| Mihneafream a întrebat:

Mai știe cineva regulile bakugan? Dau funda

1 răspuns:
| shrink a răspuns:

Odată ce părinţii şi copiii află mai multe despre Bakugan, descoperă că e chiar uşor să joci.
Copiii aruncă bilele din plastic cu magneţi pe o masă de joc. În interiorul sferelor sunt monştri
modelaţi după dragoni, tigri, şerpi, paianjeni şi alte animale. Atunci când bila aterizează pe un card de
joc magnetic, se opreşte şi se desface, iar animalul ascuns în sferă iese la suprafaţă. Dacă doi jucători
aterizează cu bilele pe acelaşi card, atunci cei doi se vor lupta. Jucătorii vor întoarce cartea pentru a
descoperi numărul de puncte care se corelează cu personajul fiecăruia. Fiecare jucător adună sau
scade acea valoare din valoarea personajului său, iar cel care adună cele mai multe puncte câştigă şi
pune stăpânire pe celălalt Bakugan.
Bakugan este un joc pentru 2 până la 4 jucători. Fiecare jucător are nevoie de minim trei luptători
Bakugan şi trei carduri metalice Portal (mai grele decât Cardurile de Abilităţi, deoarece metalul
desface bilele Bakugan).
Bakugan poate fi jucat pe orice suprafaţă plană, dar cel mai bun joc se desfăşoară pe un "câmp de
luptă" oficial, cum ar fi BakuArena, BakuBowl sau BakuMat. Când vor gata de joc, jucătorii vor spune
fiecare " Câmp deschis!", timp în care aceştia trebuie să-şi păstreze cardurile nefolosite în mână (sau
cu faţa în jos) astfel încât adversarul să nu le poată vedea. Bakuganii nefolosiţi vor sta închişi (ca bile).
Jucătorul cel mai mic ca vârstă va începe jocul, după care se va juca pe ture. Jucătorul al cărui rând
este va alege un Bakugan si va striga "Bakugan - Ceartă!". Apoi jucătorul va rostogoli unul dintre
Bakuganii săi nefolosiţi către Cardurile Portal de pe Câmpul de joc. Lupta înseamnă un Bakugan
împotriva altui Bakugan şi se întâmplă de fiecare dată când doi Bakugani aparţinând a doi jucători
diferiţi se opresc pe acelaşi Card Portal. Pentru a calcula scorul, detaşaţi Bakuganii de pe cardul Portal
şi citiţi puterea G a fiecăruia.
Bătăliile sunt câştigate prin combinarea scorurilor de putere aflate pe fiecare figurină Bakugan cu
Bonusurile de Putere ce se regăsesc pe Cardurile Portal. Pentru a dezvolta jocul, Cardurile de Abilităţi
pe care jucătorii le vor ţine în mână înainte sau după ce rostogolesc figurinele Bakugan, adăugă un
plus de dificultate şi de strategie jocului!
Acesta este regulamentul. Întrebări?