| UnuPentruAltu a întrebat:

1. Dacă fetele de o anumită vârstă ar avea obligația de a urma un curs de gătit, având ca alternativă un curs de călcat haine, iar băieții de aceeași vârstă ar avea dreptul dar nu și obligația de a urma unul dintre acele două cursuri, s-ar face o discriminare bazată pe criteriu de sex?

2. Întrebare facultativă:
Dacă fetele care ar refuza să urmeze unul dintre acele două cursuri sau care și-ar exprima nemulțumirea în legătură cu acele obligații ar fi obligate să se prezinte la psihiatru în vederea unei examinări, această obligație ar decurge dintr-o discriminare bazată pe criteriu de sex?

6 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Ar da restaurantele faliment, domnule maladie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Răspuns. Dacă.

| Freya1 a răspuns:

Dacă femeile au obligația iar bărbații nu au obligația in legatura cu nimic ar fi discriminare.Acuma nu este obligatoriu să facă aceleași cursuri, dar sa ii oblige asupra altei chestii ca sa fie egalitate.
Pentru ca daca tu ca si femeie esti obligată să înveți să calci si sa gătești (ce ar trebui să sti de la o anumita varsta), iar tu ca si bărbat nu esti obligat sa stii sa repari ceva in casa sau sa ai o meserie spre exemplu(ceia ce ar trebui la o anumita varsta) se poate numi discriminare.

| UnuPentruAltu explică (pentru Freya1):

Să zicem că au și ei obligații, nu doar ele.
În situația ipotetică în care bărbații au obligațiile A, B, C și D, iar femeile au obligațiile A, B, C, D și E (sau F), femeile au o obligație în plus. Este discriminare faptul că femeile au o obligație în plus?

| Freya1 a răspuns (pentru UnuPentruAltu):

Da,pentru ca trebui să fie egalitate în drepturi

| UnuPentruAltu explică (pentru Freya1):

Atunci se face discriminare pe criteriu de sex și în cazul în care bărbații au obligația de a efectua serviciul militar sau serviciul alternativ, iar femeile au dreptul dar nu și obligația de a efectua serviciul militar sau serviciul alternativ.