| anonim_4396 a întrebat:

Salut, asta e dedicata doar celor ca urmaresc benzi desenate si desene animate legate de super eroi, mai exact DC.
Deci recent m-am apucat sa vad cateva desene din copilarie cu super eroi, si nu inteleg anumite chestii.
De precizat e ca toate aceste nelamuriri incep de la "Tinerii Titani" sau in engleza "Teen Titans" in care din cate am inteles Robin la acea vreme era Dick Grayson, dar nu am inteles exact cum a devenit lider, am auzit ca a fost gasit de Batman, l-a antrenat dupa a plecat si a devenit Robin, liderul titanilor.
Apoi paraseste echipa si devine din nou ajutorul lui Batman dar de data asta sub numele de Nightwing.
Aici vin cateva intrebari :
-De ce a parasit echipa?
-Si de ce Cyborg a parasit si el echipa alaturandu-se Ligii Dreptatii?
Apoi am mai vazut un film in care Damian Wayne (Fiul lui Batman) este trimis la Tinerii Titani pentru a invata cooperarea si munca in echipa. (El la randul lui devine noul Robin)
Si apoi vine serialul/desenul "Tinerii justitiari" sau "Young Justice" in care nu mai e acel Robin din filmul precedent, Robin fiul biologic al lui Batman ci un alt Robin pe nume Tim Drake.
Deci, unde e Robin (Damian Wayne)?
Am auzit la un momentdat ca inaintea lui Dick Grayson (Nightwing, fostul Robin) ca actualul Robin de la vremea aceea a murit sau ceva de genul, a fost omorat de Joker.
Dar am mai auzit si cum ca acest nu ar fi murit si de fapt ar fi devenit Red Hood.
Si mai sunt intrebari, am mai auzit si faptul ca Dick Grayson (Nightwing) devine Batman sau ceva de genul.
Si cine e de fapt Red X? Prima data a fost Robin, liderul titanilor (Actualul Nightwing) dar intr-o lupta costumul acela pe care l-a purtat parca "a prins viata".
Si ce s-a intamplat la sfarsitul desenului "Teen Titans"?
Prea multe intrebari si putine raspunsuri (Probabil fanii stiu ca d-aia am intrebat)
Cine imi raspunde la toate intrebarile, si in cat sa inteleg si eu are funda + vot happy

7 răspunsuri:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Greu de spus, unele seriale/desene nu au nici o legarura intre ele. Sunt facute doar pentru divertisment.
Si Batman a murit si a inviat de nu stiu cate ori in istorie.

| TheSeventhSin a răspuns (pentru PrintesaGumitaa):

Si totusi, am pus mai multe intrebari deci daca nu puteti raspunde la cateva incercati sa raspundeti la altele ca ma ajuta si alea.
Gen ce s-a intamplat in ultimul episod din Teen Titans.
Sau de ce au plecat Robin cu Cyborg din echipa, ori cine o fi fost Red X.

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Tu te referi la seria originala, cea din benzile desenate sau desenele de pa cartoon?

| TheSeventhSin a răspuns (pentru PrintesaGumitaa):

Alea cartoon, desi nu strica sa sa stiu ce s-a intamplat si in benzile desenate.

| damnedwolf a răspuns:

Sal deci in seria animata de pea cartoon network eu nu stiu cine a fost robin ca nu-mi amintesc sa ii fi zis pe nume sau strigat doar pe numele de supereroi
deci din cate stiu eu sunt 3 robin
dick grayson a fost primul originalu
tim drake acesta devine red hod (uitate la filmul animat batman under the red hood)
al 3 este damian wayne fiulu lu bruce cu talia al ghul
cat despre desenul tineri titani unele nume au fost schimbate ca a fost creat pentru o anumita audienta pentru copii
de exemplu sau gandit ca deathstroke ar fi un nume ce nu ar putea fi inteles de copii si probabil parinti ar protesta ca ce cauta un personaj cu un asemenea nume intr-un desent la care se pot uita copiii si lau schimbat in slade acceiasi chestie a fost si cu robin ca sa nu-i zica red hood i-a zis red x ca accea serie cu tineri titan nu vrea sa fie legata de justice league sau alti eroi
cat despre robin toti au facut parte din tineri titani la un anumit punct in poveste
app daca vrezi sa vezi o poveste mai complexa cu tineri titani uitate la filmele justice leaugue vs teent titan si teen titans judas contrat dar ca sa vezi alea sunt intr-o anumita ordine sunt mai multe filme legate intre ele

Justice League: The Flashpoint Paradox (2013)
Justice League: War (2014)
Son of Batman (2014)
Justice League: Throne of Atlantis (2015)
Batman vs. Robin (2015)
Batman: Bad Blood (2016)
Justice League vs. Teen Titans (2016)
Justice League Dark (2017)
Teen Titans: The Judas Contract (2017)
Suicide Squad: Hell to Pay (2018)
The Death of Superman (2018)

| TheSeventhSin a răspuns (pentru damnedwolf):

Salut, deci am facut un research si am gasit cateva chestii.
Deci primul Robin care a fost si in Teen Titans se numeste Dick Grayson, care a si devenit Nightwing.
Al 2-lea Robin a fost Jason Todd, cel care a fost "omorat" de Joker si tot cel care a devenit Red Hood.
Apoi nu stiu daca cel de al 3-lea Robin e ori Damian Wayne care a fost in unele filme de mai sus (spuse chiar de tine) ori Tim Drake.
Dar oricum cel din Young Justice e Tim Drake.

| TheSeventhSin a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Am gresit o singura chestie.
Dick Grayson, cel care a fost in Teen Titans este cel din primul sezon din Young Justice (Robin).
Apoi in sezonul 2 devine Nightwing, deci in concluzie Robin din primul sezon nu e acelasi cu cel din al 2-lea, iar cel din al 2-lea sezon e Tim Drake (Actualul Robin).
Deci pe scurt :
-Dick Grayson (Fost lider al Titanilor, aliat al Tinerilor justitiari in sezonul 1 (Robin) iar in sezonul 2 lider al Tinerilor justitiari (Nightwing)
-Tim Drake (Apare in sezonul 2 ca fiind Robin)
-Jason Todd (Cel "omorat" de Joker, devenind Red Hood)
-Damian Wayne (E fiul lui Batman, atat stiu)