| WeirdFrance a întrebat:

Am o intrebare despre seria Fate. Am vazut Fate/Stay Night(versiunea 2006) si ma intrebam acum sa ma uit la Fate/Zero sau Fate/Stay Night versiunea 2014+ sezonul 2?

4 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hello!
Eu îți recomand să începi cu Fate Zero întrucât așa îți dai seama de niște lucruri pe care nu le poți observa inițial în Stay night sau unlimited, cum ar fi povestea personajului principal și anumite ritualuri.

Fate night și fate night unlimited sunt variații ale aceluiași lucru așa că ți-aș recomanda să te uiți numai la unlimited, fiind mai nou și animat mai bine.

Night unlimited prezinta povestea din punctul de vedere al lui Rin, dar mai exista și heaven feel, ce prezintă totul din ipostaza Sakurei, sora lui Rin, și e tot atât de șmecher animat.

După ce vezi Zero/Unlimited poți să te uiți la Apocrypha care are loc în România, iar unul dintre servitori e Vlad Țepeș.

Nu mi se pare chiar cea mai bună serie Fate dar este destul de plăcută.

| ??c??? a răspuns:

Acțiunea din Fate/Zero se întâmplă înaintea acțiunii din Fate Stay Night. Ideal ar fi fost să începi cu Zero apoi cu FSN 2006, UBW și Heaven's Feel dar nu trebuie neapărat să faci asta. Tu decizi.

| WeirdFrance explică (pentru ??c???):

Stiam lucrul asta lol. Eu am vrut sa vad animeul dupa cum au fost scoase daaar...in 2009 sau 2010 a fost scos F/UBW filmul parca si peurma in 2012 Fate/Zero, peurma FSN 2014 si in 2017 Heaven's Field siii...eram cam incurcata rau. Merci totusi big grin

| ??c??? a răspuns (pentru WeirdFrance):

Poți să te uiți și la film dar nu te aștepta la prea multe, e cam grăbit dar asta pentru că e film, merită, totuli, are unele scene total diferite. Eu am urmărit Zero > FSN 2006 > UBW Film > UBW 2014 > Heaven's Feel dar nu mi-a stricat experiența sau ceva de genul laughing atât doar că Fate/Zero poate părea plictisitor la început dar a devenit unul din preferatele mele.