Locul fiecărui copil este în familie!

În România, sunt mii de copii invizibili. Ei sunt copii care nu pot merge la doctor şi la scoală, sunt copii care sunt abuzaţi sau care nu au acte de identitate, sunt copii care au la rândul lor copii. Sunt copii care pot fi părăsiţi de părinţii lor. Locul copiilor este în familie, dar 1 din 10 copii este în pericolul de a fi părăsit. Este o cifră dureroasă şi care reflectă doar o parte din realităţile din România.

Conform datelor din teren, serviciile de prevenire sunt de cel puţin 10 ori mai ieftine decât cele de protecţie. Cu aceeaşi sumă de bani putem salva 200 de copii sau putem plăti doar îngrijirea unuia singur.

UNICEF a început anul trecut Proiectul Prima prioritate: niciun copil invizibil în parteneriat cu Direcţiile Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului şi Instituţiile Prefectului din judeţele Bacău, Botoşani, Buzău, Iaşi, Neamţ, Suceava, Vaslui şi Vrancea şi cu sprijinul Direcţiei Protecţiei Copilului din cadrul Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale. În cele 64 de comunităţi selectate au fost identificaţi 12.000 de copii invizibili, iar în acest moment lucrăm pentru rezolvarea problemelor lor.

UNICEF cu sprijinul Realitatea TV organizează în perioada 23 iunie – 23 iulie 2012 campania de strângere de fonduri Niciun Copil Invizibil.

Persoanele care doresc să sprijine copiii invizibili pot:

Trimite un SMS la 8848 în valoare de 2 euro pentru care nu se percepe TVA, număr valabil în reţelele Cosmote, Orange şi Vodafone;

Pot suna la 0900 900 230, apel în valoare de 2 euro pentru care nu se percepe TVA, număr gratuit pus la dispoziţie de Romtelecom;

Pot dona online pe unicef.ro

Pot face donaţii în contul UNICEF la orice sucursală BRD-Groupe Société Générale (menţionând cod 09).

Pentru mai multe detalii despre Campania Niciun Copil Invizibil vizitaţi unicef.ro şi paginile de Facebook SusţineUNICEF şi UNICEF Romania.

165 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Adry05 a răspuns:

E foarte trist ca se intampla asta... Oamenii care-si doresc enorm un copil poate nu au parte de el, iar pentru unii, un copil e un sac de box, sau o risipa de bani si scapa de ei. Felicitari tuturor ce se implica in acest proiect!

| Azµre a răspuns:

Foarte trist ceea ce se întâmplă

| Wøodenpints a răspuns:

Iar mie-mi pasă....prefer să fac altceva cu banii mei, decât să-i donez unei organizaţii suspecte, pentru nişte copii pe care nu-i cunosc.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Adevărat.
Pe curând!

| oglindasultanului a răspuns:

Mda, https://www.facebook.com/dara.Kadjar/posts/10156295509028950:0
ma bag si eu in seama ca sa arat poza asta.

| Holocaust a răspuns:

Faina initiativa asta.
Si eu sunt dintr-unul din judetele respective, si stiu destul de bine cum sta treaba cu indiferenta.
Daca esti rrom sau cu dizabilitati, pe toti ii doare-n cot de tine, chiar daca esti copil.Cunosc cazuri.

| ElenaSA a răspuns:

Din pacate nu acordam prea multe atentie unui copil.Dar am vazut situatii in care nici copiii adoptati nu o duc prea grozav.

| Axys a răspuns:

Normal ca acolo i este locul de aceia la facut happy nu stiu unii cum sunt fac copi si i trimit in orflinate sau prin gunoaie le strica copilaria sad inainte dea facie un copil trebuie sati doresti intr-adevar sa-l faci happy

| Axys a răspuns:

Pacat sad

| LeMousiqe a răspuns:

Trist, foarte trist.

| SimonaCristina a răspuns:

Felicitari pentru acest proiect! VOI faceti lumea mai buna si mai frumoasa!

| Delicacy a răspuns:

Copiii invizibili? Mnda, foarte poetic spus.

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Adevarat.Trist

| DyNo a răspuns:

Complet adevarat, locul fiecarui copil este in familie. Pacat ca nu toti se afla la locul lor.

| TheStory a răspuns:

Trist, dar adevarat.

| mimiwewem a răspuns:

Aș face mii de donații dacă aș avea bani. Când am să muncesc, o să donez, din puținul care o să-l am.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-au dat lacrimilecrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte trist ce se întâmpla în ziua de azi în românia, Uni ajung sa își vândă copii pentru o suma...acești monștri( eu nu-i pot numi oameni)care abuzează în mod abuziv de inocenta lor.Pentru ca acești copii nu au o casa a lor ar putea ajunge oameni străzii de "mâine" sau chiar mai rău. Sper cu ajutorul multor oameni cu "inima mare" sa-i ajutați pe acești copii sărmani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja sunt trista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte adevarat si trist sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este-o fanilie iubitoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte adevarat!
Am fost acum 2 ani de Craciun la un orfelinat si am vazut ce situatii au acolo!-nu ma refer doar la mancare si caldura ci si la CALDURA SUFLETEASCA!-ceva ce le lipseste cu desavarsire acelor copii!
Mi-au dat lacrimile! doar atunci am realizat cat de fericita sunt eu fiindca am o familie!(asa cum e ea, este familia mea!)

| MihaiGe a răspuns:

Asa este Fiecare copil ar trebui sa aiba o familie.
Bafta!

| τττ a răspuns:

Foarte trist...

| IoNyShimotukushichi a răspuns:

E foarte trist ca se intampla asta...

| Zatharra a răspuns:

Teoretic!

| Ramona000 a răspuns:

Asa este!

| Lynna a răspuns:

Cat de trist!