| RorySan a întrebat:

Buna

as vrea si eu niste anime dupa urmatoarea descriere sau ceva similar

- sa aibe actiune,suspans,fantastic,romance si ceva legatd e spirite, puteri
as vrea sa ma uit la ceva dar nici eu nu mai stiu la ce

-in care personajul sa ma lase foarte uimita, sa aiba puteri. ceva in genu acesta

multumesc mult

15 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Intai de toate am vazut ca nu ti-a raspuns Vandal la intrebarea despre Kyoukai No Kanata asa ca il descriu eu.

Pe scurt : este un anime super cu niste animatii foarte bune daca nu excelente. Are de toate drama, funny, sange + scene cu lupte destul de bune. Daca te uiti atunci nu uita sa te uiti si la ova-uri dupa ce il termini. Sfarsitul frumos cu romance & lucruri de genul este intr-un ova din cate imi amintesc.

ReZero este un anime sangeros, fantasy cu romance si destul de multe faze tragice. Sfarsitul nu te dezamageste si a fost considerat cel mai bun anime al lunii in care a aparut.

Alt anime de genul ar fi Grimgar of fantasy and Ash.
Personal mi se pare cel mai bun fantasy pe care l-am vazut vreodata. *asta in conditiile in care am vazut multe anime fantasy*

Grimgar iti da o senzatie... ca si cum actiunea ar fi reala.
Seamana destul de mult cu Danmachi, diferenta este ca Danmachi are o parte amuzanta in timp ce Grimgar este tragic dar are mai mult romance. * nu este mult oricum... sa nu ai asteptari prea mari de la scenele cu romance *

| RorySan explică (pentru RainmakerX):

Mersi..ReZero si cu Grimgar. le-am vazut..si mi-au placut

| RorySan explică (pentru RainmakerX):

Vreau un anime in care pers principal poate nu este chiar asa bun la inceput si dupa stapaneste o putere pe care nimeni nu a crezut ca o sa o aiba
sau este puternic si devine si mai puternic
ceva in genu acesta
stii vreun anime?

| RainmakerX a răspuns (pentru RorySan):

Owari no seraph?

| RorySan explică (pentru RainmakerX):

Mersi..pe acesta nu l-am vazut..imi poti da o mica descriere te rog

| Arietyx a răspuns (pentru RorySan):

Uită-te la Boku no hero Academia.

| RainmakerX a răspuns (pentru RorySan):

Owari no seraph / Seraph of the end

Este vorba despre lupta dintre oameni si vampiri *chestie care se schimba daca o sa citesti manga dar nu dau spoil*

Yuu si Mika sunt 2 baieti care au crescut la un orfelinat pe care vampirii l-au "cucerit".

Dupa au fost dusi mai multi ani intr-un tunel in care se afla o baza a vampirilor. Acolo erau tinuti in siguranta dar trebuiau sa ofere sange vampirilor.

Mika si Yuu s-au decis sa fuga impreuna cu restul copiilor de la orfelinat dar s-a intamplat ceva si doar Yuu a reusit sa iasa de acolo.

Este prezentata evolutia lui Yuu care a devenit un soldat al omenirii si care este ajutat in lupta de catre un demon.

| WaterDrop a răspuns:

Guilty Crown, Fairy Tail.

| RorySan explică (pentru WaterDrop):

Mersi.dar guility crown l-am vazut. fairy tail momentan nu vreau sa ma uit

| George_Gabriel_Ion_1995 a răspuns:

Regele Shaman sar cam potrivi descrierii.Nu ma indoiesc ca nu te-ai iutat dar poate nu mai stii sfarsitul.

Incearca :
Gankutsuo:The Count of Monte Cristo, nu e cu spirite dar descrierea e in rest la fel.
Another, este horror dar se potriveste descrierii.

| Vandal a răspuns:

Cam multe pretentii, ce pot sa spun. Pai ai vazut Inu x Boku SS? Cred ca e cam ce cauti tu.
Nu prea sunt cu spirite, iar asta e putin enervant, pentru ca nu stiu ce sa iti dau, Charlotte are actiune, romance, suspans si puteri, deci cred ca e ok.
Ghost Hunt e putin mai vechi, dar chiar mi-a placut, e vorba de un grup care vaneaza fantome, nu e prea romance, dar are si scene de genul.
Kyoukai no Kanata cred totusi ca este cel mai potrivit, daca nu le-ai vazut, doamne ajuta sa nu laughing, clar o sa iti placa.
Otome Youkai Zakuro si acesta e putin mai vechi, insa de obicei cele mai vechi sunt mai bune, astea de dupa 2015 deja au inceput sa fie putin aiurea, nu toate, dar majoritatea, doar parerea mea.
In fine, sper ca te-am ajutat, daca le-ai vazut cumva, pot sa iti mai dau si altele.

| RorySan explică (pentru Vandal):

Mersi e ajutor.
Pai InuxBoku SS l-am vazut
Ghost Hunt, nu am sa il incerc
Nici pe Kyokai no Kanat nu l-am vazut. (imi poti da o mica descriere te rog)

| bluelemOnhamOn a răspuns:

O sa-ti zic numele anime-ului si descrierea:
-Zero no Tsukaima
Intr-o lume unde exista magia si o diferenta sociala intre persoanele care pot folosi magia si cei care nu pot, Louise Francoise, numita si "Louise Zero" (datorita performantelor ei in magie, adica zero successe), este o studenta la academia de magie Tristein Academy.
La un important test ea trebuie sa cheme "familiar-ul" ei (o creatura care va fi servitorul ei si va sta alaturi de ea tot restul vietii). In acel moment, ea-si foloseste magia dorind un "familiar" care sa fie devotat puternic si frumos. Spre deosebire de toti ceilalti studenti, ea convoaca o fiinta umana, pe Hiraga Saito, un baiat normal din Japonia, amandoi sunt nepacut surprinsi, dar regulile nu permit o a doua incercare, astfel Louise ramane cu "familiar-ul" ales si Saito blocat in acea lume cu ea. La inceput cei doi se arata indiferenti unul fata de celalalt, dar incet incet apar sentimente intre ei care-i apropie din ce in ce mai mult.

-Munto:
Pentru a salva Regatul Magic şi Cerurile şi pentru a restabili fluxul de Akuto, fluxul energiei tuturor lucrurilor, Regele Regatului Magic, Munto, trebuie să urmeze o viziune şi să o găsească pe Yumemi, o fată din lumea normală. Yumemi însăşi e doar o fată normală exceptând faptul că e singura care poate vedea insulele din Ceruri plutind desupra. Când Munto apare în faţa ei, ea începe să se gândească la responsabilităţile ei şi ale celorlalţi faţă de lume.

-InuYasha:
Povestea urmareste aventurile unui grup format dintr-o eleva de liceu pe nume Higurashi Kagome, care poate calatori in timp, in epoca feudala, un semi demon numit Inuyasha, un calugar desfranat, un demon vulpe si o fata vanator de demoni.
In epoca feudala, un semi-demon pe nume InuYasha fura Giuvaerul Sacru prin care putea deveni un demon deplin. Acesta este prins si tintuit de catre preoteasa satului, pe nume Kikyo, de un copac Goshinboku (Copacul Vremurilor|. Ranita mortal, Kikyo ii spune surioarei sale, Kaede, sa arda Giuvaerul impreuna cu trupul ei pentru a preveni fortele malefice sa intre in posesia lui.
In Tokyo, o liceana pe nume Kagome Higurashi, in timp ce se indrepta spre scoala se opreste la fantana familiei de la altarul Shinto pentru a cauta o pisica pierduta. Este trasa in fantana de catre un demon centiped, reusind sa respinga demonul, Kagome este transportata in perioada Japoniei feudale.
Nestiind unde se afla, Kagome hoinareste intr-o padure de langa fantana. Din departare zareste copacul Goshinboku unde-l gaseste pe InuYasha, care e de 50 de ani tintuit si intr-un somn fermecat. Satenii o observa si o duc la Kaede. Recunoscand ca Kagome este reincarnarea surorii sale Kikyo, Kaede ii spune povestea despre Kikyo, InuYasha si Giuvaerul sacru. Kagome isi da seama ca acel giuvaer se afla la ea.
Demonul care a tras-o in fantana ataca din nou, astfel Kagome, care avea puterile de preoteasa ale lui Kikyo, este nevoita sa il elibereze pe InuYasha de pe copac pentru a putea ucide centipedul. Dupa infrangerea acestuia, InuYasha incearca sa ia Giuvaerul de la Kagome. Pentru a-l indeparta pe InuYasha si sa salveze viata lui Kagome, Kaede plaseaza un rozar magic in jurul gatului lui InuYasha prin care Kagome il putea controla.
Giuvaerul Sacru atrage multi demoni si, in timpul unei batalii impotriva unui demon-cioara, giuvaerul este spart in numeroase cioburi care se imprastie prin Japonia.
Kagome si InuYasha pornesc impreuna sa gaseasca cioburile si sa refaca Giuvaerul. Pe drum, se imprietenesc cu Shippo, un demon-vulpe; Miroku, un calugar blestemat de Naraku si Sango, un exterminator de demoni a carui frate a fost posedat de Naraku si obligat sa isi ucida familia si satul.
Grupul acesta format, pornesc toti impreuna in cautarea cioburilor de giuvaer si cu scopul de a-l gasi pe Naraku (care le facuse la fiecare rau). In calatoria lor se intalnesc cu numerosi prieteni si dusmani, printre care si fratele mai mare al lui InuYasha, Sesshomaru (care era un demon deplin); Kikyo, care a fost inviata de o parte a sufletului lui Kagome; si un demon-lup pe nume Koga, care este indragostit de Kagome si mereu se cearta cu InuYasha.
Pe parcurs, intre Inuyasha si Kagome se leaga o prietenie speciala, o relatie cu sentimente de iubire.

Sper ca te-am ajutat. Sigur o sa-ti fie cam lene sa citesti toata descrierea;,))

| RorySan explică (pentru bluelemOnhamOn):

Nu imi este..Chiar imi face placere ca ti-ai dat silinta.
Dar le-am vazut pe toate.

| transcensionx a răspuns:

? sferadragonului
? gardianulluminariului
? notaevaporării
? războiulhranei
? anihilareademonului
? samuraix