| anonim_4396 a întrebat:

1 Bună! O depresie severa poate sa îl nenorocesca și pe un mascul Alpha?

2 de ce nu am văzut în viata mea o persoana de etnie rroma care sa sufere de depresie sau anxietate? Voi ați văzut?
Au o genetica mai țeapana rromii? Ăștia sunt mereu energici și nu se plâng niciodată când au probleme.

Răspuns Câştigător
| Alesia1234 a răspuns:

1.Da,o depresie poate sa il aduca in pragul disperarii si pe cel mai "puternic" om
2.Normal ca exista, depresia si anxietatea sunt afectiuni grave care nu tin de varsta, sex, etnie, statut social etc. si nu sunt niste alegeri sau ceva cu care sa te nasti.Intradevar,rromii sunt niste oameni veseli in general (nu toti), dar nu cred ca tine de genetica sau ca ar putea sa influenteze intr-un fel aparitia acestor boli.Pana la urma, depresia nu este ceva pe care o poti trata singur, nu o poti controla, e o stare permanenta de tristete si melancolie din care este greu sa scapi (chiar si daca iei antidepresive) si pe care poate lovii pe oricine, oricand.

49 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa le dea depresii si anxietati imigrantii care vin din asia si aia care scapa din Turcia (unii raman in RO) cand ajunge tara noastra tiganizata la fel ca UK si USA plina de natii combinate de negrotei atunci va fi care pe care.

| Invictusman a răspuns (pentru mgtow):

Da, e plin de imigranți în Timișoara laughing și ăștia ca Rromi se omoară între ei.

| Freya1 a răspuns:

Depresia poate afecta pe oricine.
Si acum sa fac o glumă, tu nu ai observat ca cele mai de jale piese sunt manele? De unde crezi ca provin?laughing

| Invictusman a răspuns (pentru Freya1):

Poate au, dar nu se compara cu a mea sa nu se poate da jos din pat și sa se izoleze de societate în totalitate... Aia nu e chiar o depresie, depresia te rupe, îți fura energia, voința, interesul, sa nu mai spun ca și viata se duce pe râpă din cauza depresiei, sunt multe tipuri de depresie, ei pot avea, dar nu în asa mod sa le afecteze viata sociala în totalitate.
Sunt oameni internați la psihiatrie din cauza depresiei, aia e o depresie moderata.

| Freya1 a răspuns (pentru Invictusman):

Fiecare om sufera in felul lui.Sunt uni ce consideră că au o depresie severă chiar daca nu e asa pentru ca nu o pot duce indiferent cat e de mica.Asa ca eu consider că e în funcție si de caracterul si limita fiecăruia.

Sa iti dau un exemplu.Stiu pe cineva ce suferă de atacuri de panica in anumite situatii, mai exact cand trebuie sa muncească x lucru sau in y loc.Iar mie nu mi se pare asa grav, atata timp cat poate munci totusi in alt domeniu sau loc.In schimb consider gravă anxietatea mea de a ma putea exprima, de a putea merge in anumite locuri (medic, munca in general) unde trebuie sa comunic sau sa imi asum responsabilitati.Eh,dar acea persoana pentru ca eu momentan nu prea mai muncesc nu i se pare atat de grav ce am eu si ar prefera sa fie el ca si mine in loc de cum e. Ceia ce insemna ca putem duce diferit anumite "greutati" sau cel putin asa consideram.
Fiecăruia ni se pare ca noua ne e mai greu sau mai rau, dar mereu exista cineva ce iti poate arata ca poate fi si mai nasol. Uite exemplu nostru.Eu consider ca anxietatea mea e grea pentru ca nu pot comunica sau ma exprim greu,iar tu vi si spui "da,dar eu trebuie sa iau xanax sa pot iesi pe usa".Iar după ce spui asta apare alta persoana tanar ce iti spune ca e paralizată, ca nu se poate misca din pat, ca face pe el, ca vorbeste cu dificultate, ca nu are din ce sa trăiască etc si tot asa.

| Invictusman a răspuns (pentru Freya1):

Dar cum te simți când începi sa porți o conversație? Nici cu xanax nu prea reușesc de când mi o murit mama, și eu am depresie de foarte mulți ani, putini ar rezista sa facă fata unei astfel de depresii, nu am numai problema cu datul jos din pat, am o serie de probleme din cauza anxietății și a depresiei nici nu as vrea sa afli nici 5 minute cata durere provoacă aceasta depresie, ai lesina pe loc crede-mă.

| Freya1 a răspuns (pentru Invictusman):

În momentul in care stiu ca trebuie sa fac ceva din ce nu pot încep să am stres,o stare de agitație,griji,si chiar gânduri negre. Daca ma crezi am momente in care consider că e mai usor sa mor decat sa fac acel lucru ce pentru uni e banal.Iar cand fac lucrul ala imi e rau,ma doare stomacul,imi vine sa vomit, imi creste tensiunea, mi se încălzește fata, tremur, imi vine sa plâng si clar vreau sa fug.

| Invictusman a răspuns (pentru Freya1):

E clar : suntem duși cu cabina amândoi laughing

| Freya1 a răspuns (pentru Invictusman):

laughing posibil.

| Catrice a răspuns:

1. Aia is cu minte spre zero, pot intra oare ei în depresie? Ah, vorbeai de tine, te crezi alfa decihee hee
2. Da, da' nu aia de te măcelăresc cu familia.

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Da, la mine ma refeream cu Alpha rolling on the floor vad ca nu mai ma pot da jos nici din pat din cauza depresiei, adică nu mai simt, nu mai am motivație nu ca sunt invalid. laughing
Ma credeam, nu ma cred.

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Nașpa boss.
PS:am niste pastilute minune,te fac sa ai energie și să-ți vezi video realizate,ce zici, vrei una, facă reducere, doar 99, 99€/pastilahee hee

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Ești nebuna! Eu am gânduri de sinucidere și ție îți arde de glume.

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Ai multe greșeli gramaticale, sigur nu ai tras azi ceva pe nas?

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Nu boss e tastatura care nu mă lăsa să-mi promovez produsele.

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Pai spune boss ce ai pe suflet, cum te pot vindeca dacă nu-ți știu problema

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Du-te naibii rolling on the floor

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Știi vorba aia... daca ajung in iad, te iau cu minehee hee

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Ești tare imatura, copil low cost.
Ma confrunt proasto cu probleme reale și tu au chef de mișto laughing

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Boss,daca te gândești la depresie, te afunzi și mai tare în ea. Dacă nu faci mișto oleacă de viață (mă fix, exceptând când viața face mișto de tine), ajungi la nebuni. Trust me, știu ce zic. Cred. Sper. Adică nu știu.

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Sunt pe TPU, nu mai e nevoie sa ajung acolo, de când ma știu sunt mai serios de fel, asa. s eu, am 29 de ani, nu mai am 10 ani.

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Nașpa.
Ăștia de stau și se gândesc la probleme toată ziua nu se vindeca niciodată.

| Invictusman a răspuns (pentru Catrice):

Nu ma gândesc la probleme, asa se manifesta depresia, indiferent ca sunt pozitiv sau negativ, nu o pot controla nicicum.
Am câștigat odată 20.000 de ron, nu de mult, la pariuri și tot asa eram. Nu îmi da pace nici sa respir morții ei de depresie, m-am saturat de tot.

| Catrice a răspuns (pentru Invictusman):

Fii ca mine și scapi de depresie!
Parțial.
Un sfert.
Oleacă.

| Frank51 a răspuns:

Evident că mai există și romi cu depresie, sunt și ei oameni ca toți oamenii laughing

| Invictusman a răspuns (pentru Frank51):

Pai cam par indestructibili, mai ales bișnițarii și interlopii, pe ăștia nu ii cauta anxietatea sau depresia laughing o ci din cauza ca sunt sociabili, ca nu se izolesc.

| Invictusman a răspuns (pentru Invictusman):

O fi *

| Frank51 a răspuns (pentru Invictusman):

Treaba e alta, câtă populație de romi există față de romani? Cam puțină. Și dacă sunt romi putini, o să fie și mai putini romi depresivi. Pe lângă asta coeficientul lor de inteligență este scăzut, și probabil are și asta un efect.

| SingleForOne a răspuns (pentru Invictusman):

"pe ăștia nu ii cauta anxietatea sau depresia"

Da, lipsa banilor, influenței, prietenilor, competiția, placerile pentru diverse activități (de la a mânca de la o zi, la alta, până la bișnițăreală).

| Invictusman a răspuns (pentru Frank51):

Deci cu cât ești mai prost cu atât șansele sa te îmbolnăvești de depresie scad?

| Frank51 a răspuns (pentru Invictusman):

Nu sunt psiholog sau psihiatru, printre sutele de cauze probabil se află și aia.

| Invictusman a răspuns (pentru Frank51):

Eu zic ca sunt sociabili merg la neamuri, prieteni des în vizita gen cum e Nelson mondialu are multe cunoștințe nu sta deloc în casa e și normal sa nu ii bata "depresia și anxietatea la ușa". Ca nu s inteligenți unii asta e partea a doua.

| Mirel4412 a răspuns:

Tiganii nu sunt depresivi ca nu stiu ce e aia. Daca nu mai au bani de tigari, se duc la un roman/alt rom si ii ciordesc= fericire

| SingleForOne a răspuns:

1. Da, depresia poate nenoroci pe oricine.
2. Da, am văzut și rromi care suferă de depresie, și este dureros la fel ca și pentru toți restul. Deseori se întâmplă ca depresia în ei să se manifeste sub formă de agresiune.

| Invictusman a răspuns (pentru SingleForOne):

Cred ca de aia se taie pe mâini ma gândesc mulți Rromi, interesant răspuns și surprinzător.

| SingleForOne a răspuns (pentru Invictusman):

Și românii, americanii, rușii, albii, negrii, indienii, chinezii, și N alte națiuni și rase. Nu are relevanță dacă este rrom sau nu.

| Invictusman a răspuns (pentru SingleForOne):

Interesant, ai dreptate. happy

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Depresia poate distruge pe oricine, insa un alpha e mai putin probabil sa sufere de asa ceva, doar daca trece printr-o mare nenorocire, ca ei de obicei masculii alpha sunt iubiti si apreciati de toti, deci nu au motiv de depresie.(Se poate intampla totusi ceva grav, cum am zis, sa-si piarda parintii intr-un accident, sa-i arda casa, etc.).
Cat despre a doua intrebare, romii pot sa aiba si ei depresie din cauza izolarii fata de restul societatii! Dar recunosc ca nici eu nu am vazut unul care sa sufere de depresie, totusi ce-i drept nici nu am stat sa caut!

| Invictusman a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Da, fiindcă ăștia Alpha se nasc cu o gena țeapana nu vulnerabila, trec mai ușor peste o trauma, soc, etc.
Da rroom sa aibă anxietate în viata mea nu am văzut și am umblat cu Rromi. Mai ales ca aia care se omoară cu săbiile cu topoarele nu se îmbolnăvesc de atacuri de panica, anxietate sociala, ei rămân la fel de curajoși, de tupeiști, nu își pierd încrederea în ei, bine unii nu toți, nu e loc de generalizate... Da unul vulnerabil din orice se poate îmbolnăvi.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Da.
2.Da, am văzut

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am umblat cu Rromi și nu am văzut, dacă ai văzut tu e interesant ce spui, hai ca, cu depresii da, dar cu anxietate cred ca sunt putini care au anxietate, ăștia se omoară în bătaie dar nu au atacuri de panica sau frica în ei. Eu am avut niște probleme cu țiganii și nici acum nu am scăpat de anxietate dar unii se taie cu săbiile și nu se îmbolnăvesc de anxietate, se îmbolnăvesc de alte afecțiuni dar nu le e teama sa iasă din casa.

Răspuns utilizator avertizat