| FucktheSystem a întrebat:

A citit cineva cartea "Sange satanic"?
Daca da, de unde ati cumparat-o, cum vi s-a parut? Merita cumparata?

10 răspunsuri:
| buybooks a răspuns:

O gasesti aici:
http://www.buybooks.ro/sange-satanic.html
Cartea are un stil aparte, nu e scrisa chiar intr-un stil clasic. De aceea vezi mai sus tot felul de paraeri, mai pro, mai contra.

| OneMoreChance a răspuns:

"Ascult black metal, sunt ateu, lumea mă crede satanist, sunt bisexual, mizantrop, uneori doar misogin, scriu o carte, beau în fiecare zi şi mă droghez în fiecare săptămână"

Personajul principal al romanului trăieşte o dublă poveste de dragoste: Am un iubit, B, şi o iubită, R. În acest threesome este atrasă pe parcurs şi D., o adolescentă de 14 ani, sora lui R. Totul se desfăşoară pe un fundal haotic, pe care se profilează moartea, sinuciderea, fără a şti în unele momente unde se termină realitatea şi unde începe nebunia.

Mizantropie, droguri, moarte, chefuri sălbatice, ură, cimitire, alcool, popi, boală, metal, rockotecă, sex cu părinţii, depresie, umor negru, sado-masochism, izolare, crimă, animale ciudate care îţi apar în somn… Ce culoare au experienţele unui nihilist din 2010? Dacă ar fi trăit în lumea lui M., ar fi purtat Stavroghin brăţări cu ţepi şi cruci întoarse? Ar fi dormit Holden Caulfield, beat, pe băncile celei mai true bodegi? Ar fi ucis Maldoror corporatiştii şi vedetele Tv, după care s-ar fi băgat la headbanging pe Cannibal Corpse?

Dacă nu vă este teamă de introspecţii demonice în nopţi gri la capătul cărora fiinţa ar putea pierde toată familiaritatea ce o defineşte, păşiţi cu încredere în lumea întunecată din Sânge satanic. Veţi avea noroc şi veţi găsi calea de întoarcere, sau…?

Asta scrie pe spatele cartii! E foarte frumnoasa si merita citita! Bineinteles, cei cu cap pot intelege asta

| EnterSandman a răspuns:

Am auzit de ia... daca gasesc de unde sa o iau.ati zic si tie laughing

| 985436982 a răspuns:

Am citit primele doua capitole si e naspa. Serios. Deci era o faza ca merg aia doi (poponari) la nu stiu ce casa si dintr-o data vine preotu sa le sfinteasca casa si prostii si dupa aia apare o vaca la usa,,, ce dracu?! apoi incepe celalalt capitol care e cu totul altceva. E un **** de carte. Si propozitii scurte, gen "Am pornit. Am ajuns. Am mancat. Ne0am ****." raised eyebrows
E foarte naspa. Parerea mea. Se vede ca autoarea e romanca.

| allthegoodnamesaregone a răspuns:

Pe mine m-a atras atat titlul, cat si descrierea, dar primul capitol
m-a dezamagit, nu e ceea ce pare. La fel si urmatorul capitol, o porcarie totala.Stii, se spune ca nu sunt carti pe care sa le citesti si sa nu inveti nimic din ele... Ei bine, asta e. Dupa parerea mea, nu merita citita. Bafta!

| tearsforfears667 a răspuns:

Da, e absolut bestiala! A si fost desemnata cartea anului 2010 de debut or something... Evident, cum spune OneMoreChance, cartea e pentru oameni cu cap, destupati la minte, nu pentru orice p***fric. Inutil sa mai spun ca nu poti avea o parere decenta despre un roman pana ce nu-l citesti integral... nu ca unu si altul care au aruncat si ei un ochi pe un fragment de pe net si gata, se si gasesc sa comenteze cartea. E marfa rau de tot! Cititi-o big grin

| tearsforfears667 a răspuns:

Site-ul cartii e asta: www.sangesatanic.ro iar blogul autoarei cred ca este www.morgothya.ro; are si pe facebook pagina romanul Sange satanic :) :) :)

| tearsforfears667 a răspuns:

Sange Satanic a fost premiata Cea mai Misto Carte a Anului 2011: http://www.morgothya.ro/......atura.html

| roisin a răspuns:

Eu am citit-o si chiar mi-a placut. Merita sa o iei.

| roisin a răspuns:

Eu am citit-o si chiar mi-a placut. Merita sa o iei.
P.S.: Eu am luat-o de la Eminescu, e o librarie pe colt la Universitate, vis-a-vis de Charlatans-daca esti din Bucuresti. big grin