| ioana3432B a întrebat:

A văzut cineva Howl's moving castle? Daca da, îmi puteți explica ce fel de blestem avea Howl. Ce e Calcifer? Ce legătură au cei doi?

1 răspuns:
| GanduriDeCafea a răspuns:

Buna, din cate imi aduc aminte Howl in tineretea sa si-a dăruit inima unei stele căzătoare pentru a o salva de la moarte, stea ce poarta numele de calcifer sau demonul focului. Howl a pierdut astfel capacitatea de a iubi bineînțeles pana in momentul cand inima sa i-a fost redata.