| anonim_4396 a întrebat:

Idei de story/poveste pentru un visual novel?

Salutare, m-am apucat sa fac un joc gratuit in Python si dupa ce am incercat sa fac textul de cateva ori, am decis sa renunt - Nu am inspiratie.

Partea de engine este in mare parte terminata, in momentul de fata are sistem de zi/noapte, sistem de bani, de inventar, 3 tipuri de puncte (influenta, motivatie si reputatie - le pot schimba in orice si un sistem de shopping pe PC-ul din joc)

Am gasit si 2-3 persoane interesate sa ma ajute la partea de grafica, dar problema principala ramane acum povestea jocului - aveti ceva idei? Sau cunoasteti ceva grupuri cu "scriitori incepatori" sau screenwriteri?

Multumesc.

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Poti face un dating sim classic, cu personaj la liceu, multiple rute si persoanje de care se poate indragosti, si un ending diferit pentru fiecare. ex: se indragosteste de fata bogata din clasa, se straduie sa devina popular, ea il baga in seama, face cateva misiuni pentru ea, si la final devin iubiti, etc.

| Trixt3r a răspuns (pentru Wr3nch):

Cam asta este idea pe care am plecat in demo si anume dating sim, dar nu-i cu personaje de liceu. Din pacate se pare ca-i prea greu pentru mine sa fac textul in Romana. Daca as putea, as da jumate de funda pentru raspuns. Inca caut un grup de oameni pasionati de screenwriting, poate gasesc pe cineva interesat sa faca textul.

| Wr3nch a răspuns (pentru Trixt3r):

Nu il face in romana lol. Romanii abia cumpara jocuri in engleza, pe unul in romana il iau de pe Lista cu Fisiere direct.

| Trixt3r a răspuns (pentru Wr3nch):

Jocul este gratuit, am deja varianta demo in Romana. O sa fac altul in English pe viitor, momentan folosesc multe materiale care sunt gratuite doar pentru non-commercial use.