| Miyukii a întrebat:

Care sunt cele mai bune creioane pentru a desena manga si anime?

12 răspunsuri:
| NoBodyCareAboutMeOrYou a răspuns:

Sa inteleg ca vrei sa te apuci de manga nu? Si eu tongue. Multumesc anticipat.

| annahandball a răspuns:

Ori le faci in creion ori in cărbune! Exista creioane speciale pentru desen, dar dacă nu gasesti poți folosi un creion normal tip,, B"! Nu prea contează instrumentul foarte mult ci cel care îl mânuiește!

| ChiyoTheo a răspuns:

2B, carbune pentru umbre si 6B pentru contur

| machupi8t a răspuns (pentru ChiyoTheo):

Pentru contur e un fel de pix cu gel nu?

| ChiyoTheo a răspuns (pentru machupi8t):

E tot un creion 6B, dar eu uneori mai si colorez animele cu creioane cerate de obicei, iar apoi conturul il fac cu o carioca subtire, neagra.

| Miyukii explică:

Nu vreau sa m-apuc de manga, desenez de aproape 1 an dar vreau sa-mi imbunatatesc tehnicawinking

| EvelynCocainIIIa6 a răspuns:

Conteaza?

| ChiyoTheo a răspuns (pentru EvelynCocainIIIa6):

Mereu conteaza instrumentele pe care le folosesti

| machupi8t a răspuns:

China HB le am si eu, le-am luat din supermarket si sunt ft bune, dar se pot gasi mai multe tipuri spre ex. carbuni pentru desenatbig grin Aia ar trebuie pentru mangaabig grin Funda?puppy dog eyes ( eu fac manga, anime, portrete, vestimentatii de toate din desen)

| ChiyoTheo a răspuns (pentru machupi8t):

HB nu sunt prea grozave, au mina subtire, dar in rest sunt total de acord cu tine. big grin Si eu desenez anime de cativa ani si stiu cum e happy

| Isa0w0Chan a răspuns:

Eu personal recomand carbunele...Am o trusa cu tot felul de tipuri de carbuni---subtiri, grosi sau chiar cu forma de creion.In fine, problema cu carbunele e ca se intinde...