| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu un anime care sa fie foarte interesant, cu multe scene triste, care sa ma faca sa plang. Vreau doar unul, nu mai multe, ca am prea multe anime pe care vreau sa le vad, si nu vreau sa ma aglomerez, asa ca vreau doar unul, cel mai trist pe care il stiti, si sa nu fie mai vechi de 2005-2006, sa fie ceva mai recent.
Ma puteti ajuta va rog?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Anohana, Boku Dake Ga Inai Machi (ERASED), RE Life.

Le iau la rand. Anohana este must see daca nu l-ai vazut.
Daca l-ai vazut atunci alege dintre celelalte 2. Ambele sunt geniale. Sunt la zi cu manga la Re Life si nu regret nimic. E superb. Anime-ul este putin comic tho dar are si scene triste daca reusesti sa le intelegi.

18 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Shigatsu wa kimi no uso / You lie in april. Daca l-ai vazut atunci uita-te la Plastic Memories T-T. Daca l-ai vazut si pe asta atunci incearca Golden Time.

Asta e ordinea Shigatsu ---> Plastic --> Golden
Incepe cu You lie in april (Shigatsu) daca nu l-ai vazut. E heartbreaking. Nici Plastic Memories nu este mai prejos la capitolul tristete dar Shigatsu are ost-uri mai bune.

| Mayhem666 a răspuns (pentru RainmakerX):

Pe Shigatsu wa kimi no uso nu l-am vazut, dar il am la plan to watch pe MAL, iar pe celelalte doua le-am vazut, iar Golden Time mi-a placut cel mai mult dintre cele doua, si mi-a placut mult si povestea, si cum au fost desenate personajele. Stii cumva ceva gen Oranje? Ala mi s-a parut destul de trist in anumite momente, si mi-a placut mult, sau Clannad sau Charlotte, si astea mi-au plaut mult, si au avut momente triste. Stii cumva unul ceva in genul la alea? Spune-mi doar unul te rog, nu mai multe, ca nu vreau sa ma aglomerez.

| RainmakerX a răspuns (pentru Mayhem666):

Ao haru ride happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru RainmakerX):

L-am vazut si pe ala, si mi-a placut happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru RainmakerX):

Si pe Anohana l-am vazut, asa ca o sa ma uit la celelalte doua, multumesc mult de tot happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru RainmakerX):

Boku Dake Ga Inai Machi (ERASED) este acelasi lucru ca si Boku Dake Ga Inai Machi? Ca pe MAL, am gasit fara (ERASED).

| RainmakerX a răspuns (pentru Mayhem666):

Da, Erased este numele englezesc al lui Boku Dake.
Vezi ca Erased este super trist si nu are cine stie ce afectiune. E mai mult psihologic. La vremea lui a fost in top si inca este daca nu ma insel.

Re Life este ceva mai optimist, ca si Golden Time. Are faze triste si faze comice/romance. Depinde de episod.

Daca nu l-ai vazut deja atunci iti recomand filmul Kimi no Na wa. (Your Name.) Este genial si dureaza destul de putin in comparatie cu alte anime-uri.

| RainmakerX a răspuns (pentru RainmakerX):

Edit : Nu e chiar super trist... depinde cum o iei. E psihologic.

| Mayhem666 a răspuns (pentru RainmakerX):

Kimi no na wa l-am vazut deja happy

| RainmakerX a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca le vezi in ritmul asta atunci nu o sa-ti mai pot face recomandari foarte curand laughing)

| Mayhem666 a răspuns (pentru RainmakerX):

Pai am vazut o gramada de anime pana acum, si am inceput sa ma uit la animeuri de abia un an, sau mai putin de un an.
Uite ce am vazut, ce vad, si ce urmeaza sa vad :
https://myanimelist.net/profile/AnimeLover6051
Acum stii ce sa imi recomanzi, ca o sa stii ce am vazut si ce nu happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru RainmakerX):

Cele de la on-hold, sunt cele recomandate de tine, le pastrez, sa ma uit in weekend cand o sa fiu acasa, ca sa nu fiu deranjat de nimeni happy

| RainmakerX a răspuns (pentru Mayhem666):

Https://myanimelist.net/profile/Blytzlike99
Sa-mi spui daca te intereseaza ceva de aici happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru RainmakerX):

Oooo, am vazut pe acolo cate ceva interesant, dar chiar vreau sa le termin pe cele pe care nu le-am vazut inca, si apoi o sa caut altele, o sa ma uit la tine in lista si o sa aleg de acolo ce imi place, dar asta abia dupa ce le termin pe toate pe care le am in lista.
Nu pot sa cred ca ai vazut mai putine animeuri decat mine, eu am crezut ca ai vazut mai multe decat mine, de fapt eram sigur de asta.

| RainmakerX a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu sunt toate aici laughing Am mai vazut si Detective Conan si altele care nu sunt pe lista pentru ca ar fi fost prea mari. *ar fi dat prea mare statistica aceea cu timpul*

Vezi tu... nu prea conteaza numarul, ci episoadele.
Una este sa vezi Naruto tot si alta este sa vezi 40 de anime-uri de cate 12 episoade happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru RainmakerX):

Asta cam asa e. Eu le trec pe toate, ca in caz ca mai vreau sa ma mai uit o data la unele pe care le-am vazut mai de mult timp, sa nu cumva sa uit denumirea lor, si apoi sa ma chinui sa le caut si sa incerc sa imi aduc aminte cum se numesc. Asa le am acolo in lista, si le gasesc imediat.

| RainmakerX a răspuns (pentru Mayhem666):

Anohana, Boku Dake Ga Inai Machi (ERASED), RE Life.

Le iau la rand. Anohana este must see daca nu l-ai vazut.
Daca l-ai vazut atunci alege dintre celelalte 2. Ambele sunt geniale. Sunt la zi cu manga la Re Life si nu regret nimic. E superb. Anime-ul este putin comic tho dar are si scene triste daca reusesti sa le intelegi.

| Cliar a răspuns:

Rainbow: Nisha Rokubou no Shichinin daca nu l-ai vazut deja trebuie sa il vezi neaparat, dupa primele 2 episoade nu o sa poti sa te opresti pana la final. Descriere : "În anul 1955 șapte tineri trebuie să învețe cum să trăiască împreună în cadrul unei școli de corecție din Shio. Închiși într-un loc în care suferința și umilința sunt la ordinea zilei, ei așteaptă o rază de speranță care să-i lumineze în întunecata lume dintre gratii. Povestea relatează viața lor în cadrul acestei școli de corecție și modul în care evoluează și se formează caracterele acestora. Suferința le înmoaie inimile fragede, dar forța prieteniei e cea care le fortifică hotărârea și speranța." Sper sa iti placa, eu l-am vazut de curand si m-a emotionat foarte tare, am dat cateva lacrimi.

| ColdHeart a răspuns:

NANA e destul de trist.