sa dregen, sa iesim in strada, dar romaniilor vorbesc mult si fac putine, cand trebuie as iasa la lupta, lasa lupta in mana altora, "de ce sa ma duc eu cand se pot duce alti fraieri", asta e mentalitatea comunista, romaneasca, manelistica, de lasitate care ne duce in ruina, dar de plans de mila si de drama suntem experti. Astept mai multi oamenii la protest, si nu sa dansam si sa ne distram, ci sa ii luam pe sus, sa intram peste ei, sa vada ce inseamna puterea poporului. Dar nu, romanii inca dorm...

| nico05 explică (pentru Sonnayasashikushinaide):

Infine.sunt oameni si oameni.la noi aici orasul e mic, se cere sa ai nu stiu cata vechime, am cautat de munca in multe locuri dar in perioada asta cam nimic.e adevarat ca am patit-o si eu o data.am donat niste hainite si mai peste vreo saptamana sau 2 le-am vazut la vanzare.sunt care profita.imi pare rau, asa a fost tata dupa ce a plecat mama, nu l-a mai interesat de nimic.infine e o poveste lunga de viata.imi pare rau si de situatia ta, asa e cateodata judecam aiurea, avem si noi defecte ca suntem oameni.
da am auzit tot felul, dar oamenii sunt diferiti.altii gandesc mai limpede, altii isi dirijeaza viata dupa proverbe si tot felul de porcarii.da, oamenii nu sunt uniti.asta e adevarul, si mergem din pacate din rau in mai rau, iar de invatamantul romanesc nu mai vorbesc.de viitorul tinerilor din ziua de azi.vai mai bine tac nu mai avem viitor nu mai avem nimic.numa daca sa trezi unu mai destept sa intre la putere...astia nu stiu ei cum sa se ingroape in averi sa isi faca vile.vai de capu nostru ce-am ajuns si de tara asta.e tot mai rau, bani se trag de peste tot dar nu se face nimic pentru viitorul copiilor si pentru viitorul Romaniei.si eu sunt de parerea asta.pacat ca avem o tara asa frumoasa si nu are cine sa o pretuiasca.

| BreakingBad2013 a răspuns (pentru Sonnayasashikushinaide):

Esti cumva fan Mircea Badea? Nu e o intrebare ironica.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru BreakingBad2013):

Am fost "fan" in sensul ca eram de acord cu 99% din ceea ce spunea, la fel gandeau si unii prieteni, oamenii foarte inteligenti pe care ii cunosc, profesorii, ingineri, docori, prieteni intr-un cuvant. Noi am crezut in el pana in momentul in care a devenit corupt in cazul Rosia Montana, si de atunci nu ma mai intereseaza de el, nu ma mai uit la emisiunea lui si acelasi lucru mi l-au spus si altii.

Eu eram acasa si ma uitam la emisiunea lui si un amic foarte bun care studiaza sa fie inginer in telecomunicatii, un om foarte inteligent si cu intentii bune, era la protest in frig si se lupta cu jandarmii pentru binele poporului, iar Mircea in timpul asta spunea nasoale despre protestatari in loc sa ii incurajeze, ei de fapt lupta pentru noi toti, de atunci mi-am dat seama ca a primit bani sa isi tina gura, si mi-am pierdut respectul fata de el, spunea intruna despre altii cum ca sunt corupti si intr-un final a devenit chiar el corupt, asta spune multe despre natura umana, toti avem un pret...

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru BreakingBad2013):

Am fost "fan" in sensul ca eram de acord cu 99% din ceea ce spunea, la fel gandeau si unii prieteni, oamenii foarte inteligenti pe care ii cunosc, profesorii, ingineri, doctori.
Am crezut in el pana in momentul in care a devenit corupt in cazul Rosia Montana, si de atunci nu ma mai intereseaza de el, nu ma mai uit la emisiunea lui si acelasi lucru mi l-au spus si altii.

Eu eram acasa si ma uitam la emisiunea lui si un amic foarte bun care studiaza sa fie inginer in telecomunicatii, un om foarte inteligent si cu intentii bune, era la protest in frig si se lupta cu jandarmii pentru binele poporului, iar Mircea in timpul asta spunea nasoale despre protestatari in loc sa ii incurajeze, ei de fapt lupta pentru noi toti, de atunci mi-am dat seama ca a primit bani sa isi tina gura, si mi-am pierdut respectul fata de el.
Condamna coruptia si o arata cu degetul ca intr-un final sa li se alature celor corupti, asta spune multe despre natura umana, poate ca toti avem un pret...

| nico05 explică (pentru Sonnayasashikushinaide):

Cine eu? nu.nu imi place deloc.am impresia ca are mai multe fete si nu stiu de ce am impresia asta.

| BreakingBad2013 a răspuns (pentru Sonnayasashikushinaide):

Te-am intrebat daca esti „fan" pentru ca am recunoscut din ceea ce ai scris „gandirea" asemanatoare cu a lui si asemanatoare cu a mea. Nici eu nu sunt de acord cu tot ceea ce spune, dar nu cred ca este ipocrit si ca a luat vreun ban de la Gold Corporation. De altfel a precizat ca in acel filmulet s-au luat secvente din emisiuni cu teme diferite si ca RMGC a platit doar spoturile publicitare care s-au difuzat la A3, nu si pe cei care lucreaza acolo si parerea lor. S-a si exprimat de nenumarate ori ca este impotriva exploatarii, ca depinde in principal de oameni care locuiesc acolo ce vor si nu a inteles de ce l-au injurat protestatarii din primul minut fara un motiv anume. De aici si jignirile aduse lor plus titulatura de „basisti". In fine, nu incerc sa te conving sa-l „reevaluezi", doar am spus ce m-ai imi aduceam aminte despre subiect. Si cat despre faptul ca toti au pret sunt, din nou, de acord cu tine.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru BreakingBad2013):

Oricat de logic am incerca sa gandim pana la urma suntem oameni si gresim, poate si acei protestatari au gresit si s-au pripit in judecata.
Nu spun ca Mircea de altfel a devenit un om absolut rau dintr-o data, dupa parerea mea raul si binele absolut nu exista decat in basme si in imaginatia noastra. In realitate o chestiune de perspectiva, oamenii au parti bune, au parti mai putini bune, fac lucruri indemnati de circumstate de emotii, poate chiar si din motiv patologic et cetera.
Dar un lucru e sigur, Mircea Badea i-a insultat pe protestatari intr-o emisiune, chiar daca protestatarii au gresit in vreun fel, trebuiesc criticati dar nu insultati caci intentiile lor au fost bune. Asta m-a deranjat pe mine, si pana nu isi cere scuze fata de ei nu pot sa il mai urmaresc din respect pentru protestatari.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru BreakingBad2013):

Si eu totusi am o banuiala ca a luat bani de la ei, s-ar putea sa ma insel, dar asa cred eu pentru ca si-a schimbat atitudinea fata de protest in general, prea repede.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Sonnayasashikushinaide):

Sunteti putin cam agitat, domnule inginer. Beti un ceai sa va mai calmati... japonez!

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nu pot sa fiu calm atat timp cat tara se duce de rapa, desteapa-te romane.

| inimadeinger a răspuns (pentru Sonnayasashikushinaide):

Asta e motivul pentru care ai o parere atat de urata despre oamenii saraci care totusi au copii...toti au trecut si trec prin probleme dar tu ce ai face sa aflii ca iubita ta e insarcinata cu tine? o trimiti la avort daca inca nu esti realizat? nu e asa un copil e miracolul unei femei. Mi s-a intamplat si mie la fel chiar daca nu sunt prea bogata nu am vrut sa fac avort asta e un pacat si Dumnezeu spune ca daca dai din averea ta unui sarac vei primi de 10 ori mai mult! Pace

| BlackAngel33 a răspuns:

De unde sunteti?

| nico05 explică (pentru BlackAngel33):

Susenii bargaului, judetul bistrita nasaud.

| vikisim333 a răspuns:

Sa-mi lesi adresa ta sad

| daviati789 a răspuns:

Puteti pune un anunt pe imparte.ro pentru ca acolo multi oameni si-au spus necazurile si au fost ajutati. Sper din toate inima sa fie totul binehappy

| nico05 explică (pentru daviati789):

Multumesc din suflet pentru ca ma ajutati moral.am pus anunt dar inca nimic.o sa mai incerc.sa dea Dumnezeu sa fie bine.multa sanatate

| daviati789 a răspuns (pentru nico05):

Va multumesc mult, la fel:*!