| anonim_4396 a întrebat:

Vreau anime-uri la care să plâng pur și simplu. Am văzut recent primul meu anime, adică Kyoukai no kanata și finalul a fost extraordinar de trist și mai vreau să trăiesc sentimentul pe care l-am avut atunci. Mulțumesc anticipat!

14 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

O dramă impresionantă...

Grave of the Fireflies/Hotaru no haka
https://www.cinemagia.ro/filme/hotaru-no-haka-grave-of-the-fireflies-20092/

Iar în Coco (2017), plângi și râzi cu lacrimi. Merită vizionat, chiar și dacă ești adult. :P Te binedispune!
https://www.cinemagia.ro/filme/coco-974503/

| anonimg a răspuns:

Nu recomand animeul-urile și nici filmele.

| Pricked a răspuns:

Clannad & Clannad: after story
Angel beats
Guilty crown
Anohana

| CdeMetal a răspuns:

Poti incerca Akame ga kill.

| TheRealFantasy a răspuns:

Mirai Nikki, are horror si ceva gore (sange) deci e mai aproape, si Akame ga Kill e bun, dar nu se compara. laughing

| Gabriel9707 a răspuns:

Iti recomand acest anime: https://myanimelist.net/......_Shichinin

Altul care are o poveste mai comica dar cu un final trist este Assassination Classroom.
Mai este si un film care este foarte bun, se numeste Kimi no Na wa.

| seularts a răspuns:

10cmwinking Nu mai tin minte numele in Japoneza!

| Dalyan a răspuns:

Buna! Anime-urile care o sa ti le recomand nu au neaparat (toate) final trist, dar povestea in sine, sau cea mai mare parte din ceea ce s-a intamplat in el a fost emotionant(pentru mine cel putin):
*Angel Beats!;
* AnoHana;
*Bokura ga Ita (A fost printre primele anime-uri pe care le-am vazut si ma marcat emotionallaughing acum nu stiu daca as mai fi asa impresionata de el dar il poti incerca totusi);
*Gosick;
*Guilty Crown;
*Hal (asta e film);
*Hotarubi no Mori e (film);
*Nana;
*Paradise Kiss;
*Shigatsu wa Kimi no Uso;
*Tokyo Magnitude 8.0;
*Violet Evergarden.

| Nyya a răspuns:

Your Lie in April - un baiat talentat de mic ajunge sa renunte la ceea ce ii place dupa moarte mamei sale, pianul. Dar odată apărută în viața lui o fată neobișnuită Kaori(violonistă), acesta poate iar cânta cu aceeași plăcere. Până la final el se îndrăgostește de ea(ea îl plăcea mai de demult vei înțelege când te vei uita), dar ea moare din cauza unei boli.
Orange-acest anime este pur și simplu TRIST sad. O să povestesc pe scurt(foaarte scurt). Vine un băiat la scoală-o fată se îndragostește de el-el rămâne cu prietenii după școală-mama lui moare-se învinovățește-intră în depresie-se sinucide. Astfel prietenii lui ajung mari și se fac 10 ani de la moarte lui Kaoru(parcă), așa că trimit niște scrisori către persoanele lor din trecut pentru a nu mai repeta aceleași greșeli și pentru a-l păstra în viață pe Kaoru.
Anime-urile astea mi-au venit în minte prima dată pentru că m-au făcut să plâng cu adevărat.

| Nyya a răspuns (pentru Nyya):

Aș mai fi avut Violet Evergarden-fooarte trist și fimul Your Name.

| vladtheo a răspuns:

Erased

| DianaHS21 a răspuns:

Wolf children, eu am plans la el

| AleChan98 a răspuns:

Tokyo ghoul, attack on titan, kuroshitsuji, erased, kimi no na wa, lie in april, death note, wolf children, koe no katachi