| mickadou a întrebat:

"A impaca capra si varza" este un proverb ce nu poate fi aplicat in viata de zi cu zi...
Cu varza te ineci iar capra te va impunge in piept. Personal eu am pierdut incercand sa impac si capra si varza cum se spune, sa fie bine pentru toti eu am iesit in pierdere.
Sfatul meu este sa nu incercati niciodata sa impacati capra si varza, incercati sa faceti totul pentru voi, ce aveti voi de castigat!

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Bun sfatul tau! Fiindca este imposibil sa conciliezi ireconciliabilul! Orice ai face, pana la urma capra tot mananca varza!

| ATHOS a răspuns:

Iti dau si eu un sfat : fa in asa fel incat mereu si mereu sa te poti impaca cu tine insuti.
Bafta!

| noktambul a răspuns:

Ba da! Povestirea care a generat zicatoarea asta (povestirea aia cu capra, varza si lupul) te invata ca se poate gasi solutia multumitoare pentru orice problema care la prima vedere pare de nerezolvat.