| AlexDorinel a întrebat:

1.Cu cine votati la alegeri peste 15 zile? eu votez cu usr+ ca s cei Mai democratici si eu sustin democratia, jos comunism

2. Putem sa votam si oameni in senat sau cv de genul? Sau doar partidul

40 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai PNL e democratic si psd e democratic, doar ca sunt corupti., cei mai corupti.

| Drimmero a răspuns:

Sunt anti-psd, raul cel mai mare, de fel sunt cu PNL dar voi vedea daca imi ia ochii USR, e cu 2 taisuri arma asta, daca pica psd o sa fie decisiv, daca raman tot ei la putere desi mi-e greu sa cred, atunci o belim de la jumate cu totii si personal o buna perioada nu-mi va mai pasa de ce se va mai intampla in tara

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca mai bine o sa stau aici in casa la caldurica :3

| Freya1 a răspuns:

Eu una nu o sa merg la vot, nu am făcut-o si nici nu o sa o fac.Degeaba sunt acuzată că mă revolt pe conducători, ca daca nu merg sa votez nu am ce comenta si bla bla bla.Ba din contra, consider că eu cel care nu am votat am dreptul sa ma revolt pe ce sa votat, pentru ca nimeni nu înțelege sa nu mai meargă sa voteze alti hoti.
Si inca o chestie.De ce sa ies sa votez? Ma tin de nu stiu cate luni in casa sau cu restricții si acum brusc pentru votul lor ma lasa si cu febra sa intru prima(daca nu stiai, asa s-a spus ca daca ai febra intri primul la vot). Acuma nu mai contează că e covid? Uite ca mie brusc imi pasa de covid mai mult decat oricand si in ziua aia mi-e frica sa ies din casă ca ma îmbolnăvesc si nu ma duc.

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Da la magazin te duci?

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Am spus ironic, Ca ma tem de covid.
Sincer nu prea, momentan stau la munte până imi voi termina casa din oraș asa ca imi fac cumpărături o dată la nu stiu cat timp.

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Ironic te temi de covid dar nu te temi ca altii aleg pentru tine parlamentarii?

Sau ti se pare mai importanta sa fii ironic pe net decat sa votezi un parlament legitim?

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Hai sa te iau altfel.
De ce as vota eu niste oameni pe care nu ii vreau acolo? Mie mi se impune sa aleg dintre 4, 5 oameni pe care tot ei ii aleg sa candideze.Eu pur si simplu vreau sa il aleg pe badea gheorghe de la coada vaci ce a reușit si el sa intre intr-un partid(exemplu), de ce nu il lasa sa candideze sau daca reuseste il pune la coada ne băgat în seama? De ce mereu trebuie sa aleg dintre aceias hoti? pentru ca asa vor ei? Dar ce sunt eu, marioneta? Sau de ce trebuie sa incerc sa aleg raul mai mic cand pot sa aleg bine? Ca dupa aia sa ies in strada frustrata ca ma fura cel pe care eu cu mana mea am pus stampila?
Cu doi oameni in viata asta am tinut si as fi vrut sa iasa președinți, Vadim si Mircea Diaconu, în rest niciodata pe nici unul nu am sa il votez, pentru ca de acum mai mult ca sigur doar hoti ca si astea vor apărea iar si iar.
Du-te tu la vot si dale apa la moara, fale voturi cat mai multe sa se tina alegerile sa nu putem pune niciodata piciorul in prag sa decidem si noi cine vrem sa candideze.Alege an de an oameni corupti si infecti si dupa tarastete pe străzi în lacrimi cu pancarda în mână ca te fura. Faceti exact ca si p.rostituatele ce accepta bani după, stati sa va f.a si dupa sa plangeti ca va batut si nu v-a dat nici bani.
Si inca ceva. Daca tot e pandemie Si ma tine de la munca, Ma tin cu restricții, închid locuri de munca si orase peste orașe inseamna ca e nasol rau virusul nu? Dar ca sa ne adunam toti grămadă la vot nu mai e periculos?

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Daca ai votat Vadim si Diaconu msi bine stai acasa. Mult mai bine pentru noi restul. M am liniștit

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Da bai, cu oameni simpli ce au facut totusi o școală pe mintea lor nu pe pile, ce au știut cum e sa trăiască si mai săraci și mai chinuiți nu doar in puf de pe furat, oameni carora nu le era frica sa zica ce au de zis si ce nu acopera pe nimeni.
Tu esti ce nu ce se uita la tv si il votează pe ala cu pliscu mai mare si cu cat mai multe dosare penale la activ.Tu si cei ca tine va meritată soartă.

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Vadim era un extremist instabili psihic. Nu ma intereseaza absolut deloc ca era simplu sau nu.

Cat despre Diaconu... Stie cum e sa traiesti chinuit... Cu 200.000 euro incasati de la parlamentul european unde nu a făcut nimic 4 ani. Si dupa a inceput sa linga pe la partide sa primeasca niste voturi.

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Nici nu am chef sa ma cert cu tine pe subiectele astea, votează tu iară cu neamțu, unguru, interlopu ...Ca iti va merge din ce in ce mai bine.Roagate in continuare sa fure mai puțin ca sa mai au unde sa te băsești si bahaie in continuare cu restul oilor ca si pana acum, da sa ai grija sa nu iesi din tarc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Deci in 2000 ai fost de-al meu forta iliescu

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Traieste in continuare cu mentalitatea asta ca nu te duci, la fel ca tine sunt si altii si d-asta se duce tara pe lupa pentru ca o iau inainte toti incultii, prostii si toti bosorogii comunisti care se vand pe un pet de bere si 3 mici si ii lasati pe aia sa decida viitorul unei tari, apoi tot voi va plangeti ca de ce sunt salariile mici, ca de ce e traiul asta, ca de ce suntem lumea a 3-a, cat iti ia sa mergi sa votezi, mai mult iti ia drumul pana la sectie decat sa pui o amarata de stambila, schimbati-va mentalitatea ca o sugem elegant daca mai ies o data spurcatii de la pesede.

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Votez.
Ca pe urma sa am dreptul sa ma plang.
Tu, clasic romaneste cum s ar zice, te plângi din fata calculatorului si atat.

Sunt sigur ca esti din ala care arunca gunoaie pe jos și pe urma se plânge ca afara e curat si frumos iar in Romania e mizerie pe jos.

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Nu ma plâng, nu ies in strada, am renuntat sa vreau sa se mai schimbe ceva pentru ca nu se intampla.Am văzut zeci de mi de reportaje si m-am intersectat cu o grămadă de oameni si situatii extrem de nasoale pe care legea si parlamentul le trec cu vederea pentru ca si ei baga de acolo ceva in buzunar.La noi in tara e o caracatiță cu brate extrem de lungi si nu prea exista bocotan ce sa nu fie varat în ceva.
Afacerile cu lemne cu vandutul sunt in floare, cu tigari, cu droguri, cu prostituate, spălare de bani.Se fac afaceri până si cu zarzavat si toti cei de sus stiu asta, vad asta si permit.Nu poate nimeni sa ciripeasca pentru ca este santajat sau varat la rândul lui in ca.cat iar cine totusi îndrăznește moare subit. Avem un președinte cu dosare penale si ce este acuzat că videa copii in strainatate despre ce vorbim...fostul priministru e in pușcărie iar numele celorlalți din restul partidelor sun tarate prin tot felul de dosare si singurul lucru pe care îl facem noi e sa fim la mana lor si sa trăim din firmituri, ori pe care l-ai alege.Asta sa aleg?
Tu esti orb? Nu vezi ca si atunci cand iesi in strada oameni sunt vanduti? Printre voi ce protestanți apar niște bulangi platiti de partide sa faca zarva, sa atate jandarmi si politia ca sa va atace cand vor sa va fugareasca de acolo ca s-au plictisit.Degeaba visati la o revoluție, ca voi astea de azi nu o sa fiti in stare sa o creați, fugiti de un jet de apa da de gloanțe adevărate.Stati in strada si strigati ca va e teama ca va împușca daca intrat în parlament sa il luati pe ala de gât și mă acuzi pe mine, ca nu ma duc sa votez, ca nu vreau sa se schimbe ceva.Singurul mod prin care se poate schimba ceva e sa fie gol parlamentul si pus in locul lor oameni de ispravă, sa nu mai furăm si sa nu ne mai ca cam pe noi.Sa ii dam in gât pe cei ce fura si fac "afaceri" chit ca ne tragem si pe noi in puscarie si atunci poti sa spui ca da, merita sa mai speri sau sa mai faci.
Ca si o glumă, am facut protecția mediului deci mizerie pe jos nu o sa ma vezi sa aruncand big grin. Si inca ceva, niciodata nu am vrut sa plec din tara sau sa compar țările intre ele.Nu sunt genul ce vreau sa plec, sa "evadez" de aici si sa ma tăria pe jos urlând ca "vaaaai e alta viata dincolo draga" cand eu pe dincolo culeg sparanghe sau capsuni si tot ce vad e campul.Eu daca am sa plec vreodată din tara asta, singurul loc unde am sa ma duc o sa fie America, ba, macar acolo se fac toate pe fata si stiu la ce sa ma astept.

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

"Avem un președinte cu dosare penale"
Te rog sa imi spui exact ce dosare penale are.
Nu alea de care a auzit la Antena3.
Ala in care e trimis in judecata. Cu infractiunea pentru care a fost trimis in judecata sau pentru care s-a intocmit dosarul penal.

"este acuzat că videa copii in strainatate"
dovezi? altele decat ce zice Antena3

"daca intrat în parlament sa il luati pe ala de gât"
asta e o infactiune, de ce as face asa ceva?

| RKBlue a răspuns (pentru Freya1):

Dupa ce am vazut ca l-ai votat pe Vadim, respectul meu pentru tine a mers in sus mai rapid decat cand omoara politia americana un negru( putin umor negru, cam trist, adevarat)

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Sa ma ierti.
Nu te pot lua in serios cand imi dai un link de pe profilul lui Liviu Plesoianu.

Deci aveam dreptate, te informeze de la Antena3 si clientela.

Ok, sunt linistit acum ca nu vrei sa mergi la vot. E mai sigur pentru tara.

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Cel mai vechi dosar datează din 2002 și vizează acuzații de fals în înscrisuri, dar procurorii au decis neînceperea urmăririi penale (NUP) în 2003. Dosarul din 2002 reprezintă cazul în care secretarul de primărie a fost condamnat, în legătură cu casele din Sibiu, obținute de Klaus Iohannis.
În 2004, Iohannis, pe atunci primar la Sibiu, s-a confruntat cu o plângere legată de abuz în serviciu, soldată tot cu NUP. În 2005, Iohannis a primit NUP în alte două dosare în care era în vizorul autorităților pentru acuzația de abuz în serviciu.
În 2006, s-a confirmat neînceperea urmăririi penale într-un dosar care viza acuzații de fals în declarații și înșelăciune. Dosarul a fost declinat de Curtea de Apel Alba Iulia. Tot în 2006, la numai două luni distanță, Iohannis a primit un alt NUP, de data aceasta pentru abuz în serviciu și fals în înscrisuri. Neînceperea urmării penale a fost decisă și în cazul unui dosar de abuz în serviciu din 2008. O altă rezoluție din 10 ianuarie 2011 a confirmat neînceprea urmării penale „sub aspectul pretinsei săvârșiri a infracțiunii de abuz în serviciu".
Un alt caz interesant vizează un dosar din 2010, în care s-a dispus neînceperea urmăririi penale. Acuzația viza constituirea unei organizații cu caracter fascist sau xenofob. Dosarul a fost inițial înregistrat la Parchetul de pe lângă Tribunalul Sibiu și trimis spre soluționare la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sibiu. O altă acuzație de abuz în serviciu, din 2011, s-a soldat cu un nou NUP. În 2013, s-a dispus NUP într-un caz de „distrugere, furt calificat și împiedicarea dreptului de a fi ales".
În noiembrie 2015, Curtea de Apel Braşov a decis definitiv anularea unui contract de vânzare-cumpărare a unui imobil din Sibiu deţinut de Klaus şi Carmen Iohannis. Casa pe care preşedintele Klaus Iohannis a pierdut-o are o poveste complicată. Potrivit unei anchete a jurnaliştilor de la Rise Project, cel de la care şeful statului a cumpărat jumătate din locuinţă s-a folosit de documente false pentru a se da drept unic moştenitor al imobilului din centrul Sibiului. Procesul a durat 17 ani.
Vreo 27 cam asa sunt.

Ca sa nu mai vorbim de faza cu casele de pe bani de meditatie si ghinionul.Da faza cand si-a aruncat haina pe masina sa o adune "saraci".De faza cand a leșinat un militar langa el si el s-a uitat cu coada ochiului si si-a continuat discursul vădit deranjat ca arunci a trebuit si ala sa leșină si multe alte rahaturi pe care le-a făcut si prin care a sfidat oameni.
Dar o sa închei subiectul, fa ce vrei tu ca nu te tin de mana.

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Am luat un video de unde ea picat, nu l-am mai gasit pe ala in care ne sfidează in ultimul hal si isi da aere.
Eu nu ma uit la tv pentru liniștea ta, iar un video e un video si daca il face un copil de grădiniță. Cauta detalii despre printul tau pe cal alb la care vrei sa ii fi mireasa (stiu ca esti baiat) si dupa vorbeste.

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

De pe wikipedia.
În octombrie 2009, cu ocazia propunerii lui Klaus Iohannis pentru postul de prim-ministru de către noua coaliție formată la acea dată în Parlament, Ziare.com publica un articol critic la adresa primarului Sibiului, în care se făcea vorbire de faptul că acesta se afla sub urmărire penală de trei ani de zile pentru neglijență în serviciu în legătură cu retrocedarea unor terenuri.[109]

În iunie 2014, Klaus Iohannis a fost acuzat de ziarul Evenimentul zilei că s-ar fi îmbogățit folosindu-se de falși moștenitori și de acte fabricate în timp ce era primar al Sibiului.[110][111] Același subiect a fost investigat și de jurnaliștii de la RISE Project, potrivit cărora majoritatea imobilelor deținute de Klaus Iohannis erau strâns legate de o retrocedare bazată pe acte false.[112] Pe numele Iohannis au fost deschise două dosare penale pentru fals și uz de fals,[113] din care unul a fost închis, iar al doilea preluat de DIICOT, fără a avea încă o soluționare. [114] În octombrie 2014, întrebat ce gândește un profesor când aude că un alt cadru didactic a putut cumpăra din salariu șase case, Iohannis, a răspuns „ghinion" și a completat ulterior: „ghinion pentru mine".[115][116]

În ianuarie 2015, Klaus Iohannis a câștigat procesul cu Agenția Națională de Integritate, care l-a acuzat că a fost în incompatibilitate în perioada în care a reprezentat Primăria Sibiu în Adunările Generale ale Acționarilor de la societățile Apă Canal și Piețe.[117] Dosarul se afla pe rol în timpul alegerilor prezidențiale din noiembrie 2014.[118]

În noiembrie 2015, Klaus Iohannis a pierdut în instanță o casă în centrul Sibiului.[119]

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Te hotarasti? Are dosare penale sau toate acuzatiile s au dovedit a fi nefondate si au fost clasate?
Ca vad ca asta mi ai demostrat ca toate acuzatiile au fost considerate de procurori nefondate si nu a fost cazul de urmarire penala. Stiu ca sunt chestii de finete acuzatiile cu dosarele penale trimise in judecata si NUP si nu le poate intelege oricine, ca oricum e mai dramatic sa creada ca presedintele are 1000 de infractiuni comise la activ

Treaba cu casa nu are nicio legatura cu penalul, a fost un proces in civil.

Banii din meditatie nu stiu sa fie dovediti a fi obtinuti din infractiuni.

Aruncarea unui palton pe jos nu e o infractiune.

Faptul ca nu a dar prim ajutor unui militar nu e nici asta o infractiune.

Deci despre ce vorbim aici pana la urma?

Nu e niciun print pe cal alb, doar ca vreau sa intelegi ca revolta ta este complet nefondata. Vii cu niste informatii false pentru ca te informezi din surse dubioase. Si cu informatiile astea dubioase sunt multi care voteaza pro sau contra ceva ca au vazut ei la plesoianu pe Facebook. Si pe urma se plang ce aiurea merge tara.

PS. Sa stii ca si despre Dancila daca veneai si spuneai ca are dosare penale te as fi contrazis la fel.

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Sigur ca da.
Bai omule, toate plângerile alea sunt acolo, toate cacaturile alea omul le-a făcut.A fost târât prin tribunale pentru el nu e curat lacrimă.
Da ti-am spus că mă contrazic cu tine degeaba, esti o oaie ce merge după turma.Hai du-te in piata ca poate va lasa sa va înghesuiți la zahăr si ulei chiar daca e pandemie si crede tot ce spun ei.
Apropo, sunt regina Angliei încântată. Poate te ia cu emoții ca ai avut onoarea să vorbești cu însuși regina ca vad ca tu crezi pe toată lumea pe cuvant.

Ce am zis eu nu e ilegal (referitor la atitudinea lui) dar nici omenesc nu e sa reactionezi asa. Daca de un om de langa tine nu iti pasa ca pica pe jos, de ce ti-ar pasa de noi restul?

Si da, ai dreptate nu trebuie să ne informăm de pe facebook.Ca acolo scrie si Iohannis continu, pe Facebook ca el conduce tara online.

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Vezi ca nu intelegi?

"A fost târât prin tribunale"

Nu, nu a fost.
Stii de ce? Pentru ca procurorii care au investigat acuzatiile aduse nu au gasit probe ca sa se ajunga la tribunal. Asta inseamna NUP.

Stii ca maine si eu pot sa depun o acuzatie la adresa ta, asta nu inseamna ca tu ai comis o infractiune pana cand un procuror nu gaseste probe si un judecator nu le considera adevarate.

deci hai sa ne informam putin si din alta parte decat de la liviu plesoianu. mai invata cum e cu dosarele penale si cu NUP

| AC4S4 a răspuns (pentru Freya1):

Pai cu siguranta vom lua sfaturi de la o persoana care se informeaza de pe Antena3, sustine persoane fara perspective de viitor (Mircea Diaconu - in afara de slogan n-a avut nimic in campanie).
"Alege an de an oameni corupti si infecti si dupa tarastete pe străzi în lacrimi cu pancarda în mână ca te fura." - Va amintesc ca aceia care au iesit impotriva lui Dragnea sunt cei care nu l-au votat.

Oricum, cred ca e bine ca nu mergeti la vot. Ca am impresia ca daca ati merge, ati oscila intre PSD si AUR. Degeaba va dati apolitici, ca stie toata lumea ca toti astia impotriva votului sunt electoratul preferat al PSD.

| Freya1 a răspuns (pentru AC4S4):

Eu nu tin cu nimeni daca nu te-ai prins.Nu am mers si nici nu voi merge la vot.Nu sunt interesată de politică si nici nu începeam polemici pe subiect daca nu comentați la comentariul meu pe care puteati sa il ignorați pur si simplu cum fac si eu cu voturile voastre an de an.
Nu ma uit la tv si nu urmăresc viata politicienilor.Imi apar chestii despre viata lor din cand in cand pe net, sau m-am interesat de ei atunci cand stiam ca sunt alegeri sau alte chestii, deci nu îmi pasă in general pentru ca vad cum se trăiește și ce legi si idei am si sunt lămurită.
Lasă că mai sunt Printre cei ce ies in strada si oameni ce i-au votat si dupa nu le- mai convenit.Ca asta e sloganul României "Ma duc la vot ca sa pot sa ies in strada sa ii dau jos".Păi nu ii mai vota frate.Ca multi ce l-au votat si pe Iohanis si acum il f...t in gura.
Nu mai lungesc subiectul ca nu isi are rostul.Ma bucur ca va bucurați ca nu merg la vot, dar o sa salvez intrebarea asta si la un timp după alegeri o sa mai discutam prin comentarii din nou sa va vad cat de fericiti ve-ti fi si cat de mult va schimbat vouă viata ca a-ti mai băgat la niște bocotani si alti bani in buzunar cand voi rămâneți tot asa.Ca e ca si cu fotbalul, indiferent ca a castigat echipa cu care țineți voi sau nu, înafara de bucuria de moment sau dezamăgire nu câștigati nimic.

| AC4S4 a răspuns (pentru Freya1):

Pai eu gandesc asa. Banii aia oricum vor merge la cineva, locurile din parlament oricum vor fi ocupate de cineva. Fie ca e prezenta la vot de 70% sau de 10%, nu conteaza.
Merg sa votez pentru un parlament mai bun decat cel actual.

"Eu nu tin cu nimeni daca nu te-ai prins." - Pai mi-ati dat doua nume, Diaconu si Vadim. Adica zona PSD-ista care crede in existenta unui stat paralel si zona nationalista care ne vrea separati de restul tarilor (AUR). Diaconu, Vadim, Ciolacu, Olguta, Ponta sunt toti la fel de toxici pentru tara.

| Freya1 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu ti-am spus că i-am votat, ti-am spus că i-as fi votat.Si nu poti sa compari perioadă în care candida vadim cu cea de acum.Sau candidatul independent (ca diaconu asa a fost cand am vrut eu sa il votez) cu celelate partide.
Probabil ca tu, ca si alti vreti sa votați raul mai mic, ceia ce aiurea dar și imposibil in acelaș timp.Pentru ca degeaba va promit ei marea cu sarea ca sa ii votați daca dupa ce sunt votați tot acelaș lucru il fac ca si astealalti.
Iti spun o chestie.Nu zic ca poate un om ce vrea sa candideze nu e de treaba, sau bun in ce face.Dar devine foarte slab o date ce urca pentru ca ii e frica de interlopi (ca ei conduc de fapt tara din umbră).Aia o dată ce ai urcat in rang, te ochesc si te iau cu ceva la mana, iar daca te temi, iti plac bani mai mult decat e cazul Si nu esti un om puternic ce are vană sa riște nu ai ce cauta sa candidezi.
Sunt două categorii de oameni ce ajung in functii inalte, cei ce sunt prostanaci si pe care îi pot manevra interlopi ca pe păpuși.Ori cei ce sunt deja interlopi sau santajibili ca sa conduca tara spre binele mafiotilor. Si care sunt aia? Cei pe care îi votați voi ca ii vedeti des pe la tv cu gura mare.Cei ce se taras prin scandaluri? Cei ce sunt foarte cunoscuți si au ajuns sa apara pe ici colo cu gura mare.Nici de cum unul ce sta in banca lui.
Era o vorba "prostul se pune in fata ca sa il vada lumea, deștepți sta in spate sa vada el lumea."
Ce face președintele de cele mai multe ori? Aproba sau dezaprobă anumite legi.O dată ce il strânge cineva cu usa el semnează.
Sau se mai plimba dintr-o țară în alta ca si papitoiu ne băgat în seamă ca pe ai noștri nu ii remarca nimeni oricum.

| AC4S4 a răspuns (pentru Freya1):

Am vazut un citat recent de la un profesor universitar. Zicea ca nu votam pentru a ne rezolva vietile. Ci pentru a proteja libertatile si a mentine legalitatea.

Eu lucrez in mediul privat. Nu ma intereseaza populismele lor cu pensiile, nu calatoresc nici atat de des incat sa am nevoie urgent de sutele de kilometri de autostrazi.
Daca le vor face, foarte bine. Eu momentan merg sa votez impotriva PSD. Pentru ca am avut 4 ani foarte instabili din punct de vedere politic si economic din cauza lor ca tara. Nu merg sa votez ceva supereroi, ca nu exista. Vreau doar liniste si moderatie.

| Freya1 a răspuns (pentru AC4S4):

Poti sa votezi împotriva cui vrei tu, ca nu tin cu nici unul.Dar daca nu tin cu nici unul mi se pare o prostie sa votez totusi. Daca eu nu am incredere ca punand-ul pe x in functie chiar ajuta (Nu pe mine neapărat, dar face un bine) mai bine nu il votez.

| AC4S4 a răspuns (pentru Freya1):

Pai nici eu nu tin cu nimeni. Nu vreau sa "pun pe X in functie", ci sa-l tin pe "Y" la departare de acea functie.

| Freya1 a răspuns (pentru AC4S4):

Păi si daca x e ca y ce rezolvi?

| AC4S4 a răspuns (pentru Freya1):

Atunci il aleg pe z, si tot asa pana epuizez toate literele si imprumut si de la chinezi.

Pana acum nu mi s-a intamplat. Depinde prin ce intelegeti "la fel". Ca are un om 2-3 scandaluri care sunt aprinse de Antena 3 cand au nevoie de scandal sau ca are un om 2-3 dosare penale nu mi se pare acelasi lucru. E clar ca ala cu 2-3 dosare penale trebuie tinut departe de acea functie.

Dar sa spunem ca, dintr-un anumit motiv, suntem in cazul in care avem doar doua optiuni. Daca cele doua sunt egale, la virgula. Atunci pui stampila pe amandoua.

Dar, repet. Din 1990 nu am fost intr-o astfel de situatie ca tara. Avem mereu vreo 6-8 partide pe care putem pune stampila. Asa ca, de unde faza cu "x e ca y"? si daca spuneti ca toate-s la fel, schimbati placa ca s-a blocat.

| Frank51 a răspuns:

Votez USR, si voi face asta inca cel putin 2 mandate.

| Dismally a răspuns:

Cred ca USR. Cu PSD nu am votat si nu voi vota, cu PNL la fel, partidul lui Basescu nici atat, a lui Ponta nu, UDMR-ul nu ma reprezinta, la ecologisti este si deputatul "mitraliera" si Vanghelie, Serban Nicolae etc. toata pleava; deci nu prea am cu cine.

| siriusblack98 a răspuns:

Habar nu am sincer. Oscilez intre USR si a sta acasa la un film, la un joc ceva.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Eu unul as merge sa votez un partid extremist de dreapta si nationalist. Faza asta cu democratia din cate se pare e doar praf in ochi... E aiurea sa vezi cum cum romanul intelege aceasta,, democratie'' ca pe un drept sa faca ce il taie capul. Oricum pentru Romania nu este bun orice partid ar fi si o sa va zic si de ce. In primul rand pentru a progresa Romania trebuie sa inlature toata gandirea asta cum ca : Se poate si asa, lasa ca merge, etc etc, trebuie sa inlature coruptia si multe altele care ne tin pe loc. Din pacate romanul nostru de vorba buna nu intelege asa ca ramane varianta aia cu pumnul in gura si cu frica. Pentru a face ceva acest popor trebuie,, modelat'' din nou si asta trebuie facut prin frica si teroare exact cum s-a facut in Germania in WW2. Si pentru astia care o sa-mi sariti in cap ca nu se poate altfel... Va rog sa va aduceti aminte imediat dupa caderea comunismului cand au fost alegeri si am avut de ales intre un intelectual si animalul de Iliescu si romanul nostru si cand a avut o sansa sa schimbe ceva tot ca prostu a facut. Deci frica, teroarea si bataia ar ramane ultima sansa pentru acest popor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu psd sau aur