| sweetys a întrebat:

Care este diferenta dintre manga si manhwa? Nu vreau definitii de pe net ca pe alea le.am citit si eu, si tot in ceata sunt.

2 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Manga :
- Din Japonia
- De la dreapta la stanga

Manhwa :
- Din Coreea de Sud
- De obicei orizontal de la stanga la dreapta
- Poate fi si vertical din sus in jos.

Cum spunea cineva pe net, diferenta dintre manga, manhwa si manhua ar ca diferenta dintre amour, amor si amore din latina.
Daca tot nu intelegi, nu-i vina definitiei, e vina ta.

| George_Gabriel_Ion_1995 a răspuns:

Gandeste-te la benzi desenate manhwa ca fiind doar asemanatoare cu cele japoneze:acestea pot fi de multe ori si colorate plus toate diferentele enuntate mai jos.