| Meme10Meme a întrebat:

A fost Basarab I cuman?

Răspuns Câştigător
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Nu cred că se mai pot face teste ADN după 700 de ani. De aia zic că nu se va afla sigur niciodată. Oricum, un atl argument care susține că Basarab I era cuman este faptul că mănăstirile ctitorite de el, Cozia și Hurez, au nume cumane (cozia=nucet iar hurez=pasăre de noapte). Chiar dacă era cuman, asta nu înseamnă că nu a făcut lucruri bune și nu a contribuit semnificativ la dezvoltarea statului român.

7 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sa nu uitam ca pe teritoriul Romaniei acum 1000-1500 de ani in urma au trecut pe aici multe popoare care s-au amestecat.
Noi ca natie suntem corciti chiar daca avem pielea alba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa indica toate informatiile Cumanii s-au stabilit urmand greografia steppelor. Ucraina-Romania-Bulgaria-Ungaria Integrandu-se intre populatiile locale. Bassarabia, buna parte din orasele de resedinta Moldovene au origini turce: Bacau,Botosani,Braila,Galati,Tulcea, Vaslui

| MeisterSchnitzel a răspuns:

E greu de spus. Numele "Basarab" e cuman, și în perioada aia erau mulți cumani prin țară. Dar nu putem știi sigur.

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Poate ca era un roman cu nume de cuman. Se poate, caci cumanii au fugit de invazia mongola. Tind sa cred ca erau romani. Daca erau cumani, ar fi fost catolici

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Meme10Meme):

Carol Robert de Anjou, regele Ungariei, a spus că tatăl lui Basarab era Tihomir (alt nume cuman). Își dădeau niște români nume cumane din tată-n fiu? Ca să nu mai spunem că chiar există șanse ca Basarab și fiul său, Alexandru, să fi fost catolici, conform unor documente de la Vatican.

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Se poate dar pana la urma au ajuns ortodocsi. Plus ca dupa invazia mongola cumanii au fugit. Daca o luam asa, si Asan era cuman. Orice e posibil. Dar au fost facute teste genetice pe ei?

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Na,eu zic ca se pot face teste genetice pe un urmas de al lui. Poate facem pe printul Charles laughing

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu cred că se mai pot face teste ADN după 700 de ani. De aia zic că nu se va afla sigur niciodată. Oricum, un atl argument care susține că Basarab I era cuman este faptul că mănăstirile ctitorite de el, Cozia și Hurez, au nume cumane (cozia=nucet iar hurez=pasăre de noapte). Chiar dacă era cuman, asta nu înseamnă că nu a făcut lucruri bune și nu a contribuit semnificativ la dezvoltarea statului român.