| andreea9948987 a întrebat:

Am o rugaminte pentru cei care se uita la anime-uri big grin
Vreau si eu cel mai bun anime de dragoste pe care il stiti. Cel care v-a placut cel mai mult si v-a impresionat + o mica descriere.

As dori daca puteti, sa-mi dati altele in afara de:
-kaichou wa maid-sama
-fruits basket
-ouran highschool host club
-inu x boku ss
-sukitte li na eu
-clannad; clannad after story
-vampire night; vampire night quilty
-amnesia
-toradora
-tonari no kaibutsu-kun
-Diabolic lovers
-Hidan no aria
-Kotoura-san
-Brothers conflict
-uta no prince-sama
-lovely complex
-special A
-noragami
-bokura ga ita
-kamisama hajimemashita
-earl and fairy
-sword art online
-kimi ni todoke
-zero o tsukaima
-sekai ichi hatsukoi (1, 2)
-junjou romantica (1, 2)
P.S: ofer funda la cel mai bun raspuns daca ma si invatati cum sa o dau big grin sunt noua si nu prea stiu...
Multumesc anticipat :*

Răspuns Câştigător
| I04n4 a răspuns:

Pe langa cele enumerate de tine, pe mine m-au impresionat in special anime-urile "Anohana" si "Nagi no Asukara". In mare merg pe aceeasi idee, cei mai buni prieteni din copilarie afla cu timpul ca exista intre ei legaturi mult mai intense, pe langa prietenie, sa fiu sincera am plans la ambele.

Ai mai putea incerca si "Bakuman", este o poveste de dragoste intre adolescenti, sa spun asa, pentru ca anime-ul arata povestea pe parcursul a 10 ani. Mashiro Moritaka decide sa devina mangaka impreuna cu colegul sau de clasa Takagi Akito cu conditia: daca manga lor ajunge serializata si dupa va primi un anime, se va casatori cu Azuki Miho, colega lor de clasa si persoana pe care Mashiro a placut-o inca din generala ( aceasta vraand sa devina actor de voce, urma sa dubleze vocea eroinei). Dupa ce a aflat ca si lui Azuki ii place de el, au decis sa nu se mai vada, doar sa se incurajeze prin mesaje, pana cand visele lor se vor implinii.

Alte anime-uri:
-Amagami SS
-Inari, Konkon, Koi Iroha
-Midori no Hibi
-Date A Live
-Aishiteruze Baby
-Nisekoi
-Golden Time
-The Wallflower
-DN Angel -anime-ul asta, dupa parerea mea, chiar merita
-Myself; Yourself -si asta chiar m-a impresionat

Sper ca te-am ajutat, iar legat de funda: iti apare in partea dreapta a raspunsului/raspunsurilor primite, aceasta arata raspunsul castigator, tu decizi care este acela in functie de cat te-a ajutat (sau alte motive etc.).

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand:
*Paradise kiss(Sarutul Paradisului) :P
Yukari este o simpla fata ce isi imparte timpul intre familie si scoala. Va iesi din banalitate cand va cunoaste un grup de viitori designeri ce creaza haine sub marca Paradise Kiss. Grupul are nevoie de un model care sa le prezinte hainele intr-o prezentare de moda si o aleg pe Yukari sa faca asta. Initial, Yukari nu a vrut sa se alature acestui grup ciudat, dar in final a inteles ca sunt niste persoane foarte dragute si au devenit prieteni. Pasiunea si entuziasmul lor au facut-o pe Yukari sa inteleaga ca nu isi traise viata pana atunci si au facut-o sa vrea sa isi atinga idealurile. Povestea o prezinta pe Yukari alaturandu-se grupului si indragostindu-se de liderul acestuia, George, un barbat foarte excentric, dar care se dovedeste a fi marea ei iubire. Vor fi multe obstacole si incercari pe parcusul povestii.
https://www.google.ro/......ps?/search
http://www.youtube.com/watch?v=XuccKeDW8i4

*Gravitation
Povestea gravitează în jurul unui cântăreț energetic, Shuichi Shindou, cu trupa lui, Bad Luck, și a încercărilor lui de a deveni cea mai în vogă trupă din Japonia, asemenea faimosului său idol Ryuuichi Sakuma, cântărețul formației Nittle Grasper. Într-o seară, Shuichi scria versurile pentru o melodie, când hârtia îi este luată de vânt, ajungând la un bărbat înalt și blond. Bărbatul îi spune lui Shuichi că nu are talent, fapt care îl rănește profund pe băiat. Aceasta a fost prima, dar nu și ultima întâlnire, Shuichi devenind interesat de bărbat. A doua zi mergând pe stradă în ploaie vede o mașină neagră. Sare în fața mașinii, aceasta pune frâna și din ea iese faimosul romancier Eiri Yuki. Acesta îl aduce acasă la el pe Shuichi si îi dă un prosop cu care să se șteargă de apă. Shuichi îl întreabă de ce îl urăște iar acesta i-a răspuns că urăște pe oricine încearcă să îi distrugă mașina. Aceastea nu au fost singurele întâlniri între ei. Familia lui Yuki încerca să-l țină departe pe Shuichi de acesta și de secretul său. Yuki până la urmă îi spune secretul iar Shuichi îi spune că poate să fugă sau să moară dar el tot îl va găsi. La sfârșit în locul lui Shuichi cântă Ryuuichi Sakuma care îi spunea mereu lui Shuichi că este strălucitor. Shuichi este transportat cu avionul până deasupra locului în care era concertul și intră în sală prin acoperiș. De atunci Trupa Bad Luck formată din Shuichi Shindo, Hiroshi Nakano si Fujisaki a fost pe primul loc și Shuichi cu Yuki au rămas împreuna.
https://www.google.ro/......ps?/search
http://www.youtube.com/watch?v=8eKasQngxdo

*Cawboy Bepop
În anul 2071, echipajul navei spațiale Bebop călătorește prin sistemul solar încercând să colecteze recompense. Națiunile-state s-au prăbușit, și o varietate de rase și oameni locuiesc în sistemul solar. În jargoul erei, "Cowboy" sunt vânători de recompense. Majoritatea episoadelor au în centru căutarea unui criminal cu scopul obținerii recompensei puse pe capul acestuia, dar serialul conține și episoade despre istoria celor patru protagoniști și evenimente curente din viața lor care se leagă de trecutul lor.
https://www.google.ro/......ps?/search
http://www.youtube.com/watch?v=T6zDfxZ4NcE

| Notyourbusinesskid a răspuns:

Itazura na kiss - personajul principal este Kotoko, o fata care este crescuta numai de tatal ei. Ea face parte din clasa 'F'. cei mai slabi la invatatura si este indragostita de Naoki din clasa 'A', cel mai destept baiat din liceu, chiar din Tokyo, fiind considerat un geniu, dar prea mandru si increzut. Kotoko se decide sa i se confeseze ( dupa 2 ani in care l-a admirat in secret) printr-o scrisoare.In momentul in care ea ii ofera scrisoarea el o respinge si ii spune ca uraste fetele proaste.
Pe parcurs Naoki va incepe sa o placa si vor avea loc multe evenimente.

Alte animeuri romance:
Kyoshiro to Towa no Sora
http://www.pinterest.com/search/pins/?q=Kyoshiro%20to%20Towa%20no%20Sora

Skip beat
http://media-cache-ec0.pinimg.com/......a0eafc.jpg

Kamigami no asobi (ongoing)
http://media-cache-ec0.pinimg.com/......9acc11.jpg

| myelys a răspuns:

Eu iti recomand Angel Beats. Desi anime-ul e un pic prea dramatic, merita vazut.

*ATENTIE*
Inainte de ultimul episod, sa iti iei multe cutii de servetele.

| 123Stefy456 a răspuns:

Uffffffffff... La fel ca mine, le-ai cam vazut pe toate. Dar iti pot recomanda Romeo & Juliet. Nu e povestea clasica a lui Shakespeare, este mai fantasy, dar mie mi-a placut enorm! Dar daca te intereseaza si un harem inversat ( mai multi tipi indragostiti de o tipa) poti sa te uiti la "La corda d'oro" sau il mai gasesti "Kiniro no corda". Mai bine citeste singura:
http://www.animehere.com/anime/romeo-x-juliet.html
http://www.animehere.com/anime/la-corda-doro.html
http://www.animehere.com/anime/kiniro-no-corda-blue-sky.html

Vezi ce-ti place! Sper ca am fost de ajutor!