| Amointrebare9999 a întrebat:

În anime ul "Attack on titan" care e treaba cu familia Historiei? Dacă ați urmărit sezonul 3 ați putut observa câte lucruri s-au complicat și mai multe secrete și-au făcut apariția. În legătură cu regele fals care a fost dat jos, ce legătură are cu familia Reiss?

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Pentru a adauga ceva la lucrurile pe care le stii deja...
Tatal Historiei era de fapt bun.

Cu foarte multi ani in urma cei din Eldia (insula protagonistilor) au folosit titanii lor pentru a incerca sa cucereasca lumea.
Atunci a pornit un razboi intre familiile celor 9 Titani - Atack, Jaws, Collosal, Armour...

Regele din Eldia (detinator al titanului Founding) s-a saturat de acel razboi inutil si s-a refugiat pe o insula cu toti oamenii sai.
Folosind puterea titanului sau a facut zidurile (Rose, Maria, Sina) si a umplut locul de titani in asa fel incat factiunile vecine sa nu poata sa ajunga la ei.

El si-a dorit ca oamenii sai sa traiasca in siguranta intre ziduri pentru totdeauna.

Cand se apropie sfarsitul unui detinator de titan altcineva ii ia puterea dar si amintirile.

Din aceasta cauza toti detinatorii titanului fondator nu au facut nimic pentru a scapa de titani chiar daca ar fi putut sa-i distruga instant. Aceasta a fost si este dorinta regelui.

O sa vezi mai incolo ca povestea nu este atat de simpla. Daca privesti lucrurile din alta perspectiva o sa vezi ca pana si Beast/Reiner/Annie au o latura buna.

| WhiteLife a răspuns:

Bună! Răspunsul la întrebarea ta ar conține multe spoilere happy
Pe scurt, tatăl Historiei Reiss este adevăratul rege, cel ce era pe tron în ultimul episod era doar o marioneta controlata de guvern. Familia Historiei are un rol esențial în istoria din anime, mai ales legat de titani.

| sliars99 a răspuns:

Din cate stiu familia Reiss tin un secret foarte mare, ei stiu cum un om poate deveni titan sau ceva de genul asta, oameni se transforma in titani deoarece primesc un ser cu o putere de ex: titanul blindat are o putere, iar cel colosal are alta putere.Eren a primit serul asta de la tatal sau prin primele episoade dar nu a fost aratat decat cum eren a fost injectat de tatal sau. In continuare Historia va primi serul cred si tatal iei il va pune sa-l manance pe Eren ca sa-i ia puterea lui de titan.Ca spoiler daca nu stii Erwin o sa moara saracu' pentru o cauza nobila de al salva pe armin iar armin in viitor o sa aiba si el o putere de titan si Sasha o sa moara deoarece prin ultimul capitol din manga am vazut ca e moarta, daca mai ai intrebari sa-mi spui pentru ca nici eu nu stiu chiar toata povestea, dar in mare parte am primit spoilere mari de la altii.