| Desembra133 a întrebat:

Ce anime îmi recomandați să fie de acțiune și fantezie? Ceva în genul lui Hellsing sau Tokyo ghoul.

P.S. Stie cineva când apare sezonul 3 l-a Tokyo ghoul?

Răspuns Câştigător
| Tenzor a răspuns:

Sezonul 3 din tokyo ghoul nu cred ca va aparea.
ONE PUNCH MAN, AKAME GA KILL, FULL METAL ALCHIMIST, SHIKI, ATTACK ON TITAN, MIRRAI NIKKI, DEADMAN WONDERLAND, PARASYTE, TOKYO GHOUL, DEATH NOTE, MONSTER, HIGH SCHOOL OF THE DEAD, SWORD ART ONLINE, HUNTER X HUNTER.

ONE PUNCH MAN(Daca nu l-ai vazut inca trebuie sa o faci neaparat :)) ) AKAME GA KILL (Genul :Acțiune, Aventură, Fantastic. Descriere:Într-o lume fantastică, luptătorul Tatsumi pleacă spre Capitol pentru a câştiga bani pentru satul său înfometat şi descoperă o lume de o incredibilă corupţie, toate întinzându-se de la coruptul Prim-ministru care controlează tot ce aude Împăratul copil. După ce aproape a devenit o victimă a acestei corupţii, Tatsumi e recrutat de Night Raid (Raidul de Noapte), un grup de asasini dedicat să elimine corupţia care a infectat Capitolul, prin uciderea fără milă a celor responsabili+trailer= https://www.youtube.com/watch?v=A45hvq7C5GM) ANOTHER (Genul:Dramă, Horror, Mister. Acum 26 de ani, într-o clasă din anul trei dintr-o şcoală generală, era un elev numit Misaki. Ca un elev onorabil, ce era bun şi la sporturi, fermecătorul băiat era popular printre colegii lui. Când el a murit din senin, colegii lui au decis să continue de parcă el era încă în viaţă până la absolvire. Apoi, în primăvara anului 1998, un băiat numit Kouichi Sakakibara se transferă în acea clasă şi devine suspicios în legătură cu atmosfera înfricoşătoare din acea clasă. Mai ales că, acolo este o fată frumoasă, distantă numită Misaki Mei ce poartă un petic de ochi şi stă mereu singură desenând+trailer https://www.youtube.com/watch?v=UGoAl3L13bc ) SHIKI(Genul:Dramă, Fantezie, Horror, Miste. Acțiunea se petrece într-o vară toridă, într-un sătuc liniștit cu doar 1300 de locuitori, numit Sotoba. O familie misterioasă se mută în sat și în același timp o serie de morți ciudate încep să se întâmple. Toshio Ozaki, conducătorul singurului spital din zonă, suspectează la început izbucnirea unei epidemii. Însă pe măsură ce investighează mai mult morțile, află că există o altă cauză în spatele acestor întâmplări+Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=xL-xBUx6Qzs, la inceput posibil ca nu o sa ti se para asa interesant animeul, dar dupa este foarte interesant :) ) ao no exorcist(Genul Fantastic, Shounen, Supernatural Descriere:Povestea consta si ne descrie doua dimensiuni care se unesc, ca o oglinda. Prima este lumea in care traiesc oamenii, Assiah, iar cealalta este lumea demonilor, Gheena. In mod obisnuit, calatoria intre cele doua lumi, sau, orice fel de contact intre cele doua, este imposibil. Cu toate acestea, demonii pot trece in lumea oameniilor prin posedarea unui om. Satan este zeul demonilor, dar exista un lucru pe care el nu are, dar care se gaseste in lumea oameniilor. In acest scop, el l-a creat pe Okumura Rin, fiul sau printr-un om, Trailer:https://www.youtube.com/watch?v=CwKiLNS7Vfk)ATTACK ON TITAN(Genul:Acţiune, Dramă, putin horror da nu prea Descriere: Acum câteva sute de ani oamenii au fost aproape exterminaţi de către titani. Titanii sunt nişte creaturi care nu par să aibă inteligenţă, devorează fiinţele umane şi, cel mai rău, par să facă totul din plăcere. Există un singur oraş în care există supravieţuitori, iar acolo locuieşte tânărul Eren. Fiind martor la moartea mamei sale, jură că se va răzbuna pe fiecare titan +Trailer:https://www.youtube.com/watch?v=MGRm4IzK1SQ) MIRRAI NIKKI(Animeul este bazat pe manga cu același nume ilustrată de Sakae Esuno și povestea se învârte în jurul unui anumit Yuki care, fiind un singuratic și neavând o relație prea bună cu cei din jurul lui, ține un jurnal în care scrie tot ce se întâmplă în jurul lui. Acesta, în primul rând, vorbește cu prietenul său imaginar Deus Ex Machina – The God of Time and Space / Zeul timpului și spațiului. Totuși, Yuki va descoperi destul de curând că Deus este mai mult decât doar o ilustrare a propriei sale imaginații – acest Deus creează un battle royale, un fel arenă de luptă imaginară, un joc de supraviețuire în care sunt implicați 11 oameni. Toți aceștia sunt deținători de jurnale, ca și Yuki, fiecare având un jurnal diferit, despre ceva anume, fiecare fiind deosebit. Aceste jurnale prevăd viitorul apropiat – și odată cu această îndelenticire, vin avantaje și dezavantaje. În următoarele 90 de zile, concurenții acestui joc de supraviețuire trebuie să se "lupte" între ei, până ce va rămâne doar unul singur. Câștigătorul va deveni următorul Deus/Zeu, luându-i locul chiar celui ce a creat acest joc nebun de supraviețuire. Concurenții nu pot renunța la acest joc și odată cu distrugerea jurnalului lor, aceștia sunt spulberați din joc și din viață +Trailer:https://www.youtube.com/watch?v=MT7sD54u4bc ) DEADMAN WONDERLAND(Gen:Acţiune, Dramă, Horror, Science Fiction. Descriere: Un cutremur masiv devastează insula principală a Japoniei şi distruge mare parte din Tokyo, scufundând trei cartiere ale acestuia în ocean. Zece ani mai târziu, povestea începe cu Igarashi Ganta, aparent un normal, modest elev în şcoala generală din prefectura Nagano. Unul din puţinii supravieţuitori ai cutremurului de proporţii, Ganta nu are nicio amintire despre tragedie şi a trăit o viaţă normală. Totul se schimbă într-o zi când un om ciudat acoperit de sânge şi ce purta o armură de un roşu intens apare, plutind, în faţa ferestrei clasei. Zâmbind nebunesc, Omul Roşu ucide întreaga clasă a lui Ganta şi, în loc să-l ucidă şi pe el, acesta îi introduce un cristal roşu în piept. În ziua masacrului, Ganta este declarat singurul suspect şi, după un proces suspect de scurt, primeşte sentinţa cu moartea în Deadman Wonderland, o închisoare uriaşă ce este un parc de distracţii la suprafaţă +Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=WwRMcIr_tEA ) PUPA ( Gen:. Descriere : Acesc anime este unu foarte psihologic care iti va lasa un gol imens. :D ) PARASYITE`Kiseijuu: Sei no Kakuritsu` (Gen: Acţiune, Dramă, Horror, Psihologic Descriere:Tânărul de 17 ani, Izumi Shinichi, trăiește alături de părinții săi, într-un loc retras din Tokyo. Într-o noapte, niște extratereștri asemănători viermilor numiți „Paraziți", invadează Terra, luând creierele oamenilor drept gazde în timp ce se strecoară pe un orificiu extern precum nasul, urechile ș.m.d. Un „Parazit" încearcă să pătrundă în corpul lui Izumi Shinichi, dar dă greș din moment ce acesta avea căștile în urechi. Totuși, găsește o cale de a se strecura în corpul său, însă, datorită ingeniozității lui Shinichi, parazitul nu reușește să ajungă la creier. Îi devorează totuși mâna, devenind Migi (în japoneză însemnând „mână dreaptă"). De aici începe o adevărată dramă sângeroasă. Acești paraziți, numeroși la număr, încep să atace și să devoreze oamenii, astfel semnalându-se fel și fel de crime, unele mai macabre decât altele. Shinichi are norocul de a-și fi păstrat rațiunea umană, deși o parte a corpului său a intrat în posesia parazitului. A supraviețui nu e o sarcină ușoară în această lume care încet încet e pictată în teroare + Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=2SOxiAP6Bo0 ) TOKYO GHOUL (Gen: Acţiune, Dramă, Horror, Mister, Psihologic, Supranatural Descriere : Best anime Trailer:https://www.youtube.com/watch?v=vGuQeQsoRgU ) ELFEN LIED ( Gen: Drama, Psihologic, Romantic, Sf Descriere Descriere : Anime-ul ne povesteste despre "Diclonius", urmatorul pas sau o mutatie in evolutia speciei umane care se presupune ca va duce la distrugerea omului. Au doua coarne si poseda un al saselea simt care le da abilitati telechinetice.
Din cauza acestei puteri, Diclonius au fost capturati si izolati in laboratoare de catre guvern.
Lucky, o tanara Diclonius reuseste sa scape din laborator, omorand toti gardienii, este impuscata dar supravetuieste, retraganduse in apropierea unei plaje unde este descoperita de doi copii, Kouta si Yuka. Pierzandusi memoria, Lucky va fi numita dupa singurul cuvant pe care-l rosteste "Nyuu" si cei doi copii o duc acasa la Kouta. Intre timp Lucky incepe sa-si recapete memoria si de asemenea, este vanata de guvern. Este un anime foarte psihologic si bun Trailer : https://www.youtube.com/watch?v=Y2wy3Nx616A ) HUNTER X HUNTER ( Gen : Actiune, aventura. Descriere : Este vorba despre un baiat pe nume Gon, care pleaca intr-o calatorie pentru a ajunge "Vanator" ca tatal sau. Chiar iti recomant sa te uiti la toata anime-ul asta este foarte foarte genial :) Trailer : https://www.youtube.com/watch?v=59rCbUdBpko ) DEAD NOTE (Gen : Mister, Psihologic, Supranatural. Descriere : Yagami Light e un student de top cu perspective mari, care e plictisit din cale-afară. Într-o zi găseşte "carnetul morţii" - un carnet din tărâmul Îngerilor morţii, cu puterea de a ucide oameni în orice mod doreşte posesorul. Având carnetul morţii la îndemână, Light decide să creeze lumea sa perfectă, fără crime sau infractori. Totuşi, când infractorii încep să cadă pe capete, autorităţile îl trimit pe legendarul detectiv L să îl găsească pe ucigaş, astfel iscând o luptă a inteligenţei, înşelăciunii şi logicii... Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=tJZtOrm-WPk ) MONSTER ( Kenzo Tenma este un renumit medic japonez care se găseşte în Germania secolului XX. Viaţa acestuia pare a fi perfectă. Cariera în plină ascensiune, o logodnică superbă, un viitor strălucit. Ce ar putea să umbrească fericirea acestuia? Principiile, respectul de sine, corectitudinea. Împins de simţul ordinii, Tenma decide să opereze altfel decât s-ar fi cuvenit în societatea în care trăia şi astfel intră în impas. Şi când pacientul său se dovedeşte a fi necazul său cel mare, lucrurile se complică de la sine. O continuă căutare a identităţii răului ascuns şi a răului ce zace în propriul sine. Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=9aS-EgdAq6U ) HIGH SCHOOL OF THE DEAD ( Gen : BOOBS Descriere : misterioasa si letala epidemie se raspandeste in intreaga lume, avand consecinte catastrofale pentru umanitate, care se vede decimata de numarul tot mai mare de morti vii (sau zombies). In Japonia, cativa elevi de liceu si o asistenta medicala si-au unit fortele incercand sa scape din liceul particular Fujimi, la scurt timp dupa ce a fost atacat de catre mortii vii. Grupul trebuie sa se confrunte acum cu cea mai mare provocare din viata lor: incercarea de a supravietui apocali + Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=j_OEW_rJTJU ) SWORD ART ONLINE ( GEN : Acţiune, Aventură, Fantezie, Romantic, Descriere : Prinşi într-o realitate virtuală MMORPG, Aincrad Online, 10000 de jucători luptă pentru vieţile lor. Povestea are în atenţie ghinioanele şi aventurile celui mai îndemânatic spadasin al lumii virtuale, Kirito. Împreună cu prietenii săi spadasinul singuratic încearcă să termine jocul, care în schimb le va elibera minţile prinse în Aincrad. Trailer : https://www.youtube.com/watch?v=6ohYYtxfDCg ) FULL METAL ALCHIMIST (https://www.youtube.com/watch?v=BOm_PAI2goo

| Desembra133 explică (pentru Tenzor):

Mirai nikki deja l-am văzut, la fel si Highschool of the dead happy.Si Tokyo ghoul nu stiu dc l-ai mai menționat.Mersi de răspuns, app nu știi când apare sezonul 2 de la highschool of the dead? happy

| Tenzor a răspuns (pentru Desembra133):

Hm acest raspuns l.am mai postat la mai multe intrebari de genul si am dat copii paste. Habar n.am.

| Desembra133 explică (pentru Tenzor):

Aha, mă gândeam eu.Am văzut că ai scris si One punch man si e si de comedie.Imi mai poți spune 2 anime care să fie acțiune, poate si puțin horror sau poate puțină romanță, Cum e si in mirai nikki. happy ( Nu prea îmi plac comediile.)

4 răspunsuri:
| Desembra133 explică:

Am vrut sa scriu fantastic nu fantezie