| BUBULINA a întrebat:

Toti pentru unu si unu pentru toti!
Impreuna il puteam ajuta pe Alex!
Un suflet de nu mai 3 anisori are nevoie de noi.
Cu un mic ajutor din partea noastra ii puteam face lui Alex viata mai frumoasa...acum depinde nu mai de noi.

"Un inger care isi doreste numai sa poata zambi din nou"

(Postare 10.07.09)
Numele meu este BRISC ALEXANDRU DAMIAN, am varsta de 3 ani si 4 luni, locuiesc in Cluj Napoca si pana acum 2 luni eram un copil normal perfect sanatos, care alerga alaturi de alti copii in parc si care alaturi de tatal meu Claudiu si mama mea Ioana eram o familie fericita in asteptarea fratiorului meu care intre timp a venit pe lume si pe care il cheama David Robert si pe care il iubesc mult.
Acum 2 luni a inceput calvarul pentru mine, in momentul in care mi s-a spus ca trebuie sa ma internez in spital pentru că am o "comoara" la burtica ce trebuie scoasa afara.
Nu prea stiam multe, dar in acest timp am suferit foarte mult.

Acestea ar fi vorbele unui copil care abia acum incepe sa inteleaga sensul vietii si al copilariei.
Alexandru a fost diagnosticat in data de 27 mai 2009 ca avand o tumoare cancerigena numita NEFROBLASTOM.
A inceput tratatmentul citostatic, iar dupa o luna ni s-a comunicat, dupa mai multe analize, ecografii, ca tumoarea a scazut impresionant de rapid de la 10cm/9cm/8cm la 3 cm si a fost programat la operatie.
A fost operat iar spre surprinderea noastra ni s-a comunica de catre domnul doctor chirurg Calin Ordeanu ca tumoarea este inoperabila, fiind foarte mare, de aproximativ 12cm/10cm/8cm.

Mai multe detalii gasiti in link-ul de mai jos!

http://alexdamian.com/....../index.php

Răspuns Câştigător
| Leea1234 a răspuns:

Speranta moare ultima!
hai sa ne rugam cu totii pentru acest copil...si nu numai ...pentru toti aflati in suferinta...si poate DUMNEZEU face o minune!
Dumnezeu sa-l ajute!
si putere parintilor!

38 răspunsuri:
| perla a răspuns:

Vedeti fratilor ca aici nu mai gasesti nici un ateu care spune ceva.toti se roga la Dumnezeu pentru insanatosirea micutului si am sa ma rog si eu poate asa rugaciunea noastra a tuturor se urca la Dumnezeu si numai el stie zilele omului.si eu am o nepotica care are lichid la creier si a trecut si ea prin multe cu familia ei. trebuie sa ne spovedim mai des sa ne impartasim cu Trupul si Sangele Domnului pentru.ca vedeti ca zilele omului sunt ca floarea campului santem praf si cenusa pe pamant.doar sufletul este cel ce ne ramane. DOAMNE AJUTA!

| jane_5414 a răspuns:

Pacat! Saracul copilas, atat de mic si atat de mult sufera.La fel si eu am fost operata de doctorul Calin Ordeanu si m-a facut bine dar in cazul lui pacat ca nu s-a putut face mai nimic. Dumnezeu sa il pazeasca pe bietul copilas si sa nu-l faca ingeras la o varsta asa frageda.

| BabyRosse a răspuns:

Eu las ajuta daca as putea.

| Cryssy a răspuns:

Off. e oribil... sper ca Dumnezeu sa il ajute sa fie totul bine...

| Gabystelistu95 a răspuns:

Foarte naspa.

| MisterKat a răspuns:

Eu l-as ajuta daca as avea salariu... Am sa fac si eu promovare pe diverse site-uri...

Multa Sanatate!

Daniel.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stiti care e adevarat problema? Eu ii inteleg pe parinti care ar incerca orice, dar din pacate neuroblastomul evolueaza foarte repede si chiar in strainatate, ratele de supravietuire la un an sunt foarte mici (sub 10%) si includ doar pacienti in stadii mult mai outin avansate. Nu zic ca copilul asta n-ar merita ajutat, Doamne fereste!, doar ca impresia mea ca medic este ca el este deasupra resurselor terapeutice.

| lencikk a răspuns:

Sper totul sa fie bine si sa il ajute D-zeu sa treaca peste aceasta cumpana ce i s-a pus in cale...totul o sa fie bine...

pupic dolche :*

| adrianhasde a răspuns:

Multa sanatate si Domnul sa-L pazeasca.

| eni a răspuns:

Mare tristete, cunosc cazul. D-nul Ordeanu e un medic foarte bun, mi-a operat si mie copilul, si s-a facut bine. Vorba lui Andrutza,, Speranta moare ultima,, Eu am vazut prin Mall-uri cutii pentru donatii unde se poate contribui pentru Alex.Nu treceti langa ele indiferent.Sanatate multa! si putere familiei.

| ProAlecks a răspuns:

Saracul...sad

| Lacramioara_6794 a răspuns:

Im pare rau pentru cea ce i se intampla unui copil asa de mic dar o sa trimit si eu pe mess acest mesaj ca toti cei care il citesc sa se roage pentru sanatatea micutului.

| tiriboxi a răspuns:

Buna referitor la problema micutului poate putem actiona si stopa procesul evolutiv si diminua dimensiunile tumorei prin a trece la un consum de tahitian noni, de vazut www.noniisgoodforyou.com pentru detalii la; tiriboxi@gmail.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hadeti sa ne rugam sa se faca bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sanatate multa pentru alex sa se faca bine si sa zambeasca iar si vreau sa il ajut cum pot sa o fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dul in straina tata sa il operezi

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, imi pare foarte rau pentru acest mic ingeras doar de 3 anisori. Mereu il voi aminti si pe el in rugaciunile mele speciale, sa-i dea Medicul Suprem Dumnezeu, multa sanatate, sa ii intareasca pe ai lui parinti, si sa nu-ti piarda speranta in Tine Doamne, ca Tu si numai Tu, poti face minunea, ca acest mic puiut de om sa se vindece! Doamne, binecuvanteaza familia aceasta si intareste-i cu harurile Tale Sfinte. Amin!

| MissCamelia a răspuns:

Groaznic...

| Oanny a răspuns:

Cine stie cat timp dureaza pana invata un pui husky de 2 luni invata sa nu mai faca in casa?

| Mădălllinna a răspuns:

Credinta si speranta! happy

| Gexu a răspuns:

Sunt foarte multe persoane pe lumea asta care sufera de o boala rara! Dumnezeu nu cred ca poate sa-i ajute pe toti! Trebuie sa lupte ei ei cu vointa si fara intoarcere in trecutul plin de suferinta!

si eu ii doresc insanatosire grabnica si DEUS sa-l ajute cat poate straight face bye:*

| angella1972 a răspuns:

As dori sa stiu ce mai face alex, cum se mai simte

| April27 a răspuns:

Mai traieste? au trecut 3 ani

| Firdinica a răspuns:

Imi pare si mie foarte rau de asta, dar sa nu ne pierdem speranta.Imi pot imagina cum este sa stii esti bolnav:nu mai ai chef de joca, sa mananci, pe scurt esti tris si pus pe ganduri mereu.Chiar daca e bolnav el se poate vindeca.Sa ne rugam la Dumnezeu.Voi puteti sa il ajutati si voi intr-un fel, pe langa faptul ca il duceti la doctor, incercati ca in familie chiar daca s-a intamplat ce s-a intamplat sa pastrati o admostfera vesela ca el la un moment dat sa inceapa sa se simt mai bine. Dupa multi ani o sa uite de asta si va revenii totul la normal.Trebuie sa fiti optimisti cu totii si daca sunteti optimisti totul va fi bine.
Multa bafta si nu uitati sa va rugati la Dumnezeu mereu si va va ajuta.

| Zizzou a răspuns:

Uni scriu saracul si din astea...da macar o zi sa va rugati pentru el va rugam frumos.Este o pierdere foarte mare daca v-ati pune pe voi in situatie nu vas vedea bine.Deci va rog frumos haideti sa ne rugam pentru el

| mada225 a răspuns:

Eu l-as ajuta daca as avea salariu... Am sa fac si eu promovare pe diverse site-uri...

Multa Sanatate!

| iPlay a răspuns:

Sa moara familia ta daca unu ajuta cu ceva...(rimeaza)

| andrada94 a răspuns:

Daca toti care intram pe acest site si citim aceasta problema ne rugam sigur prin credinta noastra o sa il putem ajuta pe bietul copil.

El trebuie sa creasca si sa se bucure de copilarie cum multidintre noi am facut asta si multi vrem.

Chiar daca nu putem dona banni sau alte lucruri materiale credinta noastra e mai presusu de orice. Daca ne rugam DUMNEZEU o sa ii ajute pe parintii baiatului sa faca rost de bani.

cum a spus si ANDRUTZA:SPERANTA MOARE ULTIMA