| DNA01 a întrebat:

Daca cineva a citit manga Attack on Titan imi poate spune de ce marleyenii transforma eldienii in titani?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Pentru la la început, Ymir, care conducea eldienii a primit puterea titanilor și a început să cucerească teritorii, sa construiască și să dezvolte tara. Însă cei din Marley îi consideră pe eldienii niște ființe rele, pentru că doar ei pot moșteni puterea titanilor. Și regele eldian a fugit pe Insula Paradisului si, pentru că avea titanul fondator (care putea sa le dea ordine celorlalți) a construit zidurile acelea pentru a se apăra. Apoi, cei din Marley îi țineau pe cei rămași doar într-o zonă, aveau reguli stricte pentru ei și dacă greșeau cu ceva, erau transformați în titani și lăsați să umble până ajungeau la Insula Paradisului și îi mâncau pe cei de acolo.

| Djdkdk a răspuns (pentru WhiteLife):

(manga spoiler)
Deci cei din Marley pot fi considerati rai?
Adică Eren isi va indeplini planul de a distruge tot in afara de insula Paradis, sau chiar Eren este de fapt cel rău?

| WhiteLife a răspuns (pentru Djdkdk):

Daca ești la zi cu cititul din manga, părerile sunt împărțite. Nu poți spune că cei din Marley sunt răi, ținând cont că cei din Eldia, care au puterea titanilor, le-au distrus orașele și au omorât o mulțime de oameni. Deci nici unii, nici alții nu sunt așa buni. Eren teoretic încearcă să îi împace, dar în ultimele capitole, s-a întâlniți cu Zeke si se pare că vrea să folosească titanii pentru a omori toți oamenii din Marley. Vechii lui prieteni din survey corps incearca sa-l opreasca.

3 răspunsuri:
| gintamauniverse a răspuns:

Pai ii transforma in titani fara minte ca sa ii distruga pe cei de pe insula ca dupa sa conduca ei insula paradise