| AdrianaBacescu a întrebat:

Care a fost primul anime difuzat în România?

10 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

Primele erau cu betty boop popeye private snafu de exemplu astea erau si alb negru ca se dadeau si de astea! cand erau la moda! ca acum numai sunt! nu se mai dau nici macar alea vechi cu looney tunes si tom jerry macar!

| Strwberrs a răspuns:

Parca era ceva cu sakura

| HandaSei a răspuns:

Omoide Poro Poro (un film anime făcut de "Studio Ghibli" în 1991), fiind difuzat în 1993 pe ceva canal de mult desființat "SOTI TV", aparent canalul avea ceva sponsori internaționali și probabil au vrut să introducă ceva mai proaspăt în românia, iar filmul menționat conține și o melodie românească, iar ca și tematică generală prezintă o viață lejeră și relaxantă la țară, probabil astea au fost aspectele principale pentru care a fost și ales, să se simtă puțin mai comod cu el românii de pe vremea aceea/idk...
Nu știu dacă a mai fost difuzat ceva anterior de asta, informația de mai sus nu o am din vreo sursă oficială, ci se întâmplase să fiu pe un canal de discord când sa pornit fix o discuție despre asta și aparent 2 persoane știau despre el, sper că a fost de ajutor! happy

| Kuroo a răspuns:

O sa incerc sa ghicesc. Din cate tin minte, mama mea se uita la Heidi (varianta anime) cand era mica (avea vreo 10 ani). Animeul a aparut in 1974, iar ceva mai tarziu a fost difuzat si in Romania.

| Robert265 a răspuns:

Veronica fata buna! Și bugs bunny

| AndrewMarc666 a răspuns (pentru Robert265):

Ești prea amuzant, a spus anime nu desene animate incultule

| Robert265 a răspuns (pentru AndrewMarc666):

? Pokemon

| Arca333 a răspuns:

Cel mai vechi anime care imi vine in minte e cardcaptor sakura, pe unu dintre tvruri o fost parca.

| 8999ARE a răspuns:

Dragon Ball Z

| Laro a răspuns:

Cred ca primul a fost Sandy Bell. Asta era imediat dupa Revolutie. Apoi au mai fost Lidia în jurul lumii (Floarea cu şapte culori), Sailor Moon, etc.