| MaraMadalina1888 a întrebat:

A avut cineva paralizie în somn? Eu acum 10 minute prima data. Dormeam și eram într-un vis, iar dintr-o data se auzi o muzica din aia ca în filmele de groaza.Deschisai ochii ușor si clipii de câteva ori. Deci muzica aia se auzea tot mai tare și când ridicai privirea în sus era ceva pe perete ca un om dar diferit și zâmbea la mine, nu ma puteam mișcă și aveam senzația aia ca ar putea sa sara pe mine în orice secunda. A durat doar câteva secunde dar îmi e frica sa mai dorm. E 2:12 se poate întâmpla de 2 ori?

Răspuns Câştigător
| MaraMadalina1888 explică:

Posibil sa fie paralizie în somn, sau atac de panica în vis.
Această tulburare este denumită psihosomatică. Dintre persoanele care sunt predispuse la atacuri acute de panică necontrolate în timpul zilei, jumătate sau mai mult se confruntă cu atacuri de panică pe timp de noapte. Acestea pot veni atât în ​​timpul somnului cât și în timpul insomniei, care este cauzată de anxietate, de o tensiune puternică. PA poate începe chiar înainte de culcare din teama de a se confrunta cu aceasta după ce a adormit sau poate veni în momentul trezirii.

De ce se întâmplă asta noaptea
Noile atacuri de panică apar deoarece situația însăși contribuie la acest lucru. Tăcerea și întunericul pot da naștere unor imagini terifiante în afara ferestrei sau în colțuri nesfârșite, care împing spre stări de panică. Seara, evenimentele din ultima zi sunt de obicei analizate. Dacă sunt departe de a fi bucuroși, atunci sistemul nervos este exagerat și generează o stare alarmantă, de care nu este departe de un atac de panică.

Chiar și experții nu vor numi cauzele exacte ale atacurilor de panică într-un vis. Putem numi doar factorii care provoacă atacuri de frică și de panică noaptea:

stres și conflicte severe;
suprasolicitarea mentală și fizică;
consumul excesiv de alcool, droguri și cafea tare;
experiențele copilariei și traumele psihologice suferite în această perioadă;
întreruperi hormonale (pubertate la adolescenți, sarcină și naștere la femei);
leziuni și boli ale creierului;
instabilitatea generală a sistemului nervos;
caracteristici ale temperamentului - neîncredere excesivă, anxietate;
factor genetic moștenit de la părinți.

4 răspunsuri:
| Invictusman a răspuns:

Ai dormit pe spate cu fata către tavan, când mai dormi pe spate culcate cu capul într-o parte, în stânga sau dreapta, evita sa dormi în poziție dreapta ca atunci apar cosmarele, dar nu e o regula desigur.
Dacă ești fan filme horror evita aceste filme o perioada, și înainte de a te culca uită-te la ceva funny, la o comedie, sau clipuri amuzante și nu povesti cu nimeni ce ai visat fiindcă tot ce vorbești în perioada unei zile creierul procesează tot și rămâne totul la nivel subconstient și asa apar și visele.
Dacă se întâmplă des, spovadeste-te împărtășește-te

| MaraMadalina1888 explică (pentru Invictusman):

Nu a fost un vis... Dar nu am dormit cu capul pe spate, am formit pe burta cu capul într o parte ca să pot respira, dar privirea îmi era cumva pe tvan

| MaraMadalina1888 explică (pentru Invictusman):

Nu știu ce sa fac, când închid ochii vad doar chestia aia, nu pot sa mai dorm și mâine am scoala

| Invictusman a răspuns (pentru MaraMadalina1888):

E o chestie psihosomatică.

| MaraMadalina1888 explică (pentru MaraMadalina1888):

Posibil sa fie paralizie în somn, sau atac de panica în vis.
Această tulburare este denumită psihosomatică. Dintre persoanele care sunt predispuse la atacuri acute de panică necontrolate în timpul zilei, jumătate sau mai mult se confruntă cu atacuri de panică pe timp de noapte. Acestea pot veni atât în ​​timpul somnului cât și în timpul insomniei, care este cauzată de anxietate, de o tensiune puternică. PA poate începe chiar înainte de culcare din teama de a se confrunta cu aceasta după ce a adormit sau poate veni în momentul trezirii.

De ce se întâmplă asta noaptea
Noile atacuri de panică apar deoarece situația însăși contribuie la acest lucru. Tăcerea și întunericul pot da naștere unor imagini terifiante în afara ferestrei sau în colțuri nesfârșite, care împing spre stări de panică. Seara, evenimentele din ultima zi sunt de obicei analizate. Dacă sunt departe de a fi bucuroși, atunci sistemul nervos este exagerat și generează o stare alarmantă, de care nu este departe de un atac de panică.

Chiar și experții nu vor numi cauzele exacte ale atacurilor de panică într-un vis. Putem numi doar factorii care provoacă atacuri de frică și de panică noaptea:

stres și conflicte severe;
suprasolicitarea mentală și fizică;
consumul excesiv de alcool, droguri și cafea tare;
experiențele copilariei și traumele psihologice suferite în această perioadă;
întreruperi hormonale (pubertate la adolescenți, sarcină și naștere la femei);
leziuni și boli ale creierului;
instabilitatea generală a sistemului nervos;
caracteristici ale temperamentului - neîncredere excesivă, anxietate;
factor genetic moștenit de la părinți.