| anonim_4396 a întrebat:

Recent m-am decis sa creez un manga. Scriu doar povestea ca la desen nu sunt suficient de bun incat sa creez partea artistica. Dar am o problema. Nu stiu daca ideea mea pentru poveste este buna si vreau sa va intreb pe voi daca ati citi manga-ul meu si daca ar avea potential. Povestea mea este urmatoarea:
Un baiat de 15 ani isi incepe viata de licean. In primele saptamani de la inceperea scolii a intalnit o fata de care s-a indragostit. Isi intreaba cel mai bun prieten pentru sfaturi iar prietenul lui ii spune sa isi spuna sentimentele. Dimineata urmatoare dupa ce a primit niste sfaturi, cand se trezeste are surpriza sa afle ca in camera lui se afla o fata pe care nu a vazut-o niciodata in viata lui. Si ca lucrurile sa fie mai complicate, fata este de fapt o fantoma. Dupa ce s-au tot intrebat ce se intampla, baiatul decide sa o ajute pe fata sa ii gaseasca familia si sa afle ce s-a intamplat cu ea, iar fata il ajuta pe el sa reuseasca sa spune ce-a ce simte pentru fata de care ii place ce-a ce simte. Timpul trece, iar baiatul incepe sa se indragosteasca de fata fantoma. Dupa ceva timp, baiatul reuseste sa o ajute pe fata sa isi gaseasca familia si sa o ajute sa devina la normal. Dupa ce fata a devenit la normal, cei doi nu si-au mai vorbit de un timp, iar baiatul incepe sa ii fie dor de ea. Dupa 2 zile are surpriza ca fata de care ii place ii place si ei de el si amandoi isi incep viata ca cuplu. Dar dupa un timp, baiatul observa ca nu mai are aceleasi sentimente pentru ea si afla ca el este de fapt indragostit de fata fantoma. Se despart si incearca sa o gaseasca sa poata sa ii spuna ce-a ce simte cu adevarat.
Va rog frumos sa-mi spuneti parerile voastre si puteti sa imi spuneti si sugestii.

Răspuns Câştigător
| LaDyChoC0LaT a răspuns:

Ideea este superbă, dar trebuie să mai lucrezi la partea gramaticală. Ai foarte multe greşeli de exprimare. Sper să nu te superi că îţi spun asta, dar aşa consider. Succes. :*

15 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

In primul rand e o porcarie!
Si in al doilea rand cred ca nu stiti care e diferenta dintre o manga si fan fic?

| Reiko a răspuns (pentru Miauti):

Nu fi asa crud! Mi se pare draguta povestea. Ok ai si tu dreptate cu diferenta dintre manga si fan fiction dar macar poate sa incerce! Daca mai lucreza putin la poveste ar fi bunicica, asta e ca un fel de rezumat, ce a scris aici. ( nu te supara, asta e doar parerea mea)

| Miauti a răspuns (pentru Reiko):

Daca ai zis ca "tr sa lucreze" inseamna ca am dreptate :)). Fi serios cate povesti si filme incep asa?

Ceea ce a scris imi aminteste de asa ceva... deci plagiat. http://miauti.blogspot.com/2011/12/my-lovely-ghost-kana.html

| Reiko a răspuns (pentru Miauti):

Nu cred ca,, s-a inspirat " de la manga aia. Adica povestea asta e mai diferita. Am uitat sa te intreb, ai cont pe mal?

| Reiko a răspuns (pentru Miauti):

1 ) N-ai vazut Hakuouki? Ar trebui sa-l vezi, este un anime destul de bun bazat pe istoria Japoniei si e foarte interesant. 2 ) CUM AI VAZUT ASA MULTE ANIMEURI?!?!?!? Chiar le-ai vazut pe toate care le-ai scris acolo?! Serios, cat de mult timp liber ai?

| Miauti a răspuns (pentru Reiko):

1.Nu am vazut Hakuouki, dar l am citit. tr sa intri si in lista cu manga-uri.
2.Ce este in animelist sant doar cele care mi au atras atentia, dar mai pune inca peste 1000 de anime-uri vazute in tinerete laughing). am peste 500 de anime-uri trase pe DVD-uri (cele favorite).

De ce crezi ca ma bat in piept si spun anime-ul X e copiat dupa anime-ul Y. Am vazut anime-uri care se aseamana cu cele de azi. Din cauza asta am trecut la manga-uri.
De exemplu tr sa apara un OAV cred ca cu 3 ep, facand reclama la mercedes "Next A-Class" se numeste anime-ul.

| Reiko a răspuns (pentru Miauti):

P-P-PESTE 500 PE DVD-uri?!?!?! CAT TIMP LIBER AI AVUT!? Mai invatai si pentru scoala sau doar te uitai la anime-uri? ESTI OTAKU! Te admir ca ai vazut asa multe anime-uri.

| Miauti a răspuns (pentru Reiko):

Nu cred ca termenul otaku in Romania e bine folosit. Nu sant asa de obsedat. Si nu cred ca are de a face anime-ul cu scoala (sau poate ca DA) pai mai multe am invatat din anime decat de la scoala.
De exemplu nu am invatat asa de multe despre corpul uman cat am invatat dintr-o manga fiind vorba despre medicina si termeni chirurgicali.

Sa nu uitam ca 'copii din clasele de invatamant primare din japonia invata dupa manuale obtimizate ca manga-uri. Iar la noi...

nu eram un geniul la scoala, as putea spune ca eram un prost, dar cu prostia mea am dovedit ca pot face mai multe decat face unu destept.

| Reiko a răspuns (pentru Miauti):

Eu tot cred ca esti otaku caci serios ai vazut o gramada de anime-uri, e mai mult ca un hobby la tine. Acum cam cati ani ai? Ai servici? Inca mai vezi anime-uri? ( nu trebuie sa-mi raspunzi daca nu vrei )

| YunoGasaiEceaMaiTARE a răspuns:

Sall.Auzi este foarte buna mai ales finalul si e foarte frumoasa este minunat fa-ti o carte amice

| YunoGasaiEceaMaiTARE a răspuns:

Sall.Auzi este foarte buna mai ales finalul si e foarte frumoasa este minunat fa-ti o carte amice. Astai sinceritate da-mi funda plz!

| Platinumus a răspuns:

Baza e buna dar mai trebuie lucrat sa fie mai mult suspans si chestii de genu ca spre asta pare ca se orienteaza

| DesignManga a răspuns:

Asta nu e povestea ta si e povestea de la animeul Bleach (inceputul)

| Ficiu_Vavi_1978 a răspuns:

E foarte frumos continua tot asa