| trompyta a întrebat:

As dori sa-mi spuneti un personaj anime/manga care v-a impresionat prin caracter, fapte, poveste...mai detaliat ^^ si din ce manga face parte [sau anime daca s-a facut] si cine e creatorul happy

Cel care reuseste sa ma convinga si pe mine ca merita..admirat sa pun asa [personajul], primeste funda happy

15 răspunsuri:
| suităr a răspuns:

Oho.
Armin Arlert din Shingeki no Kyojin.
1, 63 cm inălțime
15 ani.
Bă, la prima vedere eu am zis că-i fată.Are ochii ăia albaștrii adorabili, păr blond lung și o moacă mai adorabilă.
Ă... povestea e că Armin e prietenul din copilărie al lui Eren. Avea o pasiune pentru cărți cum și incă are și visa să ajungă in lumea dinafara zidurilor.Dorința asta fiind considerată `tabu` și-o lua de la bătăuși mai mereu dar îl salvau Eren și sora vitregă a lui Eren, Mikasa.Din vina asta avea o părere foarte proastă despre el crezând că aduce doar probleme.Era foarte timid și plângea din orice singurul lui prieten fiindu-i Eren iar mai apoi Mikasa.I mean,până și introducerea lui in anime a fost când iși lua bătaie.
Părinții lui au murit in afara zidurilor,el locuind cu bunicul său,de unde avea și cărțile despre lumea dinafara zidurilor pe care le citea așa des.
Bun, era puștiul visător dar realist.Și-a dat seama că zidurile alea n-o să țină mult, și chiar in ziua când discuta cu Eren și Mikasa despre asta titanul colosal sparge zidul.
Toți trei scapă, și bunicul lui la fel care are grijă de ei un an.
Mulți cei din care au supraviețuit au fost trimiși in afara zidurilor cu scop de a `recupera` acel zid dar era un pretext de a reduce gurile de hrănit.Așa moare bunicul său, având un impact destul de mare asupra lui.
La indemnul lui Eren se inscrie in ''Pregătirea Militară'' impreună cu el și Mikasa.
Dovedind o strălucire in strategii era slab psihic, și nu a ajuns in topul celor 10 ce puteau intra in Poliția Militară.
Nu-i bai. Când iar titanul colosal sparge zidul (după 3 ani, au terminat antrenamentul) mor mulți și e aproape mâncat dar salvat de Eren care-l scoate din gura titanului.Și plot twist: Eren e cel mâncat.
Insă (spoiler) Eren se putea transforma intr-un titan deci n-a murit.
Eren fiind văzut cu ochi răi și amenințat cu moartea e salvat de un discurs al lui Armin https://www.youtube.com/watch?v=cSYSulcvEAs
Ador discursul ăla, cel puțin pe mine m-o impresionat.
Deeci, deși nu-i cel mai puternic, macho man etc. Îi un adorabil timid cu o minte de geniu.Imi place modul cum ușor ușor se schimbă in bine.
Bă deci e super.Cap are, forță...nu prea are dar compensează lipsa asta, e ca un pachețel drăguț și fragil dar care te poate distruge mental.Sincer nu știu de ce-mi place e doar... diferit.
Aș mai povesti da' e mult. :3
Creator Hajime Isayama.
http://imgur.com/0yv2jlk

| MaliciousDeath a răspuns:

Hm,sunt cateva personaje, dar o sa-l aleg pe Elliot Nightray din Pandora Hearts(a lui Jun Mochizuki). Exista si anime, dar nu prea tine cont de manga si...eh,el nu apare decat de cateva ori.
Elliot e genul de persoana zgomotoasa care iti invadeaza viata si linistea.Si da, urasc genul asta de persoane.Si in acelasi timp le iubesc.:))Sper ca are sens asta.Si-mi place la el faptul ca devine foarte temperamental cand e vorba de convingerile sale(chiar daca e un idiot). Plus curajul de care da dovada cand isi afla destinul...c-care este asdfghj goddammit
http://i.imgur.com/OttZBXL.gif
Deci eu nu ma pricep prea bine la caracterizari.Si n-o sa-ti dau spoilere. Daca vrei sa-l intelegi, citeste manga-ul.Are doar vreo 90 de capitole.In 3 seri termini. (☞゚ヮ゚)☞

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kira din animeul Death Note
Subiectul

Light Yagami este un tânăr inteligent care este nemulțumit de crimele și corupția din lume. Viața lui se schimbă drastic când descoperă un carnet misterios, cunoscut ca "Death Note". Instrucțiunile din acesta spun că numele omului scris în carnet va muri. Light este la început șceptic de autenticitatea acestuia, dar după o vreme, realizează că Death Note este real. După ce se întâlnește cu vechiul proprietar al caietului, un shinigami numit Ryuk, Light încearcă să devină "Dumnezeul noii lumi" omorându-i pe toți cei care îi credea răi și pe toți cei care îi stăteau în cale.

După scurtă vreme, numărul mare de morți inexplicabile ale criminalilor atrage atenția Interpol-ului și a unui detectiv misterios cunoscut ca "L", care află repede că criminalul în serie poreclit de public,, Kira" (derivat din pronunția cuvîntului killer - criminal) este localizat în Japonia, concluzionînd de asemenea că poate ucide fără a fi în vecinătatea victimelor sale. Light realizează că L îi va fi cel mai mare obstacol și astfel începe un "joc de-a șoarecele și pisica" între cei doi.

Light Yagami (夜神 月, Yagami Raito) /Kira

Light este protagonistul seriei Death Note și un tânăr foarte inteligent, dar plictisit și îngrețoșat de natura oamenilor, care găsește din pură șansă caietul lăsat de Ryuk să cadă în lumea oamenilor, cu care descoperă că poate omorî orice om al cărui nume îl scrie în acesta. Este cunoscut de asemenea de fanii care preferă pronunția literală a numelui său ca Raito.

Odată aflat în posesia carnetului, decide a curăța lumea de sufletele impure și care ar duce la auto-distrugerea ei, sau cel puțin păstrarea stării actuale de putrefacție. Astfel, atrage atenția lui L, un detectiv renumit, și încearcă să profite de asta, apropiindu-se de el și pretinzând că va ajuta investigația, în ciuda bănuielilor deja conturate de L în privința lui.

https://www.google.ro/......ps?/search

| trompyta explică (pentru anonim_4396):

Mersi de raspuns ^^ am vazut Death Note si sincer, prima data cand am pus intrebarea m-am gandit la Naruto Uzumaki si Yagami Light (Kira) happy chiar daca cei doi sunt diferiti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Naruto prin ambitia si perseverenta lui!
Mashiro(Bakuman) prin motivatia si dorinta lui de a-si vedea visul indeplinit!
Matoi Ryuko(Kill La Kill) la fel ca cei de mai sus.

| neca a răspuns:

Kino din kino's journey
kino e precum un zeu in chip de om, venit pe pamant doar pentru a observa ce fac muritorii; intervenind numai cand simte ca e nevoie de ea

| Dalyan a răspuns:

Ok ca sa descriu personajul preferat ar trebui sa fac spoiler deci o sa fie putin dificil pentru ca nu vreau sa fac. Personajul care m-a impresionat e Makishima Shogo din anime-ul Psycho-Pass.Ei bine este un personaj negativ al anime-ului dar nu il pot considera asa.La prima vedere pare un personaj singuratic si psihopat, ceea ce si este, totodata este un personaj inteligent care nu se da batut asa usor, care isi alege soarta singur.Este un personaj misterios, sangeros, care face orice este nevoie sa isi vada macar o parte din idealuri indeplinite.Ei bine altceva numai pot spune despre el, daca nu ai vazut anime-ul ti-l recomand din toata inima, e superb.

| trompyta explică (pentru Dalyan):

Multumesc pentru raspuns happy

| stefyyyy a răspuns:

Hmm personajul care m-a impresionat pe mine e Uchiha Itachi din Naruto.Este foarte inteligent si puternic si pentru a-si salva satul si fratele mai mic isi sacrifica propria viata, omorandu-si tot clanul si familia din care facea parte si asumandu-si apoi intreaga vina, devenind un personaj negativ in ochii celorlalti.Nu i-a pasat de faima ci de dreptate, nu i-a pasat ca fratele sau il va uri chiar daca el i-a vrut doar binele.Dar pentru ca probabil Naruto este un anime despre care toata lumea vorbeste o sa mai dau un exemplu despre un alt personaj."L" sau "Ryuzaki" din Death Note.Deci tipul asta e absolut genial.Are o logica imbatabila si e in stare sa faca orice pentru a-si duce la bun sfarsit o misiune.Si mai e si modul lui ciudat de a arata si a se comporta, foarte diferit de restul personajelor care il face foarte interesant si misterios.Cred ca e printre cele mai inteligente personaje din istoria animeurilor.

| trompyta explică (pentru stefyyyy):

Mersi de raspuns happy
Ryuuzaki este intr-adevar un personaj inteligent, cat despre modul sau ciudat de a se...manifesta sa spun asa.e pentru ca e detectiv si atinge totul ca un...gay laughing) dar printre personajele mele preferate ^^

| ShadowVero13 a răspuns:

Personajul care m-a impresionat pe mine(care este si preferatul meu) este Kurosaki Ichigo din Bleach. Acesta este un liceean si tot odata shinigami. Imi place mult de el, caci nu se da niciodata batut, si in plus, când se infurie se transforma in Hollow, castigand orice lupta. Lupta in special pentru familie si prieteni, sa-i apere. Anime-ul este extraordinar, merita vizionat! Are multa actiune dar si drama. Ichigo este personajul principal(17 ani). Uite niste poze cu el:http://static.minitokyo.net/downloads/41/38/451941.jpg
http://fc03.deviantart.net/......51zx4g.jpg
http://k43.kn3.net/3734D2135.jpg
Sunt multe imagini, daca iti place, cauta pe net imagini din Bleach cu Ichigo.

| Miko_Miko_2000 a răspuns:

Cred ca cel mai mult m-a impresionat personaju Naruto din animeul cu acelasi nume.Este foarte jucaus si pus tot timpul pe glume, dar este si foarte serios si face lucrurile cum trebuie cand vrea.In fine cred ca ai vazut animeul si sti deja cum e. Daca nu l-ai vazut trebuie sa-l vezi neaparat. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| Ciobanu_Sebastian_1990 a răspuns:

Pe mine m-a impresionat Madara Uciha din animeul Naruto Shippuden care este cel mai badass din animeul creat de Masashi Kishimoto. Acesta avand o poveste interesanta fiind inciat devine cel mai puternic. In manga el ajunge The Sage Of The Six Paths si reuseste sa il captureze pe Kiuby din Naruto, iar acesta fiind pe cale sa moara este salvat de uciha obito, reuseste sa se trezeasca