| Justme32 a întrebat:

A ajuns statul român în situația în care noi nu-l mai credem?
La Cernobal nu a fost stare de urgență în România că cică nu erau radiații. Acum că e un virus care umblă pentru ce am avea încredere în stat?

12 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Stai linistit, e o conspiratie a marilor puteri.

| suntserios a răspuns (pentru aditimus):

Si cam ce conspira?
sa distruga economia? Cu ce scop?
sa omoare oamenii care sunt consumatori si imbogatesc pe altii? cu ce scop?

cand mai apareti ciuperci din astea plouate care trantiti cate o afirmatie din asta, cum ar fi sa arunci si niste argumente? Sau alea trebuie gandite si e greu?

| darrio2007 a răspuns (pentru aditimus):

Mai bine taceai, că „filozof" rămaneai.

| aditimus a răspuns (pentru darrio2007):

Sti tu tot...

| darrio2007 a răspuns (pentru aditimus):

Stiu atat cat trebuie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti se pare ca a fost Romania atat de afectata de Cernobil? Si oricum regimul comunist de atunci rar ar fi recunoscut un pericol.

Virusul a omoarat deja 90.000 oameni, ce zici? ai incredere acum ca e alta situatie?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am lucrat în domeniul nuclear. Colegii mei au măsurat radiațiile pe vremea Cernobâlului. Îți spun eu că nu erau la nivelul la care să fie un pericol pentru populație. Apoi, nu este acelaș stat. În al treilea rând, acum mor oameni.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

La Cernobal nu s-a murit in Romania din cauza radiațiilor pentru ca nu s-a recunoscut de către conducerea de atunci a tari. Dar au murit, cunosc eu cazuri care au murit fiindcă ne știind de radiații oamenii au făcut plaja mai ales de 1 si 2 mai si s-au consumat alimente precum lapte si verdețuri contaminate. Dar cei mai multi au murit treptat de boli datorate efectelor radiațiilor. De atunci s-au înmulțim cazurile de cancer in Romania. Medicii din perioada aceea susțineau acest lucru. Daca Ceaușescu nu ascundea acest lucru oamenii s-ar fi protejat si nu s-ar fi ajuns la îmbolnăviri si decese datorate radiațiilor.

| Justme32 explică:

Ne abatem de la subiect : Dacă statul indiferent că era comunist, ar fi recunoscut Cernobl și ar fi dat stare de urgență, garantez că astăzi am fi înțeles pericolul virusului și am fi suportat mai bine restricțiile. Stăteam fiecare 14 zile și deja reveneam la normal. Acu durează cu lunile măsurile astea restrictive că nimeni nu este convins de existența virusului nici cei care au stat 14 zile în casă

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Justme32):

Cei care NU sunt convinsi de existenta acestui virus nenorocit, au posibilitatea sa dea mana si sa discute cateva minute cu un bolnav pozitiv si sa testeze efectul coronavirusului pe pielea lor. Simplu si eficient.

| Justme32 explică (pentru corbulalbrosu):

Eu dacă aș fi Papa, m-aș duce la cel mai mare spital cu bolnavi de covid și le-aș săruta picioarele și le-aș spăla

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Justme32):

Eu dacă aș fi Papa, m-aș duce la cel mai mare spital cu bolnavi de covid și le-aș săruta picioarele și le-aș spăla
Te-ai intrebat de ce NU ii este permis sa o faca?
Te-ai intrebat de ce este pazit mai ceva ca sfintele moaste si este efectiv inchis intr-o chilie a cetatii papale Vatican?