Zbenguici
| Zbenguici a întrebat:

5 personalitati pe care le-ati folosi in promovarea Romaniei! De ce ele?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as inclina spre oamenii de cultura. ce spuneti de gabriel liiceanu, de andrei plesu, de horia roman patapievici? as prefera sa facem cunoscuta tara noastra si prin turism, avem foarte multe locuri deosebite, insa nu stim sa le ''vindem''strainilor.nu sunt de acord ca un sportiv, fie el si de performanta poate reprezenta o intreaga natiune.este cunoscut, ok, insa strainii doresc sa vada si altceva, doresc sa stie ce ar putea gasi daca vin aici, in tara, ce ii putem oferi, iar daca noi nu le oferim informatii, nu vor veni numai ca il stiu pe hagi, nadia & co.

10 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Cred ca te referi, la adevaratele personalitati ale Romaniei, nu?
-Al. I Cuza
-I. L Caragiale
-M. Eminescu
-Stefan cel Mare
-Aurel Vlaicu...de ce ei? fiindca au influentat intr-un mod sau altul viitorul Romaniei.fie el cultural, educativ, istoric sau literar.
Ma mandresc ca sunt roman[ca] happy!

| elena a răspuns:

Hagi, Nadia, Ilie Nastase, Lucian Bute, Ecaterina Szabo, Mutu, Marius Urzica, Doina Melinte, Iolanda Balas si multi altii...pentru ca Romania este cunoscuta in lume datorita sportivilor si performantelor lor

Zbenguici
| Zbenguici explică:

Ma gandeam la personalitati viabile care sa construiasca o altfel de imagine Romaniei.De aceea, avand in vedere faptul ca Nadia, Hagi si Nastate sunt deja cunoscuti ar putea fi numiti ambasadori de imagine ai Romaniei.
Dar Romania nu inseamna numai sport.
George Enescu este un exemplu bun, iar in Olanda este chiar cunoscut in anumite cercuri profesioniste. Mircea Eliade de asemenea. Nimeni insa nu l-a mentionat pe Lucian Blaga care a fost la un pas de a lua premiul Nobel (s-a trimis de catre Comisie o scrisoare catre Academie sa i se faca o caracterizare acestuia; era doar o formalitate, dar pentru ca Academia Romana nu a scris-o acestuia nu i s-a acordat premiul). Maresalul Antonescu de asemenea este destul de cunoscut; ceea ce trebuie facut in cazul sau, este "curatarea" imaginii pentru ca este vazut ca un criminal de razboi.
Vlad Tepes are imaginea de Dracula, care poate fi exploatata.
Brancusi, Cioran si multi altii deja sunt cunoscuti; ce trebuie facut in cazul lor este o mediatizare mai puternica.

Nu sunt de acord cu Eminescu insa; poezia sa este melodica, reprezinta sufletul romanesc insa prin traducere isi pierde tot farmecul; iar poezia sa are o oarecare filosofie transcedentala care nu este usor de inteles. De aceea, scriitorul roman care ne-ar face un mare serviciu fiind promovat ar fi I.L.Caragiale; pe langa faptul ca este comic, ajuta la intelegerea poporului roman precum cultura si mentalitate.

Pentru estetica insa nu a precizat nimeni pe Nicolae Grigorescu si Luchian.
Pentru inovari: Vianu si Coanda, Paulescu pentru insulina (pentru insulina este atribuit premiul Nobel 2 ani mai tarziu canadienilor) http://www.rounite.com/2008/09/12/nicolae-paulescu/ Nu e dureros?

Am ridicat problema pentru ca prea putini din cei ce se declara romani, stiu prea putin despre Romania.

prfml
| prfml a răspuns:

Finalistii de la concursul Annei, chiar sunt 5 la numar si au devenit personalitati pe TPUhappy, mi-a placut cum au gandit si nu au avut nici un motiv sa ne abureasca.

| dreamerlainen a răspuns:

George Enescu, Gheorghe Zamfir, Nadia Comaneci, Brancusi si Gica Hagi.
De ce?
- pentru ca, prin vointa si multa munca, au iesit din multime si au avut realizari marete.
- pentru ca au devenit un brand peste hotare.

PS: L-as adauga si pe Ilie Nastase, mai ales pentru carisma sa extraordinara.

| NimeniCuActe a răspuns:

George Enescu, Nadia Comaneci, Vlad Tepes, Constantin Brancusi, Henri Coanda.

| nutzu' a răspuns:

1.Hagi
2.Nadia Comaneci
3. Mihai Eminescu
4.Stefan cel mare
5. Vlad Tepes

Hagi si Nadia pentru ca sunt cei mai cunoscuti romani in lumea sportului.
Mihai eminescu pentru ca reprezinta valoarea spirituala si culturala a Romaniei.
Stefan cel Mare si Vlad Tepes pentru ca ne-ar reprezenta cel mai bine istoria Noastra "plina' de lupte si victorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nadia Comaneci, Ilie Nastase, Gheorghe Hagi, Ion Tiriac, si desigur Eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi fost, dar din pacate au murit. Altii ori nu au vrut, scirbiti fiind de ce se intimpla, ori nu au fost lasati sa iasa in fata sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu, Nadia, Ilie Nastase, maresalul Antonescu si Eliade.
Sa-i luam pe rand.
Eu - pentru ca sunt nationalist.
Nadia si Nastase - pentru imaginea si puterea imaginii lor.
Maresalul Antonescu - pentru puterea de a-i sta in cale lui Hitler (singurul conducator, de altfel, care a facut asta) si pentru ca a fost singurul lider al unui stat din orbita nazista care a salvat evreii.
Eliade - unul din intelectualii de marca, cunoscut la greu si peste hotare.