| anonim_4396 a întrebat:

Anime-ul preferat? Argumentati alegerea facuta, daca vreti.

32 răspunsuri:
| єχcєєℓ a răspuns:

Sincer eu am mai multe anime preferate sortate dupa gen; story etc dar daca ar fi sa aleg unul acela ar fi Bleach.
Nu de alta dar mi se pare ca are o poveste destul de originala care te tine mult in suspans si de fiecare data vine cu ceva nou care te surprinde.
Personajul principal nu e unul jalnic, din contra e unul chiar super tare comparat cu altii big grin
E un anime unic ca sa zic asa.Nu are fan service(poate doar putin) personaje ehe de toate felurile. Timizi,retrasi aka Hanataro pana la psihopati monstruosi de puternici aka Ken-chan. Fetele nu sunt inutile ba chiar sunt mai puternice ca o intreaga brigada laughing si multe altele.

Ceea ce e cel mai important dupa mine: Nu-i harem,nu-s fete enervante,nu are un MC inutil cum am mai zis, nu e harem, nu e harem, nu e harem.
Si cam atat.
Pupic, Ale tongue

| suităr a răspuns:

Attack on titan pentru că ador povestea ok bine și personajele par umane fără păr in 10 culori și ochi in 15 nuanțe.Și protagonistul nu-i cine știe ce e un puști de 15 ani care are pe umeri toată omenirea știi ce zic.

| Mayar a răspuns:

Oh... greu de zis... Eu as avea 3, le pot spune? big grin Sau merge doar la persoanele care au un singur anime preferat? big grin

| anonim_4396 explică (pentru Mayar):

Poti sa spui cate vrei. smug

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

In regula atunci. Acele trei anime-uri ar fi, in ordinea in care le-am vizionat, ca in alta ordine nu el pot spune, din moment ce imi sunt toate favorite : Death Note, Ghost Hunt si Ergo Proxy. De ce?
Death Note - are o tema interesanta, foarte interesanta, soundtrack-ul este admirabil. La a doua vizionare insa, realizez ca Light Yagami e facut de... cel care a venit cu ideea aceasta sa para prea prost, nesabuit si uneori ia decizii chiar contrare - cum ar fi fost ideea ca, daca se afla ca Kira are acces la dosarele politiei, anchetatorii se vor intoarce unul impotriva celuilalt. A atras atentia si mai mult asupra lui. Deci asta mi s-a parut prea exagerat, dar de nu ar fi fost nesabuit, L nu ar fi avut nicio sansa. Cat despre Misa Misa - cel mai enervant personaj din anime big grin
Ghost Hunt - e superb pentru ca prezinta cazuri originale prin varietatea de situatii, incheind cu un caz de-a dreptul infricosator si plin de suspans. Iarasi, unele melodii sunt bune pentru filmele horror.
Ergo Proxy - cred ca se incadreaza destul de mult in genul Sf si mister, dar e deosebit, interesant, diferit de ce am vazut pana acum. Imbina multe lucruri intre ele, arata lucruri dintr-un eventual viitor si totusi se leaga si de lucruri din trecut, poate chiar Antichitate. Personajul principal Re-l Mayar este femeie, iar nu barbat, insa are un caracter plin de suprize si puternic in felul lui. Cat despre yumeno daedalus big grin ei bine, doar dupa mai multe episoade am aflat ca este barbathee hee
Dar animeurile tale preferate care sunt si de ce? :->

| anonim_4396 explică (pentru Mayar):

Da mai sus si citeste daca vrei.
Mda, nu ma pricep la explicat laughing

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pe vremea cand eram eu foarte tanar si ma uitam la animeuri (acu vreo 11-14 ani) cel mai mult mi-a placut Digimon adventure. Bine, aveam si alta varsta :
www.youtube.com/watch?v=b1uH4BnswKQ

| neca a răspuns:

Kino's journey. imi place conceptul animeului muzica si caracterele. imi mai place ca unele episoade zic cate ceva despre natura umana

| TempestUV a răspuns:

Medaka Box.Comedie,acctiune,tot ce-i trebuie

| ElleAhx a răspuns:

Tinand cont de faptul ca am vazut peste 100 de anime-uri, dintre care majoritatea foarte bune, imi este greu sa aleg unul singur, deoarece azi imi place ceva maine altceva si tot asa. Anime-ul pe care il consider la momentul actual cel mai bun este Psycho-pass deoarece are o poveste interesanta si originala, cu multe intamplari neasteptate si cu un sfarsit care pur si simplu m-a lasat cu inima franta. Personajele sunt, de asemenea, bine conturate, fiecare unic in felul lui, au un caracter diferit fata de majoritatea personajelor standard din anime-uri.

| LilTunechi a răspuns:

Copii de la 402 cel mai amuzant vechi si atragator desen nu ma satur de el desi cunsoc fiecare episod prea binebig grin

| anonim_4396 explică (pentru LilTunechi):

Stii ca este o diferenta intre anime-uri si desene animate, nu?

| LilTunechi a răspuns (pentru anonim_4396):

Da dupa ce am raspuns am vazut dar n-am putut stergelaughing)

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor big grin

| terminallyCapricious a răspuns:

E destul de greu sa aleg dar..cred ca ma voi opri asupra anime-ului ''Anohana-the flower we saw that day''.Nu numai ca povestea este captivanta si plina de suspans dar si animatia este foarte clar realizata.Scenariul este foarte bine scris si inerpretat (ma refer la vocile personajelor) iar finalul este cu totul neasteptat lasand in urma un mesaj profund...Acest anime se axeaza foarte mult pe conexiunile dintre prieteni ceea ce ma intriga ^^ In mare este vorba despe Memna si Jintan, Memna insa fiind moarta dar fantoma ei apare si interactioneaza numai cu Jintan.Aceasta nu isi poate gasi linistea pentru a se retrage in ''Lumea de dincolo'' si este de datoria lui Jintan si a prietenilor sai sa ii indeplineasca dorinta Memnei, dorinta care, a uitat-o XD
Recomand acest anime cu mare incredere tuturor celor interesati. :3 HoNk :0)

| anonim_4396 explică (pentru terminallyCapricious):

Multumesc, o sa ma uit smug

| Cosma_Mihaela_1999 a răspuns:

As spune ca animeul meu preferat este Inuyasha.
Mie una imi place foste mult genul romance si genul supranatural sau fantasy (cu chesti care nu se intampla in viata reala) indiferent ca este anime, film, carte sau serial.Acestea sunt genurile mele preferatae si consider ca atunci cand fac pereche nu are sa iasa decat ceva uimitor si frumos.
Consider ca este animeul meu preferat deoarece le are pe amandoua: romance si supranatural, iar povestea este una interesanta si plina de suspans.
Ma-i imi place fiindca are multe episoade, iar acest lucru duce la o actinue pe un plan mai mare si mult mai dezvoltata; si binenteles ai la ce sate uiti, eu de obicei puatand sa termin un anime de 12 ep intr-o singura zi (evident, daca este interesant).
Iar de aceea este animeul meu preferat, chiar daca este un anime putin mai vechi cu o grafica...msi veche.

Sper din suflet ca te-am ajutat pentru ca mi-a luat 10 minute sa scriu asta.
Funda?

| anonim_4396 explică (pentru Cosma_Mihaela_1999):

Serios? Eu voiam doar să ştiu ce preferinţe are fiecare. Dacă te-ai "chinuit" zece minute ca să scrii aia doar pentru fundă, mai bine nu răspundeai.

| ryuu a răspuns (pentru anonim_4396):

Hey! Cred ca ai iterpretat putin gresit ceea ce a spus Cosma_Mihaela_1999 la sfarsit.
Revenind la subiect. Am mai multe anime-uri preferate. Unul din acestea este "Space Brothers" - Doi frati care de mici visau sa devina astronauti si sa ajunga pe Luna. Dupa ani, fratele cel mic reuseste sa fie astronaut la NASA, in timp ce fratele cel mare este concediat de la o firma. Dar cu ajutorul familiei acesta se inscrie la concursul pentru selectia viitorilor astronauti la JAXA.

Dar al tau?

| anonim_4396 explică (pentru ryuu):

Imi e greu sa aleg, avand in vedere ca mereu imi schimb preferintele. Momentan este Hellsing.
Imi place foarte mult cum a fost fixata actiunea, pentru ca te tine cu sufletul la gura si fiecare episod se termina "in pana". Si mai are si vampiri, e perfect. In caz ca nu l-ai vazut, sa stii ca Hellsing este o asociatie care lupta impotriva vampirilor...chiar cu un vampir, Alucard, ca sa apere Regatul Unit. Daca nu l-ai vazut, ti-l recomand.

| Ashadow a răspuns (pentru anonim_4396):

Thoamne iti place Hellsing? Ce satanista sadica nu pot sa creeed...

| anonim_4396 explică (pentru Ashadow):

Ssssst.
Ai zis asta pentru ca probabil si tie iti place.
Lasa ca stiu eu.

| Ashadow a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar probabil? Nu incerca sa pari nesigura, spewoanco.

| anonim_4396 explică (pentru Ashadow):

Deja exagerezi cu chestia asta. Stiam de Deadman Wonderland ca-ti place, dar de Hellsing nu eram sigura.
Mi-a luat cateva secunde sa-ti ofer explicatia asta.
Tot nu cedeeez. :p

| Ashadow a răspuns (pentru anonim_4396):

Prfz,de parca Deadman Wonderland ar putea fi vreodata mai tare ca Hellsing, te rog, vino si tu cu ceva mai plauzibil.

| anonim_4396 explică (pentru Ashadow):

Pai daca as spune ca nu am de unde sa stiu ce e in capul tau, ai gasi tu ceva.

Oricuuum, poate altora li se pare o porcarie Hellsing, stiu si eu. ⊙_⊙

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Hellsing acela vechi, sau Hellsing OVA? Mie mi-au placut amandoua

| anonim_4396 explică (pentru Mayar):

Hellsing Ultimate Plus smug

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, da, asa. Vai, cat am asteptat dupa ultimul episod sa apara!hee hee
Doar ca, era parca fara ''Plus'' acela

| anonim_4396 explică (pentru Mayar):

Stiu, te tine mereu in suspans.

| HaruDarkAngel a răspuns:

Anime-ul meu preferat e Death Note deoarece pur si simplu imi plac detectivii si vreau sa devin unul si m-am indragostit de L. Mereu te tine in suspans si are un final la care nimeni nu s-a asteptat.

| banzai111 a răspuns:

Anime-ul preferat de pana acum este Attack on Titan deoarece are o poveste extrem de buna care te lasa in suspans sa vezi ce se intampla in urmatorul episod.Este un anime gen Horror insa mie imi place.