| teo530 a întrebat:

Ce cuvinte ştiţi în japoneză? Eu deocamdată din anime ştiu doar 4-5 cuvinte. Spuneţi cum se citeşte (că la scris trebuiesc simbolurile) şi ce înseamnă în română. Apropo de limba japoneză: cum e limba japoneză, e frumoasă? De pronunţat cred că aş ţine minte să pronunţ şi cu simbolurile cred că m-aş descurca. Mi-ar fi bună la ceva limba japoneză?

Răspuns Câştigător
| AlexDarius3 a răspuns:

Stai ca le am notate pe un notepad prin desktop cu litere din alfabetul latin ajutat şi de google translate când le-am scris.
kowasu kids = copii dsitructivi
uso kirai= urasc minciunile
kirai= minciuna
amai= dulce
kurute= fa-ti de cap
KURUTE HEY KIDS = FACETI-VA DE CAP COPII
CHIKUTAKU HARI WO CHIKUTAKU TO = CEASUL TICAIE CEASUL TICAIE
aseru kokoro wo sekashita dake= FACANDU-MI INIMA SA BATA SI MAI TARE
subette kasanatta = acolo se va intampla totul
HEY! DOUSHITE BOKU WA MATTE ITA = HEI CE MAI ASTEPT/ ASTEPTAM ACOLO NEAJUTORAT(NAIBA STIE ANIMEKAGE NU SE POATE HOTARÎ)
USUGURAI HAYA HITORIKIRI = IN CAMERA ASTA INTUNECATA
DOA WO KEYABURU SONO OTO WO = AUZIN SUNETUL USII SPARTE
MOU OSORERU KOTO WA NAI YO = NU MAI E NIMIC DE CARE SA MA TEM
Shoju = PUSCA
Jiyu wa nanidesu ca?= ce e libertatea?
Shoju = PUSCA
amai= dulce
kirai= minciuna
kurute= fa-ti de cap
sucka(sau ceva de genul)= inteleg
baka = idiot
kage = umbra
hokage = lumina de foc
Shoujo = fata
Jigoku =iad

| teo530 explică (pentru AlexDarius3):

Mulţumesc!

| AlexDarius3 a răspuns (pentru teo530):

N-ai pentru ce.

3 răspunsuri:
| єχcєєℓ a răspuns:

Câteva cuvinte, expresii. Tot ca tine am învățat. Mie îmi place cum sună și pare mult mai... expresivă, mai din suflet laughing Sigur te va ajuta, orice limbă străină te ajută. Acum depinde și de ce se caută pe piață...Nu mai merge doar cu engleza, mai ai nevoie de o limbă străină. Dacă îți place, poți să înveți pentru tine sau cine știe, să te angajezi pe viitor, tu decizi.