| Shyr00 a întrebat:

Salut, as vrea sa va cer o parere. Credeti ca mai sunt multi oameni care are prefera manga-uri traduse in romana sau acum sunt mai preferate cele in engleza? Intreb asta pentru ca am incercat sa caut manga-uri traduse si nu am gasit nici o comunitate care sa se ocupe de ele activ.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate te referi la copilasi, nu la oameni, ca oamenii mari nu se uita la desenele voastre si nu-s interesati sa le traduca.

| єχcєєℓ a răspuns:

Manga nu prea. La anime e alta treaba, poate vizionezi impreuna cu altcineva care nu cunoaste limba. Oricum, e cu dus si intors. Ma gandesc ca multa lume s-ar gandi sa traduca doar serii populare care oricum sunt deja cautate instant cum apare un capitol nou. Pana se ocupa cineva de tradus multi se multumesc cu cel in engleza. In fine, nu e asa greu sa citesti manga in engleza, sunt cuvinte usoare, ma rog, depinde. Mai poti folosi un dictionar ceva sau google translate si o duci la capat plus ca citind in engleza iti dezvolti si vocabularul cautand cuvintele pe care nu le intelegi dar cu siguranta mai sunt si cei care prefera limba romana. Cum in romana nu prea am gasit ceea ce am vrut sa citesc m-am adaptat usor dar mai sunt situatii cand mai caut un anime si in romana.

| Shyr00 explică (pentru єχcєєℓ):

Stiu ca sunt usor de gasit in engleza, nu am nici o problema, am intrebat pentru ca m-am tot gandit daca s-ar merita sa incerc sa incep un site de manga traduse in romana. Deaia am vrut sa stiu ce este mai preferat, ro sau eng.

| єχcєєℓ a răspuns (pentru Shyr00):

Poti sa te alaturi unei echipe care traduce deja, nu stiu daca sa merita sa iti faci tu un site.

| DODOKMZ a răspuns:

Cauta pe Anime Kage...vei gasi si o varietate de animeuri acolo... unul dintr-e cele mai bune site-uri pentru anime si manga traduse in limba romana

Daca nu, poti citii si pe KissManga doar ca acolo sunt in lb Engleza