| anonim_4396 a întrebat:

1).Ce ati crezut ca se va intampla cu viata voastra personala si tara dupa comunism si explicit caderea lui Nicolae Ceausescu?

2).Considerati caderea lui Nicolae Ceausescu ca fiind revolutie sau lovitura de stat?

3). In prezent aveti o viata mai buna sau mai rea comparativ cu viata pe care o aveati in comunism?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Gresit sa pui acesta intrebare pe un site unde media de varsta e de 13 ani

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Fiindcă nu m-am așteptat, m-am trezit doar după ani, că trebuie să iau decizii radicale.
2. Un amestec de ambele.
3. Mai bună.

| SG1995 a răspuns:

Nu am prins comunismul, dar evident răspunsul la întrebarea a treia, calitatea vieții s-a îmbunătățit.
Din moment ce nu a prin comunism, nici la prima întrebare nu am cum să răspund.
În ce privește a doua întrebare, eu cred că a fost ambele, revolta oamenilor a fost reală, erau sătui sărăcie în timp ce oligarhia avea cămăriile, sătui de de lipsa de libertitate, sătui de hrana cu porția și de granițele închis, dar mai ales sătui de frica de securitate. Ceea ce s-a întâmplat în 1989 a fost un răcnet al mulțimi, un protest, dar totuna si o lovitură de stat, dacă statul ar fi fost reprezentat de regimul comunist, da regimul era "legitim", iar la căderea regimului au conclucrat forțe politice, altfel nu ar putea fi niciodată explicată ascensiunea lui Iliescu. Unele teorii mai dubioase spun că însăși CIA ar fi fost în mod indirect implicată în tot ce a însemnat căderea regimului, ceea ce nu ar fi suprinzător având în vedere disputa dintre USA si URSS din ani 70...deci da căderea regimului a însemnat ambele, o revolutie, și o lovitură de stat.

| Michaeel a răspuns:

Sincer, comunismul a fost cum a fost, dar măcar eram respectați ca tara, aveam și noi romani o cultura și erau mult mai educați oamenii. E mai rea viata, nici pe atunci nu era mai buna, dar acum suntem de toată mila, un popor deja pierdut. Toți pleacă în străinătate, majoritatea nu sunt mândri ca sunt romani, populație și economie în scădere, plini de interlopi și mafioți...