| ardnaxela123strawberry a întrebat:

Cum pot sa scap de dependenta anime-urilor? Va rog, am nevoie de ajutor! Help!

4 răspunsuri:
| wololo a răspuns:

Încearcă și alte hobby-uri cum ar fi cititul, vizionatul filmelor, un sport, ieșitul în natură, gătitul etc. Fă-ți prieteni cât mai variați și roagă-i să te implice în activitățile lor. Dacă totuși dependența te împiedică să-ți găsești hobby-uri/să-ți îndeplinești treburile zilnice, consultă un terapeut/psiholog care să te poată ajuta. Eu am reușit să scap de dependența de anime-uri selectând mai atent seriile de care mă apuc (mai puține, dar mai bune).

| ardnaxela123strawberry explică (pentru wololo):

Nu cred ca ajung pe la psiho, totusi laughing Insa ideea cu selecatrea anime-urilor cred ca merge, nu stiu ce sa zic. Am trei anime-uri pe care le urmaresc si ideea este ca unul are peste 100 de ep (of, vorbesc de Fairy Tail, Soul Eater si Sword Art Online) si mna, chiar imi plac! Hobby-uri chiar am (atunci cand nu deschid laptop-ul) si desigur ca dupa ce termin seriile astea spun STOP. Totusi mai e pana le termin si asta e problema, stau mult pe ele laughing

| CanYouFeelMe a răspuns:

Nu prea poți,asta e ce cred.
Dar poate încerci ceva hobby nou.
De exemplu: Desenat, citit, editat, vizionarea filmelor, citit manga sau să-ți faci un blog.
Sper că te-am ajutat.

| ardnaxela123strawberry explică (pentru CanYouFeelMe):

Citesc, ies in oras la cinema, am desigur si alte hobby-uri rolling on the floor)) Treaba e ca atunci cand deschid laptop-ul, am chef sa ma uit la un episod, dar apoi mna, vine urmatorul si se mai apropie si scoala iar eu fix in perioada asta am gasit niste anime-uri super interesante pe care vreau sa le vizionez si uite asa ajung sa vad mai multe in acelasi timp si... Mdap rolling on the floor Inchid laptop-ul, revin la realitate rolling on the floor Nu credeam ca o sa ajung asa pentru ca eu inainte nu le suportam, uh, ciudata intorsatura de situatie rolling on the floor