Ce fac de mancare astăzi?

Nu mai stii ce sa faci de mancare?
Iti propunem cateva feluri de mancare de la utilizatorii TPU.ro.

|

Astazi am o mare problema. happy Nu stiu ce sa mai fac de mancare. Ajutati-ma cu ceva idei sau retete. happy

| a răspuns:

Mancare de mazare, mancare de orez, mancare de cartofi, mancare de spanac, mancare cu teci de fasole, ciorba cu rasol de vita (14-15 lei kg), ciorba de perisoare, ciorba de galuste, ciorba de urzici, sos cu carne, cartofi natur, musaca de cartofi la cuptor.

Reteta (musaca cu carne si cartofi):
- se curata de coaja cartofi si se fierb
- ceapa taiata, se caleste in ulei, se adauga carnea tocata si se mai calesc putin impreuna, mestecand cu o lingura de lemn
- se fierb 2 -3 oua
Se pune putin ulei in vasul in care faci musacaua, apoi se pune un strat de cartofi fierti taiati rondele, un strat de carne tocata cu ceapa calite impreuna, apoi un strat de cartofi fierti taiati rondele.
Peste cartofi, se pun ouale fierte taiate rondele.
Se pune putin bulion (daca vrei).
Se adauga putina apa, pe marginea vasului in care ai pus ingredientele si se baga la cuptor.
Este gata cand incepe sa se rumeneasca putin.
Pofta buna.

|

Ce mancare ati facut azi? Sunt in pana de idei nu mai stiu ce sa mai gatesc!

| a răspuns:

Am gatit sambata: ciorbita de piept de vitel cu multe legume si acrita cu bors, fasole verde cu piept de pui si pilaf cu ciuperci (preferatul cumnatului meu). Maine m-am hotarat sa fac un ghiveci de legume si o supa cu taietei de casa.

|

Ce sa imi fac de mancare? Simplu si usor? si rapid.

| a răspuns:

Daca esti fan mancare chinezeasca, poti incerca un stir fry rapid de legume si pui, si daca mai ai si ceva condimente asiatice iese o delicatese... si se face si super rapid! condimente chinezesti gasesti pe net, asa ca spor la gatit!

|

Nu stiu ce mancare sa fac. Ma puteti ajuta?

| a răspuns:

O salata orientala cu muraturi sau o varza calita.

| a răspuns:

Pot sa-ti spun ce-am facut eu :
ciorba de afumatura cu cartofi si smantana
lasagna
o placinta bella congelata (cu dovleac)

| a răspuns:

Supa de salata verde si peste prajit cu mujdei si cartofi natur
ciorba a la grec cu pui si tocanita de pui cu paste fierte
sopa de rosii si carne de vita cu sos de ceapa si cartofi piure

|

Bai fratilor nu mai stiu ce sa fac de mancarecrying...am facut ciorbe acre si tot felul,tocana,sarmale,cartofi prajiti, piure, si altele...practic am facut de toate dar va rooog sp si mie ce sa mai fac de mancare {retete} ca nu mai stiu

| a răspuns:

Buna! incearca sa faci musaca, ardei/dovlecei umpluti, rasol de pastai cu usturoi/prajita/ciorba deperisoare. Acum e sezonul tuturor posibilitatilor, pentru ca le gasim in gradina/piata etc.
Mult succes si o seara bunahappy

| a răspuns:

Fa un pilaf si la desert o salata de fructe racoritoare ca tot e vara.
Sau ia un gratar de bucatarie si pune piept de pui cu salata de rosii.
Iti recomand sa nu faci spaghete pe vremea asta, cad greu la stomac.
Peste cu legume.
Mamaliga cu branza.
Cartofi la cuptor cu pui.

| a răspuns:

Paste la tava happy
Iti trebuie:
-400g paste
-4 oua
-100g smantana
-100-200g cascaval
-200-300g sunca
-sare
-piper
Pregatesti asa: pui la fiert pastele intr-o cratita cu putina sare.
Cand sunt fierte, le clatesti cu apa rece si le lasi la scurs. Separat, bati ouale cu smantana, sare si piper. Tai cubulete mici sunca si cascavalul. Intr-o tava pui pastele fierte, adaugi apoi sunca si cascavalul, iar deasupra torni ouale batute cu smantana. Asezi cateva felii de sunca taiate pe lung. Dai tava la cuptorul incins ciirca 30 de min.
Este foarte gustoasa si usor de pregatit happy

Alte idei: mazare cu sos, orez, chiftele, oua umplute, salata orientala, paste cu tot felul de sosuri...

|

Ce pot face de mancare cand parintii nu sunt acasa? Ceva simplu si repede nu vreau raspunsuri cu :omleta, cartofi prajiti...Am 12 ani.Dau funda

| a răspuns:

Fa spaghetti bolognese. Astea ies sigur, se fac usor si-s si foarte bune: spaghetti,
carne de vita maruntita calita in ulei (din aia din conserva sa iei)
cascaval dat pe razatoare
sos de bulion cu sare, putin ulei, praf de usturoi, piper si cimbru.
In 30 minute e totul gata ( spaghetele le fierbi 20 min si le strecori apoi)

| a răspuns:

Poti face mamaliga bucovineana cu crenvusti

Ingrediente
4 cartofi
1 cană de mălai (poate mai bine)
sare
cârnați, brânză - opțional, ca garnitură happy
Rețetă
Am curățat cartofii, i-am tăiat cubulețe și i-am pus la fiert în multă apă (ca pentru piure)

După ce s-au fiert bine, am vărsat jumătate din apă și am început să-i pisez cu... un pisător de cartofi, să zicem happy până am obținut un fel de piure foarte apos.

Am pus apoi mălaiul, treptat-treptat.

L-am amestecat bine cu un tel, să nu rămână cocoloașe.

Am lăsat să fiarbă bine și mălaiul, după care am însoțit preaminunata mămăligă cu o garnitură oarecare.

S-o încercați - e pur și simplu altceva. Poftă bună happy daca doresti mai adauga si o crenvusca prajita
e foarte bun si rapid

|

Buna dati-mi si mie idei de mancare pentru cina. Nu mai stiu ce sa fac de mancare.

| a răspuns:

Mancare de cartofi cu usturoi si pui

Taie usturoiul feliute
* Incalzeste uleiul bine
* Pune usturoiul si lasa-l 1-2 minute. Ai grija sa nu se arda
* Adauga carnea (stearsa de apa cu prosoape de hartie) si las-o 2-3 minute pe fiecare parte sa prinda putina culoare
* Pune apa, numai cat sa acopere carnea. Pune un capac si lasa sa fiarba la foc mic, pana ce carnea e aproape facuta
* Adauga cartofii si putina sare si lasa la fiert.
* Cand si acestia sunt aproape gata pune pasta de toamate amestecata cu putina apa (poti folosi sosul din cratita, daca ti se pare ca e prea multa zeama)
* Mai lasa la fiert 5 minute, ca sa se formeze sosul.

| a răspuns:

Iar ca desert iti zic o reteta care am vazut-o la tv si iese foarte gustoasa

Ingrediente:
-5oo ml smantana dulce lichida
-200 ml lapte
-15 gr gelatina
- esenta de vanilie
-esenta de rom una din ele daca nu amndou
-pentru. decor : 200 gr zmeura proaspata sau capsuni
-un plic de pana cotta

Se pune gelatina in apa pentru 5 minute pentru a se inmuia daca nu, puneti pulberea de gelatina in laptele caldut.

Incalziti smantana cu 4 lingurite esenta de vanilie sau rom sau ambele depinde de gusturi.
Adaugati gelatina, mai puneti putin oala pe foc pana se dizolva gelatina. Aveti grija sa nu fierbeti nici gelatina, nici smantana.
Dati oala deoparte si umeziti formele de panna cotta cu apa rece.
Turnati cu polonicul sosul de smantana in fiecare forma.
Dati la frigider. In 2 ore este gata.
Se decoreaza cu capsuni sau cu zmeura se torna zeama de pana cotta din plic.

Rasturnati fiecare cupa pe o farfurie si decorati, sau puteti servi direct din cupe.

| a răspuns:

Sau daca vrei o friptura uite una simpa de tot :pui la tigaie cu legume :

Ingrediente :
200 g piept pui dezosat
200 de grame praz (sa ceapa verde optional dupa gust)
2 cartofi
70 g boabe de porumb din conserva
1/2 legatura de patrunjel

Speli carnea o tai in fasi,cureti si speli parzul,cartofi.Tai parzul in rondele iar cartofii in sferturi verdeata marunt.
Intr-o tigaie incingi o lingura de ulei calesti carnea intocand-o pe toate partile,o scoti intr-un vas o condimentezi sare,piper, prajesti cartofi, dupa 5 minute adaugi parzul se calesc impreuna 7-8 minute.La sfarsit sarezi legumele, pui carenea si porumbul lasi putin sa se incalzeasca.Amesteci smantana cu patrunjelul si prazul, condimentezi cu sare si piper si adaugi peste mancare, presari putina boia.