| Dra3a a întrebat:

Am o mare problema.
De cateva zile mama vrea sa se uite cu mine la un anime.
Faza este, mama mea crede ca animeurile sunt o influență proasta
.Am nevoie de un anime, cum sa zic "fara violenta " sau altele... Hehe
. Arigato!

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parintii tai poate au vazut in copilarie Tom si Jerry. Sunt sigur ca le-au placut. Sau astea: http://bit.ly/2Gx0oUW

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Uitați-vă împreună la unul din acestea. O să fie impresionată!
Nu sunt cu violență, din contră, te învață să devii un om mai bun, mai responsabil, mai iubitor cu cei din jur etc. Deci, sunt foarte drăguțe...

• Kari-gurashi no Arietti/ The Secret World of Arrietty (2010)
• Hotaru no haka /Grave of the Fireflies, 1988)
• Omoide no Mânî / Marnie, 2014)
• Kiki's Delivery Service
• Gake no ue no Ponyo (2008)
• Ballerina (2016)
• My Neighbor Totoro

| єχcєєℓ a răspuns:

Cati ani ai? Fata / baiat? In fine.
Amaama to Inazuma
One Week Friends
Usagi Drop.
AnoHana

Si s-au mai zis dar poti sa-i cauti filmele lui Miyazaki, sa cititi impreuna o mica descriere si vezi ce v-ar placea.
Acum nu stiu cati ani ai si care-s preferintele mamei tale dar cele de mai sus sunt chiar ok.

| RoCkKiD a răspuns:

Man, nu stiu cate animeuri sunt atat de vanilla incat sa para chestii educative pentru copii.

Momentan imi vin astea si dupa cum vei afla toate sunt cam Romance - o sa te creada saraca femeie indragostit in shcimb sunt foarte bune si probabil o sa-i placa. Ar mai fi categoriile cu music si sport, dar la alea nu m-am uitat deci nu pot sa fac recomandari.

Kimi no Na wa
Koe no Katachi
Paradise kiss

| siriusblack98 a răspuns:

Spune-i mamei tale ca viata insasi este o influenta proasta.Sa nu isi mai focuseze atentia pe un amarat de desen animat ca nu acolo-i problema.Nu exista anime scos pe aceasta planeta care sa nu includa violenta sau tenta sexuala. Daca nu o are pe una, cu siguranta o are pe cealalta.Asta este cultura japoneza.Sange si sex.Nu te mai uita la anime-uri daca ai probleme din cauza lor.Sau te uiti cand nu esti pe langa parinti, pe telefon cu castile in urechi.Problem solved!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam are dreptate maică-ta.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Natsume Yuujincho
Koe no Katachi (film, contine putina violenta, fiind vorba despre abuzul in scoala, bullying)
Sakasama no Patema (este si film si OVA's, o sa intelegi mai bine daca te uiti la ambele)
8.0 Magnitude (nu mai stiu 100% daca avea scene sangeroase, dar din ce imi amintesc este sigur de vazut si este inspirat din realitate)
Hotarubi no Mori e (este in film; romance)

| Gabriel9707 a răspuns:

Incearca-l pe asta, e despre volei asa ca nu contine violenta.

https://myanimelist.net/anime/20583/Haikyuu?q=haiky

| viata0delash a răspuns:

Depinde de ce varsta ai. Unul chiar adecvat adecvat nu iti pot spune doar decat Kuroko's Basketball.
Dar daca vreai unul care sa o atraga pe ea, care lea placut si prietenilor mei care cand auzeau de anime ma trimiteau in toate cele 4 paarti este Death Note. Ei au avut 18 ani si le-au placut goarte tare. E gen detective si triler. Dar daca tu ai sub acolo 14 15 mai bine nu ii arata.
Dar cred ca ii va place dupa al 2 episod 100%

| Chiyuki a răspuns:

Kimi ni Todoke
E super cute